پوستزیبایی

پاک کردن تاتو با 6 روش خانگی موثر و کم هزینه

پاک کردن تاتو به روش‌های مختلفی از جمله لیزر درمانی، لایه برداری شیمیایی، درم ابریژن و برداشتن جراحی انجام می‌گیرد. با توجه به نوع تاتو، سن و رنگ خالکوبی زمان پاک کردن تاتو متفاوت است. این مقاله از مجله سلامت سیوطب پاک کردن تاتو و انواع روش‌های آن را مورد بررسی قرار داده است تا افرادی که تمایل به از بین بردن آن دارند با دانش بیشتری روش حذف خالکوبی را انتخاب کنند.

 

انواع روش‌های پاک کردن تاتو

1.پاک کردن خالکوبی با لیزر

پاک کردن تاتو با لیزر|سیوطب

امروزه لیزر رایج‌ترین روش پاک کردن تاتو به حساب می‌آید. سیستم ایمنی طبیعی انسان معمولا ذرات کوچک خارجی را از پوست حذف می‌کند. ذرات جوهر تاتو خیلی بزرگ هستند که توسط این سیستم حذف نمی‌شوند و به همین دلیل دائمی خواهند شد.

درمان‌های لیزری با هدف قراردادن ذرات جوهر در پوست با امواج نوری بسیار متمرکز عمل می‌کنند که ذرات جوهر را گرم کرده و باعث می‌شود آن‌ها به ذرات کوچک‌تری تقسیم شوند تا توسط سیستم ایمنی بدن پاک گردند.

پاک کردن تاتو به طور کامل معمولا در یک جلسه لیزر درمانی انجام نمی‌پذیرد و با توجه به طرح، اندازه و رنگ تاتو، بین یک تا 10 جلسه لیزر برای برداشتن جوهر طول خواهد کشید. حذف برخی از رنگ‌های جوهر، سخت‌تر از رنگ‌های دیگر است و امکان دارد نتوان آن‌ها را به طور کامل پاک کرد. بین هر جلسه لیزر باید یک دوره زمانی شش هفته‌ای وجود داشته باشد تا زخم‌ها‌ ترمیم شوند و بدن تا حد امکان جوهر را جذب کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت از پوست چرب؛ ۷ علل ایجاد چربی و ۴ مرحله درخشان سازی باور نکردنی پوست
 

2. پاک کردن تاتو درم ابریژن

درم ابریژن یک روش جراحی برای پاک کردن خالکوبی به شمار می‌رود که شامل استفاده از ابزار آسیاب پزشکی برای برداشتن لایه‌های بیرونی پوست به صورت کنترل ‌شده است. در این روش، لایه‌هایی از پوست که حاوی ذرات جوهر هستند برداشته می‌شود و در نتیجه تاتو از بین خواهد رفت.

بیشتر بخوانید: روتین پوست برای ۳ نوع پوست خشک، چرب و حساس
 

3. پاک کردن خالکوبی با لایه برداری شیمیایی

گاهی پاک کردن خالکوبی با لایه برداری اسید ‌تری کلرواستیک (TCA) انجام می‌شود. TCA اسید ملایمی ‌است که برای برداشتن لایه‌های بیرونی پوست و همراه با جوهر خالکوبی روی پوست اعمال می‌شود. این روش کمی ‌دردناک به نظر می‌رسد اما معمولا نیازی به بیهوشی ندارد.

بیشتر بخوانید: ۷ پاک کننده خانگی ارایش صورت با ساده‌ترین مواد موجود در خانه
 

4. پاک کردن تاتو با جراحی

خالکوبی‌ها گاهی باید با روش مستقیم جراحی برداشته شوند. این شامل بریدن پوست حاوی خالکوبی است. این تکنیک به بهترین وجه برای خالکوبی‌های کوچک کاربرد دارد، ولی برای براداشتن تاتوهای بزرگ روش مناسبی نیست.

این نوع از بین بردن خالکوبی با توجه به ‌اندازه تاتو احتمالا به استفاده از بیهوشی موضعی، منطقه‌ای یا حتی عمومی نیاز ‌دارد. در این نوع پاک کردن تاتو یک اسکار جراحی بر جای می‌ماند.

 

آیا پاک کردن تاتو با لیزر دردناک است؟

پاک کردن تاتو با لیزر تا حدودی دردناک است. بسیاری از بیماران آن را اینگونه توصیف می‌کنند که یک نوار لاستیکی سنگین به طور مکرر روی پوست کوبیده می‌شود. معمولا از داروهای موضعی بی‌حس‌کننده پوست برای کاهش درد بهره می‌برند. درد ناشی از حذف خالکوبی با لیزر اکثر مواقع قابل تحمل خواهد بود.

بیشتر بخوانید: رفع تبخال در سه دقیقه با ۱۲ روش خانگی و دارویی
 

هزینه پاک کردن تاتو با لیزر

در میزان هزینه از بین بردن خالکوبی با لیزر عوامل مختلفی دخیل هستند مانند:

  • اندازه خالکوبی
  • سن تاتو
  • رنگ خالکوبی
  • تاتو در چه قسمتی از بدن قرار دارد
  • تعداد جلسات مورد نیاز برای حذف تاتو.

بیشتر بخوانید: بهترین پماد برای جوش صورت؛ ۱۴ نوع موثر معرفی شده در سال ۲۰۲۲
 

پاک کردن تاتو چقدر زمان می‌برد؟

این  موضوع به عوامل مختلفی از جمله میزان اشباع بودن خالکوبی، رنگدانه‌های استفاده شده و همچنین نوع پوست بستگی دارد. به طور متوسط، سه تا 10 جلسه مورد نیاز است، اما برخی از افراد پس از همان جلسه اول، نتایج عالی را مشاهده خواهند کرد.

باید بین هر جلسه 6 تا هشت هفته صبر کرد تا پوست بهبود یابد و سپس به پاک کردن تاتو ابرو با لیزر ادامه داد.

بیشتر بخوانید: درمان آفتاب سوختگی با ۱۱ روش خانگی و پزشکی
 

چگونه برای پاک کردن تاتو ابرو با لیزر آماده شویم؟

  • مواردی وجود دارد که باید از آن‌ها اجتناب کرد تا برای درمان لیزر آماده شد:
  • پوست نباید برنزه یا آفتاب سوخته باشد.
  • فرد باید به درستی هیدراته شده باشد.
  • خودداری از اصلاح، اپیلاسیون و لایه برداری ناحیه مورد نظر
  • پرهیز از مصرف هرگونه آسپرین یا داروهای ضد التهاب؛ زیرا امکان دارد خونریزی را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید: فیشال صورت؛ روش جدید برای پاکسازی عمیق پوست با ۱۵ مزیت
 

6 راه حل طبیعی پاک کردن تاتو در منزل

 

1. پاک کردن تاتو با آلوئه ورا

برای بسیاری از درمان‌های پوستی و در محصولات آرایشی استفاده می‌شود. برای خالکوبی‌های تازه که برای مدت طولانی انجام نشده‌اند مناسب است. همچنین برای مراقبت و زیبایی پوست قابل دسترسی است و باعث می‌شود جوهر در پوست معمولی بماند.

بیشتر بخوانید: از بین بردن جوش برای همیشه با ۵ روش ساده خانگی و موثر
 

2. پاک کردن تاتو ابرو در منزل با نمک

پاک کردن تاتو ابرو در منزل با نمک|سیوطب

نمک یک ماده ساینده است. ماده سدیم و کلر موجود در نمک به خلاص شدن از شر تاتو برای همیشه کمک می‌کند.  نمک به عمق پوست نفوذ کرده و ساختار جوهر را از بین می‌برد.

کمی‌ آب به نمک اضافه کنید و یک اسفنج را در آن خیس کنید. حالا این اسفنج را به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت روی تاتو بمالید و سپس پوست را با آب گرم تمیز کنید. استفاده از نمک یک روش ارزان و موثر برای تعدیل خالکوبی در خانه به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: از بین بردن جای جوش با ۷ روش ساده خانگی و بهترین داروها
 

3. پاک کردن تاتو با عسل

عسل یک راه طبیعی موثر برای پاک کردن خالکوبی در خانه است، به خصوص برای خالکوبی‌های رنگ روشن و ریز. آب آلوئه ورا، ماست، نمک و عسل را ترکیب کنید تا خمیر غلیظی به دست آید. حالا به آرامی ‌روی پوست خالکوبی بمالید و بعد از نیم ساعت آن را با آب گرم بشویید.

 

4. پاک کردن تاتو با پودر ماسه و سنگ زنی

برای از بین بردن دائمی خال‌کوبی‌ها به روشی کارآمدتر، به سراغ درمان خانگی بروید. سلول‌های پوست مرتبط با جوهر خالکوبی را جدا می‌کند.

آن‌ها را کاملا مخلوط و ژل آلوئه ورا را اضافه کنید تا خمیر غلیظی به دست آید. سپس این مخلوط را به آرامی‌ روی خالکوبی‌ها بمالید. انجام آن به صورت منظم تاتو را برای همیشه ناپدید خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: درمان جوش سر سیاه با ۱۰ روش کاربردی و موثر خانگی و بهداشتی
 

5. پاک کردن تاتو با لیمو

استفاده از لیمو به عنوان بهترین روش برای پاک کردن یا روشن کردن تاتو شناخته شده است. به دلیل اسیدهای طبیعی موجود در آن، یک عامل سفیدکننده طبیعی محسوب می‌شود که جوهر را پاک و همچنین سطح سالم و صاف پوست را حفظ می‌کند. از آب لیمو با نمک استفاده کنید. لیمو رنگ جوهر را محو و لایه‌های بالایی یا رنگی پوست را از بین خواهد برد.

بیشتر بخوانید: میلیا، انواع، علل ایجاد و ۶ درمان خانگی این ضایعه پوستی
 

6. پاك كردن تاتو ابرو با دكلره

دو چیز وجود دارد که به خالکوبی‌ها رنگ می‌دهد: جوهری که در اعماق پوست رسوب می‌کند و همچنین زخمی‌ که به دلیل کوبیدن سوزن‌ها روی پوست در هنگام اولین بار انجام خالکوبی ایجاد می‌شود. جوهری که در عمق پوست است تحت تاثیر دکلره قرار نمی‌گیرد. به ‌این دلیل که سفید‌کننده برای کاهش میزان ملانین در پوست طراحی شده‌ و در نتیجه رنگ چهره را روشن‌تر می‌کنند.

سلول‌هایی که روی پوست تاثیر می‌گذارند بسیار نزدیک به سطح پوست هستند، در حالی که جوهر خالکوبی معمولا در عمق پوست قرار دارد.

بیشتر بخوانید: کهیر حاد و مزمن چیست؟ ۵ درمان خانگی و کلیدی خارش پوست ناشی از کهیر
 

آیا لیزر کردن تاتو برای همه ممکن است؟

از بین بردن لیزر برای همه افراد امکان‌پذیر است ولی به افرادی که مشکلات سلامتی و نقص سیستم ایمنی دارند توصیه نمی‌شود. در زنان باردار نیز بهتر است از لیزر برای پاک کردن تاتو استفاده نشود.

 

یادداشت پایانی درباره پاک کردن تاتو

خالکوبی یک تزئین رایج و در عین حال دائمی بدن است. برای افرادی که دیگر خالکوبی نمی‌خواهند، راه‌های مختلفی برای پاک کردن آن وجود دارد. روش‌های پاک کردن تاتو از نظر هزینه، کارایی و زمان بهبودی متفاوت به نظر می‌رسد. دانستن گزینه‌های پاک کردن تاتو کمک می‌کند تا در مورد حذف خالکوبی تصمیم درستی گرفت.

 

سوالات متداول در رابطه با موضوع پاک کردن تاتو

1. کرم‌های پاک‌کننده تاتو ابرو چقدر موثرند؟

کرم‌های پاک‌کننده تاتو ابرو برای محو کردن تاتو به جای پاک کردن کامل آن استفاده می‌شود. تا کنون هیچ یک از کرم‌ها اثربخشی چندانی نداشته‌اند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند حاوی مواد تهاجمی ‌باشند که گاهی برای نوع پوست فرد مناسب نیست.

2. بهترین گزینه برای پاک کردن تاتو کدام است؟

اگر خالکوبی ابرو با جوهر قدیمی ‌دارید، لیزر بهترین گزینه برای پاک کردن است. برای خالکوبی‌های زیبایی مانند میکروبلیدینگ، ابروهای پودری، میکروسایدینگ، حذف تاتو با نمک را انتخاب کنید. اگر خالکوبی بیش از حد اشباع شده باشد، لیزر نیز گزینه خوبی است.

پاک کردن تاتو به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

استفاده از لیزر در افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند، افرادی که به شرایط سلامتی نامساعدی دست و پنجه نرم می‌کنند و زنان باردار توصیه نمی‌گردد.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا