تغذیهگیاه خواری

فواید گیاه‌خواری برای بدن انسان و تاثیر آن بر سلامت جسم

فواید گیاه‌خواری دقیقا همان موردی است که این رژیم را در بین مردم بسیاری محبوب کرده است. احتمالا چند سالی است که نام رژیم گیاه‌خواری را زیاد شنیده‌اید و با افراد بسیار زیادی روبرو شدید که خود را گیاه‌خوار یا وگان معرفی ‌می‌کنند؛ اما آیا تا به امروز درباره این رژیم پرطرفدار تحقیق کرده‌اید؟ آیا درباره فواید گیاه‌خواری و مضرات آن کنجکاو شده‌اید؟

شاید بارها با این موضوع روبرو شده باشید که مردم جهان به دلیل فواید گیاه‌خواری آن را به عنوان سبکی در زندگی انتخاب می‌کنند اما آیا واقعا نخوردن گوشت و پروتئین حیوانی به بدن آسیبی وارد نمی‌کند؟

پیش از اینکه شروع به گیاه‌خواری کنید بهتر است اطلاعات خود را درباره این رژیم و فواید گیاه‌خواری بیشتر کنید. رژیم گیاه‌خواری دارای انواع مختلفی است که هر فرد با توجه به سلامت جسمانی باید یکی را انتخاب کند. سعی کنید برای شروع با یک پزشک متخصص مشورت کنید زیرا امکان دارد به دلیل فواید گیاه‌خواری این رژیم به بسیاری از افراد توصیه شود اما در برخی شرایط هم پیش می‌آید که با وجود تمام فواید گیاه‌خواری، پزشک فرد را از گرفتن آن منع می‌کند.

در ادامه این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را پیرامون رژیم گیاه‌خواری و فواید گیاه‌خواری ارائه کنیم. با ما همراه شوید.

بیشتر بخوانید: 12 مضرات گیاه خواری؛ از کمبود ویتامین D و زینک تا کم‌خونی و اضطراب

نگاهی کلی به مقاله فواید گیاه‌خواری:

  • رژیم گیاه‌خواری یک رژیم موثر و بسیار مفید بوده که سلامت فرد کمک می‌کند
  • برای داشتن یک زندگی سالم و سلامت می‌توانید از فواید گیاه‌خواری کمک بگیرید
  • کاهش خطر آب‌مروارید یکی از فواید بسیار جالب گیاه‌خواری است

بیشتر بخوانید : رژیم گیاه خواری ۴۰ روزه مهارتی بدون عوارض برای پاکسازی بدن

انواع رژیم‌های گیاه‌خواری

وگان‌ها از مصرف محصولات حیوانی پرهیز می‌کنند|سیوطب

بسیاری از افراد این‌گونه تصور می‌کنند که رژیم گیاه‌خواری یعنی قطع کامل فرآورده‌های حیوانی نظیر گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و… ؛ اما در واقع این تصور کاملا اشتباه است. رژیم گیاه‌خواری دارای انواع مختلفی است که شما بر اساس نوعی که انتخاب می‌کنید می‌توانید از فرآورده‌های حیوانی نیز استفاده کنید. برخی از انواع رژیم‌های گیاه‌خواری عبارت‌اند از:

بیشتر بخوانید: خام گیاه خواری، پدیده‌ای جنجالی و بحث برانگیز

رژیم گیاه‌خواری لاکتو-اوو:

افرادی که از رژیم گیاه‌خواری لاکتو-اوو پیروی می‌کنند، غذاهای حاوی گوشت قرمز، سفید، ماهی و مرغ مصرف نمی‌کنند؛ اما هردوی این افراد محصولات لبنی و تخم‌مرغ را در رژیم غذایی خود دارند. این نوع رژیم گیاه‌خواری یکی از رایج‌ترین نوع گیاه‌خواری است.

رژیم غذایی لاکتو گیاه‌خواری:

در این سبک از رژیم گیاه‌خواری، افراد گوشت قرمز یا سفید، ماهی و تخم‌مرغ مصرف نمی‌کنند اما مجاز به مصرف همه‌ی محصولات لبنی مانند پنیر، شیر و ماست هستند.

رژیم گیاه‌خواری اوو:

در رژیم گیاه‌خواری اوو فرد از گوشت قرمز یا سفید، ماهی، مرغ و محصولات لبنی محروم است اما تخم‌مرغ در برنامه غذایی او وجود دارد.

وگان:

افرادی که سبک وگان را انتخاب می‌کنند از هیچ گوشت قرمز و محصولات جانبی حیوانات مصرف نمی‌کنند. وگان‌ها نه‌تنها از ماهی، مرغ، گوشت قرمز، تخم‌مرغ یا لبنیات استفاده نمی‌کنند بلکه از عسل یا موم زنبورعسل، ژلاتین و سایر مواد نیز استفاده‌ای ندارند. وگان‌ها حتی از پالتوهای پوست و ابریشمی نیز استفاده نمی‌کنند.

Pescetarian پسترین:

این افراد در حقیقت یک رژیم غذایی نیمه گیاه‌خواری می‌گیرند؛ زیرا آن‌ها از خوردن گوشت قرمز و سفید اجتناب می‌کنند اما ماهی و غذاهای دریایی می‌خورند.

Pollotarian پولوترین:

افرادی که از این رژیم حمایت می‌کنند کسانی هستند که گوشت قرمز، ماهی، غذاهای دریایی نمی‌خورند اما مرغ و ماکیان میل می‌کنند. این نوع سبک نیز از نوع نیمه گیاه‌خواری است.

رژیم گیاه‌خواری انعطاف‌پذیر:

این رژیم بسیار انعطاف‌پذیر است و فرد را از خوردن هیچ‌چیز منع نمی‌کند. پایه اصلی این رژیم غذایی را گیاه تشکیل می‌دهد اما فرد می‌تواند گاهی در کنار گیاه‌خواری، گوشت قرمز یا سفید، ماهی یا فرآورده‌های حیوانی نیز استفاده کند.

بیشتر بخوانید : آیا وگان‌ها سالم‌تر از افراد معمولی هستند؟

فواید گیاه‌خواری برای سلامت بر روی بدن

فواید گیاه‌خواری شاید بسیار زیاد و جالب باشد اما به شرطی که همه‌ی اصول و قوانین آن به درستی رعایت شود. در صورتی که قوانین و اصول گیاه‌خواری درست رعایت نشود به بدن فرد آسیب جدی وارد می‌کند.

بسیاری از افراد بدون در نظر گرفتن فواید گیاه‌خواری این رژیم را برای تناسب اندام و لاغری می‌گیرند؛ اما در صورتی که در این رژیم مصرف گوشت را کنار بگذارید و مقدار کافی میوه و سبزی نخورید و بیشتر از نان و غلات استفاده کنید، این رژیم دردی از شما در کاهش وزن دوا نخواهد کرد.

یکی از فواید گیاه‌خواری که آن را نسبت به سایر رژیم‌ها متمایز کرده است، تاثیر آن بر کاهش وزن است. افرادی که به سمت رژیم و یا سبک گیاه‌خواری می‌روند به نسبت سایرین دارای شاخص توده‌ای مناسب‌تری هستند. همان‌طور که می‌دانید پایه و اساس این رژیم، گیاهان هستند پس می‌توان گفت این رژیم سرشار از فیبر بوده و به سیری فرد در طول روز کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید : ۱۱ خواص شلغم از تسکین علائم سرماخوردگی تا پیشگیری از سرطان

سلامت قلب از فواید گیاه‌خواری

از مهم‌ترین فواید گیاه‌خواری سلامت قلب است|سیوطب

یکی از فواید گیاه‌خواری، سلامت قلب است. افرادی که از یک رژیم گیاه‌خواری پیروی می‌کنند، نسبت به سایرین کمتر دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند. همان‌طور که در بالا هم گفته شد فواید گیاه‌خواری بسیار زیاد است اما جالب است بدانید سلامت قلب به گیاه‌خوار شدن نیست بلکه انتخاب غذای مناسب و مفید امری است که به سلامت قلب فرد بسیار کمک می‌کند.

این بدان معناست که افراد گیاه‌خوار برای سلامت قلب خود باید نقش غلات را در رژیم غذایی خود جدی بگیرند. حبوبات، آجیل، میوه‌ و سبزیجات جز آن دسته از مواد غذایی سالمی هستند که سرشار از فیبرند و به فرد تا ساعت‌ها در طول روز احساس سیری می‌دهند.

فواید گیاه‌خواری بسیار زیاد است زیرا فرد در سبک گیاه‌خواری، فیبر بسیاری زیادی مصرف می‌کند و مصرف مواد پر شیرین و پر قند را کاملا محدود می‌کند. محدود کردن و کنترل میزان قند امری است که خطر سکته قلبی را در فرد کاهش می‌دهد.

از دیگر فواید گیاه‌خواری تعادل سطح کلسترول است. بالابردن کلسترول یکی از معضلاتی است که افراد چاق با آن روبرو هستند. هنگامی که یک نفر از رژیم گیاه‌خواری پیروی می‌کند با توجه به برنامه درست غذایی سطح کلسترول در بدنش کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید : غذاهای کم چرب و کم نمک مفید برای سلامتی +رژیم فاقد چربی و نمک

کاهش خطر سرطان، از دیگر فواید گیاه‌خواری:

فواید گیاه‌خواری روی درمان سرطان نقشی ندارد اما خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

به طور کلی براساس مطالعات و تحقیقات انجام‌شده، افرادی که از رژیم گیاه‌خواری پیروی می‌کنند نسبت به افراد دیگر کمتر دچار بیماری‌هایی نظیر سرطان می‌شوند؛ اما این بدان معنا نیست که افراد وگان به طور کلی دچار بیماری سرطان نمی‌شوند. تنها درصد ابتلا به سرطان در آن‌ها کاهش یافته است.

همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر کردیم رژیم گیاه‌خواری انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها به نوعی بر یک نوع سرطان تاثیر می‎گذارند. به عنوان مثال رژیم وگان یک محافظ در مقابل بیماری سرطان خانم‌ها است. همچنین افرادی که از رژیم غذایی لاکتو-اوو پیروی می‌کنند در مقابل سرطان روده و معده مقاوم‌تر هستند.

نکته مهم: تنها انتخاب سبک گیاه‌خواری باعث محافظت شما در برابر بیماری سرطان نمی‌شود بلکه انتخاب یک برنامه غذایی مناسب گیاه‌خواری باعث کاهش سرطان در افراد خواهد شد. فرد با خوردن میوه‌جات و سبزیجات در وعده‌های غذایی مختلف، ویتامین‌های گوناگونی را به بدن می‌رساند که همین امر موجب سلامتی می‌شود.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یکی از فواید گیاه‌خواری، کاهش سرطان به ویژه سرطان بانوان و سرطان دستگاه گوارش مانند روده و معده است.

بیشتر بخوانید : ۱۵ غذای کم چرب برای سرماخوردگی و تاثیر مصرف آن‌ها در بهبودی و تقویت بدن بیمار

جلوگیری از دیابت نوع 2، یکی دیگر از فواید گیاه‌خواری:

یکی از فواید گیاه‌خواری که شاید بسیار حائز اهمیت باشد، جلوگیری از دیابت نوع 2 است. هنگامی که فرد گیاه‌خوار در برنامه غذایی خود از آجیل و مغزها استفاده می‌کند، خواه یا ناخواه تمایلی به مصرف شیرینی و قند ندارد. در نتیجه افراد گیاه‌خوار به نسبت سایر افراد دیگر دارای سطح قند مناسب‌‌تری هستند.

یکی دیگر از فواید گیاه‌خواری کاهش فشارخون است. همان‌طور که می‌دانید خوردن گوشت یکی از عواملی است که بر روی فشارخون افراد تاثیر می‌گذارد. انسان‌های گیاه‌خوار در برنامه غذایی خود از مصرف خون خودداری می‌کنند در نتیجه فشارخون آن‌ها کاهش می‌یابد.

براساس تحقیقات به‌دست‌آمده علاوه بر فشارخون پایین، وگان‌ها از کلسترول و چربی پایین‌تری نیز برخوردارند؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یکی از اثرات مفید و فواید گیاه‌خواری کاهش فشارخون و دیابت است.

بیشتر بخوانید: درمان دیابت نوع دو یا مدیریت و کنترل علائم ؟

یکی از فواید گیاه‌خواری، کاهش علائم آسم است:

متخصصان و پژوهشگرانی که بر روی فواید گیاه‌خواری مطالعه می‌کنند، دریافتند رژیم گیاه‌خواری به خصوص نوع وگان، علائم و مشکلات تنفسی و آسم را به شدت بهبود می‌بخشد. این آزمایشات و تحقیقات را بر روی تعدادی از افرادی که نشانه آسم و مشکلات تنفسی داشتند انجام دادند. هریک از این افراد با رعایت اصول رژیم وگان مشکلات و علائم تنفسی‌شان کمتر و کمتر شد.

 شاید برایتان جالب باشد؛ اما چرا؟ برخی از غذاهای حیوانی موجب آلرژی در بدن می‌شوند، به همین دلیل هنگامی که شما غذاهای حیوانی را قطع می‌کنید التهابات ناشی از آلرژی کمتر خواهد شد. پس می‌توان گفت یکی از فواید گیاه‌خواری کاهش علائم تنفسی است.

بیشتر بخوانید : رژیم اتکینز؛ هر چقدر می‌خواهید پروتئین بخورید و لاغر شوید

سلامت استخوان‌ها از دیگر فواید گیاه‌خواری:

اگر به جوامعی که اکثریت آن‌ها گیاه‌خوارند نگاهی بیندازید، خواهید دید که از پوکی استخوان و مشکلات مفاصل کمتر رنج می‌برند. یکی از اثرات و فواید گیاه‌خواری، سلامت استخوان و کاهش پوکی استخوان است.

هنگامی که شما از برخی محصولات حیوانی مانند گوشت و… استفاده می‌کنید، کلسیم کمتری به بدنتان جذب می‌شود. محصولات حیوانی نه‌تنها مانع جذب کلسیم هستند بلکه در برخی شرایط به خروج کلسیم از بدن نیز کمک می‌کنند. هنگامی که کلسیم به استخوان جذب نشود و دفع شود، قطعاً استخوان مستحکم نخواهد بود.

افرادی که چندین سال است از رژیم غذایی گیاه‌خواری لاکتو-اوو پیروی می‌کنند به نسبت سایر افراد دیگر مواد معدنی بیشتری در بدن دارند که همین امر موجب می‌شود تا استخوان‌های سالم‌تر و قوی‌تری داشته باشند.

بهبود سوخت‌وساز بدن از دیگر فواید گیاه‌خواری:

بدن برای هضم غذاهای گیاهی کمتر زحمت می‌کشد به عبارتی هضم غذاهایی که پایه گیاهی دارند بسیار راحت‌تر است. به همین دلیل زمانی که شما از این غذاها مصرف می‌کنید، سوخت‌وساز بدنتان بالاتر می‌رود. تحقیقات نشان داده است که افراد گیاه‌خوار حتی در حالت استراحت و خواب نیز متابولیسم بالاتری دارند.

سوخت‌وساز بالا باعث چربی سوزی بیشتر و در نتیجه تناسب اندام می‌شود؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت بالا رفتن سوخت‌وساز بدن یکی دیگر از فواید گیاه‌خواری است.

کاهش خطر آب‌مروارید از دیگر فواید گیاه‌خواری:

از شگفت‌انگیزترین فواید گیاه‌خواری جلوگیری از آب مروارید است|سیوطب

شاید با دیدن این عنوان کمی متعجب شده باشد که چگونه گیاه‌خواری باعث کاهش خطر آب‌مروارید می‌شود؟ اما این موضوع کاملا حقیقت دارد، زیرا رژیم گیاه‌خواری باعث تقویت و سلامت چشم می‌شود.

افرادی که در خطر مبتلا به آب‌مروارید هستند دقیقا همان‌هایی هستند که از گوشت استفاده می‌کنند. بسیاری از تحقیقات و بررسی‌ها نشان داده است که رژیم وگان خطر آب‌مروارید در افراد را کاهش می‌دهد. از فواید گیاه‌خواری که شاید کمی جالب و شگفت‌انگیز باشد، تقویت چشم و کاهش خطر آب‌مروارید است.

سلامت پوست از دیگر فواید گیاه‌خواری:

اگر به پوست وگان‌ها و گیاه‌خواران نگاهی بیندازید خواهید دید که پوستی شفاف و درخشان دارند. دلیل شفافیت و درخشندگی پوست آن‌ها به دلیل تغذیه مناسب، مواد مغذی و معدنی است. بارها و بارها به شما گفته شده برای داشتن پوستی با نشاط از سبزیجات و میوه‌جات استفاده کنید. گیاه‌خواران بیشتر غذاهایی که مصرف می‌کنند از میوه‌ها و سبزیجات تازه است که همین امر بر روی سلامت پوستشان تاثیر گذاشته است. پس از اثرات و فواید گیاه‌خواری می‌توان به طراوت، شادابی و شفافیت پوست نیز اشاره کرد.

یادداشت پایانی

رژیم گیاه‌خواری از جمله رژیم‌های محبوبی است که به تازگی طرفداران بسیاری زیادی را به خود جلب کرده است. مهم‌ترین دلیل محبوبیت آن فواید گیاه‌خواری است.

بسیاری از افرادی برای در امان ماندان از مضرات گوشت ترجیح می‌دهند وگان شوند و از فواید گیاه‌خواری بهره ببرند. ما در این نوشتار سعی کردیم مواردی را تحت عنوان فواید گیاه‌خواری عنوان کنیم. امیدواریم مفید واقع شده باشد.

منبع
medicalnewstoday.com

1 دیدگاه

  1. سلام دوستان گلم بنده پیمان امینی ساکن استان آذربایجان غربی شهر بوکان کورد هستم.بنده متولد 1375 هستم و از سال 1379 بنده هیچ گونه گوشتی مصرف نکردم گوشت قرمز ماهی مرغ و … حتی ویتامین و … رو هم نخوردم بنده میخوام به علم پزشکی کمک کنم که آزمایش انجام بدن ببینن یه فرد خالص گیاهخوار با یه فرد گوشتخوار چه فرقی میکنه از نظر ویتامین ژنتیک خون و… .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا