طب سنتیماساژ درمانی

حجامت،برش‌هایی شفابخش؛ بهترین زمان برای انجام حجامت چه موقعی است؟

حجامت کردن یکی از رایج‌ترین و معروف‌ترین تکنیک‌های درمانی در طب کلاسیک ایرانی محسوب می‌شود. در این تکنیک درمانی با ایجاد برش‌هایی در بخش‌های مختلف بدنی می‌توان به بهبود بسیاری از عارضه‌های پیش آمده کمک کرد.

در این مقاله از سری مقاله‌های خبر پزشکی و سلامتی سیوطب قصد داریم که به صورت گسترده به این روش درمانی بپردازیم و انواع کاربردهای درمانی این روش را بررسی کنیم.

با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که روش انجام حجامت چگونه است و انواع حوزه‌هایی که این تکنیک درمانی در آن‌ها کاربرد دارد کدامند.

حجامت

حجامت کردن توانسته اثرات درمانی خود را به اثبات برساند|سیوطب

در واقع حجامت تکنیکی خاص است که برای خارج کردن خون از افراد به کار گرفته می‌شود. از نگاه طب سنتی این روش در زمینه پیشگیری و درمان می‌تواند اثرات شگفت‌انگیزی داشته باشد، به همین دلیل به تمامی افراد توصیه می‌شود. از سوی دیگر نیز تمامی افراد می‌توانند از این تکنیک درمانی بهره‌مند شوند و محدودیت چندان زیادی در خصوص به کارگیری آن وجود ندارد.

برای مثال کسانی که به بیماری خاصی مبتلا نیستند برای این که به نوعی واکسیناسیون انجام دهند و مقاومت بدن‌شان را در برابر میکروب‌ها و آلودگی‌ها بالا ببرند می‌توانند این درمان سنتی را انجام دهند. از سوی دیگر نیز کسانی که دارای غلظت خون بالا هستند یا این که کلسترول خون بالایی دارند می‌توانند برای بهبود وضعیت گردش خون در بدن‌شان از این تکنیک درمانی استفاده کنند.

نوعی از حجامت وجود دارد که در آن خونی از بدن فرد خارج نمی‌شود. به این نوع حجامت، حجامت خشک یا بادکش درمانی می‌گویند.

بیشتر بخوانید: بیماری‌های طبع سرد؛ از ام اس تا کم‌شنوایی

آیا انجام حجامت محدودیت سنی دارد؟

خیر، خوش‌بختانه می‌توان گفت اگر شخص با شرایط ویژه‌ای روبه‌رو و به بیماری خاصی مبتلا نباشد، می‌تواند تحت درمان با این تکنیک درمانی قرار بگیرد.

به همین دلیل نیاز است که پیش از انجام این درمان سنتی، یکسری تکنیک‌ها و روش‌های تشخیصی در خصوص سلامتی بدن انجام شود. در صورتی که آزمایشات بیماری خاصی را گزارش نکرد، می‌توان امیدوار بود که این روش بتواند در حیطه‌های مختلف به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: غذاهای مناسب برای مزاج گرم و تر، فهرست غذاهای خوشمزه برای دموی‌ها

ممنوعیت انجام حجامت

در صورتی که جزء لیست ممنوعیت‌ها هستید حجامت نکنید|سیوطب

در این بخش نیاز است که توصیه یا هشداری را به شما دهیم. این هشدار این است که صرفا برخی از افراد نباید تحت انجام حجامت قرار گیرند. زیرا می‌تواند این روند برای‌شان خطرناک باشد.

  • اولین دسته نوزادانی هستند که در بازه سنی یک الی چهار ماهگی قرار دارند
  • دومین دسته افرادی هستند که دارای مزاج بلغم هستند و میزان این مزاج در آن‌ها شدید است
  • سومین دسته از افراد زنان بارداری هستند که در بازه زمانی یک الی چهارماهگی بارداری قرار دارند. بنابراین نیاز است که تا پایان ماه چهارم بارداری‌شان صبوری کنند. بعد از گذشت این مدت زمان در صورتی که پزشکان متخصص هیچ‌گونه ممنوعیتی برای آن‌ها تشخیص ندادند زنان باردار می‌توانند برای انجام حجامت اقدام کنند
  • چهارمین دسته از افرادی که ممنوعیت دارند، کسانی هستند که فشار خون بالایی دارند یا کسانی که میزان پلاکت خون در آن‌ها کم است

در مواردی برای افراد دارای پلاکت خون پایین توصیه می‌شود میزان خون کمتری از آن‌ها گرفته شود. چراکه انجام این درمان سنتی تا حد زیادی می‌تواند برایشان کمک کننده باشد، اما در این روند نباید آسیب ببینند.

بنابراین در ابتدا برای این که صلاحیت شما برای انجام حجامت مورد بررسی قرار گیرد به بهترین متخصصان مراجعه کنید. در طی جلسات ابتدایی معایناتی تشخیصی روی شما انجام خواهد شد. در نهایت خطرناکی یا بلامانع بودن این روش درمانی در شما تشخیص داده می‌شود.

بیشتر بخوانید:  اصلاح مزاج سرد و خشک؛ به جنگ غلبه سودا بروید

آیا در دوران عادت ماهیانه می‌توان حجامت انجام داد؟

توصیه متخصصان طب سنتی این است که هرگز در دوران عادت ماهیانه نسبت به انجام حجامت اقدام نکنید. بهتر است که این دوران به اتمام برسد و سپس حجامت کنید.

بیشتر بخوانید: صبحانه برای مزاج گرم و خشک؛ سردی‌ها آب روی آتش هستند

انواع روش‌های حجامت کردن

جالب است بدانید که حجامت کردن با تکنیک‌های مختلفی انجام می‌شود. از مهم‌ترین این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 روش‌های مختلف حجامت کردن بسیار ساده و بی‌خطر هستند|سیوطب

حجامت به شکل خشک و بدون استفاده از آب و آتش

در این روش متخصصین مربوطه می‌توانند به راحتی فنجان‌های بامبو را در محل حجامت قرار دهند. در کوتاه‌ترین زمان می‌بینیم که خونی در این ناحیه جمع شده است و پس از آن می‌توان روند حجامت را به سرانجام رساند.

حجامت با کمک آب

در دومین تکنیک نیاز است که محل انتخاب شده برای حجامت ابتدا مرطوب شود. در ادامه نیز مکش خون را به سمت محلی که استکان قرار گرفته است انتقال خواهد داد‌. در نتیجه می‌توانید روند این روش را پیگیری کنید.

آخرین تکنیک استفاده از آتش

پنبه یا گاز استریل را به الکل آغشته می‌کنند. سپس با روشن کردن آن‌ها می‌توان روند این کار را آغاز کرد. البته این تکنیک کمتر به کار گرفته می‌شود. زیرا که احتمال دارد پوست بخشی از بدن افراد بسوزد. در نتیجه برای این که افراد دردی را متوجه نشوند از این تکنیک استفاده نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان مزاج گرم و خشک؛ صحرای تن صفراوی‌ها درمان می‌شود؟

فصل بهار و حجامت

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که انجام روند این روش در فصل بهار یکی از بهترین گزینه‌ها است. زیرا بنابر اظهارات متخصصان در این فصل شاهد هستیم که میزان سمومی‌که در بدن افراد اجتماع پیدا می‌کنند زیاد می‌شود. در نتیجه اگر این روند در بهار انجام شود نتایج بهتر و ثمربخش‌تری را در پی خواهد داشت.

حجامت کردن چقدر طول می‌کشد؟

نهایت مدت زمانی که روند این کار به خود اختصاص می‌دهد 20 دقیقه است. در این مدت زمان ابتدا باید مکش‌ها روی پوست قرار داده شوند. در ادامه زمانی که خون‌ها جمع شدند متخصص لیوان‌ها را از سطح پوست می‌دارد. سپس شروع به تخلیه خون‌های آلوده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: زنجبیل| ۶ خاصیت مهم این گیاه و فواید درمانی آن را بشناسید

آمادگی‌های قبل از انجام حجامت

زمانی که افراد می‌خواهند حجامت انجام دهند، متخصصان بعد از اینکه روز انجام حجامت مشخص شد نکاتی را به آن‌ها یادآوری می‌کنند. با انجام آن‌ها و رعایت نکات ارائه شده می‌توانید به موفقیت روند این روش کمک کنید.

  • در سه روز منتهی به انجام این کار توصیه می‌کنیم که غذاهایی سبک و نرم بخورید. برای مثال بهتر است که از سوپ‌ها زیاد استفاده کنید یا اینکه انواع سبزیجات و میوه‌جات را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
  • در ادامه نیز می‌توانید برای این که خون‌های آلوده به راحتی از بدن‌تان تخلیه شود از آب انار استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: خواص اسپند| آشنایی با مهمترین فواید و عوارض آن

انواع کاربردهای حجامت

حجامت در بخش‌های مختلف بدن انجام می‌شود. در هر نقطه‌ای از بدن که انجام پذیرد، شاهد بروز نتایجی درمانی خواهیم بود.

کبد

تمامی‌افرادی که به نوعی با ناراحتی‌ها و بیماری‌های مختلف در ناحیه کبد روبه‌رو هستند به راحتی می‌توانند با انجام یک نوبت از اثرات درمانی آن بهره‌مند شوند. یکی از تکنیک‌هایی که برای بهبود بیماری‌های مرتبط با کبد در زمینه حجامت انجام می‌شود در قوزک پا است.

جوش صورت

کسانی که به مقدار زیاد و در فواصل زمانی کوتاهی جوش صورت می‌زنند با انجام این درمان سنتی برای صورت می‌توانند این موضوع را در خود کاهش دهند.

سیاتیک

زمانی که افراد مبتلا به دردهای سیاتیکی چند نوبت تحت درمان به روش این شیوه سنتی قرار گیرند تا حد زیادی این دردها کاهش خواهد یافت.

لاغری

یکی از راهکار‌هایی که افراد می‌توانند برای لاغری انجام دهند این است که از تکنیک این درمان سنتی استفاده کنند. این روش درمانی خوش‌بختانه اثرات چشمگیری را در پی خواهد داشت و افراد تا حدودی به مطلوب خود خواهند رسید.

بیشتر بخوانید: مریم گلی | یک ادویه با ۵ خاصیت دارویی فوق‌العاده

تفاوت بادکش گرم و بادکش سرد چیست؟

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفتیم بادکش همان حجامت است. در بخش تکنیک‌های مختلف انجام این درمان سنتی نیز گفتیم که در یک روش از آتش استفاده می‌شود (یعنی روشن کردن پنبه الکلی یا گازاستریل الکلی) در روش دیگر نیز بدون آتش و به صورت خشک بادکش انجام می‌گیرد.

به روشی که در آن آتش به کار گرفته شده بادکش گرم و به روشی که در آن روند این درمان سنتی به صورت خشک انجام شده بادکش سرد گفته می‌شود.

خاتمه

حجامت یا Cupping therapy برگرفته از روش سنتی‌تر کوزه‌اندازی در طب سنتی چین است. شیوه مذکور با مکش یا گرم کردن و به وجود آوردن گونه‌ای خلأ با ابزاری مثل کاسه است روی نقاط ویژه‌ای از پوست بدن انجام می‌گردد. انجام این شیوه با برش‌هایی برای خارج کردن خون همراه است.

حجامت به عبارتی خود تنظیمی عملکرد بدن انسان است و متخصصان طب سنتی معتقدند فعالیت‌هایی مثل خون دادن، جایگزین آن نیست. در گذشته از این روش بیشتر برای مکیدن نیش حشرات یا زخم‌ها استفاده می‌شده است. در دنیای مدرن امروز حجامت نیز مانند بسیاری از روش‌های رایج طب سنتی، طرفداران خاص خود را دارد.

درمان میگرن، کاستن چربی خون، عارضه‌های پوستی و حساسیت‌های دارویی و غذایی از جمله مزیت‌هایی است که متخصصان طب سنتی برای این روش درمانی ذکر می‌کنند. فنجان‌هایی که برای این روش استفاده می‌شود می‌تواند شیشه‌ای، بامبو، سفال یا سیلیکون باشد.

حجامت از دیرباز در ایران نیز مرسوم بوده و همانطور که گفتیم همچنان طرفداران خود را حفظ کرده است. در این مقاله در خصوص یکی از موفق‌ترین تکنیک‌های درمانی یعنی حجامت مطالبی را عنوان کردیم. تلاش کردیم که درباره تکنیک‌ها و نیز نکات اصلی این روش درمانی سنتی اطلاعاتی جامعی را در اختیارتان قرار دهیم.

توصیه می‌کنیم اگر تصمیم دارید این شیوه را به عنوان روشی درمانی به کار بگیرید حتما در ابتدا از متخصصان مربوطه مشورت‌های لازم را دریافت و به آن عمل کنید. زیرا نیاز است پیش از آغاز این روند اطلاعات کافی و تکمیلی را در خصوص حجامت داشته باشید تا روند به شکل اصولی و درست پیش رود.

منبع
webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا