بیماریبیماری های مفصلی

درمان خانگی میخچه با 9 روش ساده؛ از سنگ پا تا جوش شیرین

فهرست محتوا نمایش

درمان خانگی میخچه را می‌توان اولین اقدام لازم برای رهایی از این پینه‌های دردناک و آزاردهنده دانست. میخچه‌ها در دست یا پاها بر اثر فشار یا اصطکاک زیاد ایجاد می‌شود و باید درمان لازم برای از بین رفتن آن‌ها انجام شود؛ زیرا باعث تحریک پوست خواهند شد. لازم به ذکر است که این ضایعات پوستی خطرناک نیستند.

برای درمان خانگی میخچه روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان بنابر انتخاب از آن‌ها استفاده کرد. در این مطلب از مجله علمی پزشکی سیوطب به بررسی روش‌های درمان خانگی میخچه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: زاپیامکس معجزه‌ای غیر قابل انکار برای دردهای زانو

نگاهی کلی به موضوع درمان خانگی میخچه

 • میخچه‌ها به سه صورت سخت، نرم و دانه‌ای تشکیل می‌شوند.
 • بهترین راه برای از بین بردن میخچه استفاده از پدهای ضدمیخچه است.
 • برای از بین بردن و درمان پینه و میخچه می‌توان از سیر استفاده کرد.
 • در بسیاری از موارد با متوقف شدن فشار یا اصطکاک ایجاد شده بعد از مدتی میخچه خود به خود از بین خواهد رفت.

بیشتر بخوانید: پلاتینر درمان کمردرد با تکنولوژی UIC در خانه

میخچه چیست؟ و آشنایی با انواع آن

میخچه نوعی پینه پوستی است که با روش‌های درمان خانگی میخچه رفع می‌شود|سیوطب

میخچه نوعی بیماری پوستی نیست، بلکه پاسخ بدن به فشار یا اصطلاک روی پوست است. میخچه‌ها قسمت‌های سخت و ضخیم پوست هستند که معمولا روی پاها ایجاد می‌شوند. آن‌ها شبیه پینه به نظر می‌رسند، اما معمولا سخت‌تر، کوچک‌تر و دردناک‌تر هستند. باید گفت که از نظر پزشکی میخچه خطرناک نیست، اما باعث تحریک پوست می‌شود. به همین دلیل باید با روش‌های درمان پزشکی یا با کمک درمان خانگی میخچه را از بین برد.

همچنین باید گفت که ابتلای زنان به میخچه نسبت به مردان بیشتر است و همان‌طور که میخچه‌ها به مرور زمان ضخیم‌تر می‌شوند، دردناک‌تر نیز خواهند شد.

بیشتر بخوانید: میخچه؛ با روش های خانگی قابل درمان، اما بازگشت پذیر است 

به طور کلی سه نوع میخچه وجود دارد:

 • سخت

میخچه‌های سخت رایج‌ترین نوع پینه‌های پوستی هستند. آن‌ها نواحی کوچک و متمرکزی از پوست سخت به شمار می‌روند که معمولا در ناحیه وسیع‌تری از پوست ضخیم یافت می‌شوند.

 • نرم

میخچه‌های نرم مایل به سفید یا خاکستری و از نظر بافت لاستیکی هستند و در اغلب موارد بین انگشتان پا ظاهر می‌شوند.

 • دانه‌ای

میخچه‌های دانه‌ای کوچک هستند و معمولا در پایین پا ایجاد می‌شوند.

بیشتر بخوانید: داغی کف پا با ۱۷ علت متغیر از سندروم‌ها تا نوروپاتی محیطی 

تشخیص میخچه برای درمان راحت‌تر آن

آزمایش‌های تخصصی برای تشخیص میخچه ضروری نیست؛ زیرا میخچه را می‌توان از روی ظاهر و پوست اطراف آن به راحتی تشخیص داد.

میخچه‌ها معمولا گرد هستند و در کناره‌ها و بالای پاها ایجاد می‌شوند. تفاوت اصلی بین میخچه و پینه در این است که پینه در هنگام لمس دردناک نیست. احتمال دارد که میخچه برای لمس دردناک باشد، زیرا پوست ملتهب و مرکز آن سخت یا نرم شده است.

بیشتر بخوانید: خارش کف پا؛ درمان خانگی و ۹علت‌ آن از اگزما تا نوروپاتی کف پا 

راه‌های جلوگیری از ایجاد میخچه در پا یا دست

تمیز نگه داشتن محل میخچه در درمان آن موثر است|سیوطب

برای اطمینان از اینکه میخچه‌ها بعد از درمان رشد یا عود نمی‌کند، باید شرایطی را که باعث ایجاد آن‌ها شده است را از بین برد. در ادامه چند نکته برای کمک به از بین بردن اصطکاک و جلوگیری از تشکیل میخچه معرفی خواهد شد:

 

 • پوشیدن کفش و جوراب مناسب

در هنگام تهیه کفش، نمونه‌ای را انتخاب کنید که نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد باشد. نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که پیشنهاد می‌شود در پایان روز خرید کفش را انجام دهید؛ زیرا پاها کمی ورم دارند.

 • ناخن‌های پای خود را به صورت مرتب کوتاه کنید

اگر ناخن‌های پا بیش از حد بلند باشند، باعث فشرده شدن انگشتان پا به کفش می‌شوند. این فشار به مرور زمان باعث ایجاد میخچه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی قارچ ناخن و نحوه جلوگیری از عفونت مجدد 

 • استفاده از پدهای میخچه

پدهای میخچه به محافظت در برابر فشار اضافی یا اصطکاک اطراف میخچه کمک می‌کنند. این پدها را در مواد مختلفی مانند فوم و نمد قرار می‌دهند و به صورت دونات مانند طراحی می‌کنند. این طراحی به دلیل توزیع فشار در اطراف میخچه است و با یک پشتی چسب مانند به پا می‌چسبد. توجه داشته باشید که این پد باید طوری قرار بگیرد تا میخچه در وسط سوراخ پد بیفتد.

بیشتر بخوانید: مسکن فوری درد کمر و ۷ نمونه از رایج‌ترین داروهای تسکین کمردرد

 • شستشوی مرتب پا

شستشوی روزانه پا با آب و صابون و استفاده از برس‌های اسکراب پوست باعث جلوگیری از رشد میخچه و پینه بستن پوست می‌شود.

 • مرطوب نگهداشتن پاها

برای جلوگیری از خشکی و اصطکاک پوست پا از کرم‌های مرطوب‌کننده به صورت منظم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: انگشت چکشی یا انگشت دراپ را جدی بگیرید و درمان کنید 

اقدامات پیشنهادی متخصصین پوست برای درمان خانگی میخچه

درمان خانگی میخچه با نرم و مرطوب نگهداشتن آن|سیوطب

بعد از مشخص کردن علت ایجاد میخچه انگشت پا یا دست باید به دنبال راه‌های درمان آن بود. در بسیاری از موارد با متوقف شدن فشار یا اصطکاک ایجاد شده بعد از مدتی میخچه خود به خود از بین خواهد رفت. برای خلاص شدن و درمان خانگی میخچه دست یا پا، متخصصان پوست اقدامات زیر را پیشنهاد می‌دهند:

 

1. خیس کردن پاها در آب گرم

برای جواب دادن درمان خانگی میخچه باید به مدت 10 دقیقه یا تا زمانی که پوست نرم شود، ناحیه مدنظر را در آب گرم قرار داد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی دیسک گردن با ۱۵ روش ساده، کاربردی و موثر

2. استفاده از سنگ پا روی میخچه

سنگ پا نوعی سنگ آتشفشانی متخلخل و ساینده است که برای از بین بردن پوست خشک استفاده می‌شود. سنگ پا را در آب گرم فرو کنید و سپس از آن برای سوهان زدن میخچه استفاده کنید. حرکات باید ملایم و به صورت دایره‌ای یا رفت و برگشتی باشند تا پوست مرده را تراش دهند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که نباید بیش از حد پوست را سوهان کشید، زیرا باعث خونریزی، عفونت و نازک شدن بیش از حد پوست خواهد شد.

بیشتر بخوانید: علت پا درد از زانو به پایین و بهترین روش‌های درمان خانگی و پزشکی 

3. استفاده از لوسیون روی میخچه

از لوسیون یا کرم مرطوب‌کننده دارای اسید سالیسیلیک برای میخچه استفاده کنید. اسید سالیسیلیک پروتئین کراتین را که میخچه و پوست مرده اطراف آن را می‌سازد، حل می‌کند. به طور کلی اسید سالیسیلیک برای افراد مبتلا به دیابت یا افرادی که گردش خون ضعیف یا پوست نازک دارند توصیه نمی‌شود.

 

4. استفاده از پدهای میخچه

با استفاده از پدهای چسبنده به شکل دونات میخچه، می‌توان از تماس این قسمت پوست با کفش جلوگیری کرد.

 

5. عدم تراشیدن میخچه

از بین بردن و تراشیدن میخچه کار اشتباهی است که منجر به عفونت‌های خطرناک بافت‌های اطراف می‌شود. بریدن یا تراشیدن میخچه‌ها فقط باید توسط پزشک انجام شود.

بیشتر بخوانید: خار پاشنه پا و ۹ راه درمانی بدون جراحی و درمان آن با ۷ حرکت ورزشی 

درمان خانگی میخچه دست یا پا با روش‌های ساده

تصویری سیر، لیمو و سرکه سیب در کنار هم یا یکی از آن‌ها

در کنار انجام اقدامات گفته شده، می‌توان از روش‌های زیر نیز برای درمان خانگی میخچه استفاده کرد:

 

1. استفاده از روغن کرچک و سرکه سیب

یک لگن را با آب گرم و صابون پر کرده و یک فنجان سرکه سیب در آن بریزید. سپس به مدت 15 دقیقه پای میخچه‌دار را درون آن قرار داده تا پوست نرم شود. سپس با سنگ پا روی میخچه را سوهان بکشید. پس از این کار مقداری روغن کرچک روی آن بمالید. میخچه‌ها باید حدود 10 روز از بعد از این روش درمانی جدا شوند.

بیشتر بخوانید: درمان صافی کف پا؛ ارائه بهترین روش‌ها برای بازگرداندن قوس طبیعی پا 

2. درمان خانگی میخچه پا با سیر

برای از بین بردن و درمان پینه و میخچه می‌توان از سیر استفاده کرد. برای این منظور باید یک حبه سیر را نصف کرده و نیمی از آن را به مدت یک دقیقه روی میخچه بمالید. سپس نصف دیگر را روی میخچه گذاشته و با بانداژ بپوشانید. صبح روز بعد حتما ناحیه موردنظر را بشویید. این کار را باید تا رفع میخچه برای چندین شب ادامه داد.

 

3. درمان میخچه با ویتامین E یا A

قبل از خواب از یک سوزن برای سوراخ کردن یک کپسول ویتامین E یا A استفاده کنید. سپس روغن موجود در کپسول را روی میخچه خود بمالید. پس از چند دقیقه از قرار دادن این روغن روی میخچه، یک جوراب نخی سفید بپوشید و بخوابید. این کار را هر شب تکرار کنید تا میخچه از بین برود.

بیشتر بخوانید: اسپیلاوایزر زانوبند فراصوت، بهترین راه برای درمان زانو درد

4. ناپدید کردن میخچه با پوست لیمو

قبل از خواب یک تکه از پوست لیمو را به طول حدود 2.5 سانتی‌متر و به اندازه عرض انگشت پا برش دهید. سپس قسمت داخلی پوست لیمو را روی میخچه قرار داده و با بانداژ یا پارچه تمیزی آن را ببندید و جوراب نخی سفید بپوشید. این کار را هر شب تکرار کنید تا میخچه ناپدید شود.

 

5. درمان میخچه با وازلین

از وازلین باید برای نرم و چرب کردن میخچه و نواحی اطراف آن استفاده کرد؛ زیرا خشکی و اصطکاک بیش از حد باعث فشار و تحریک میخچه می‌شود. به همین منظور بعد از شستشوی ناحیه مورد نظر آن را با کمی وازلین چرب کنید؛ البته توجه داشته باشید که نباید میخچه خیلی زیاد چرب شود.

 

6. استفاده از پیاز و سرکه سیب برای رهایی از میخچه

در یک ظرف شیشه‌ای مقداری سرکه سفید را روی یک تکه پیاز سفید بریزید. ظرف را در طول روز در جای گرم بگذارید، سپس قبل از خواب روی میخچه را با پیاز بپوشانید. از یک بانداژ یا پارچه‌ای تمیز برای نگه داشتن آن در هنگام خواب استفاده کنید. درمان را تا زمانی ادامه دهید که میخچه صبح روز بعد نرم و به راحتی برداشته شود.

 

7. استفاده از نان بیات شده برای درمان خانگی میخچه انگشت پا

برای استفاده از این روش نصف برش نان بیات شده را در سرکه سیب خیس کنید و با چسب آن را روی قسمت آسیب دیده پای خود قرار دهید. با پلاستیک بپیچید و جوراب نخی بپوشید. به طور معمول میخچه یا پینه باید تا صبح روز بعد ناپدید شوند.

 

8. استفاده از آسپرین به عنوان داروی میخچه

برای استفاده از این روش پنج یا شش قرص آسپرین بدون پوشش را خرد کرده و با مقدار مساوی سرکه سیب و آب مخلوط کنید. هنگامی که مخلوط به صورت خمیری شکل شد، آن را روی میخچه یا پینه بمالید. سپس با استفاده از یک بانداژ یا پارچه تمیز آن را ببندید و پس از حداقل 10 دقیقه میخچه باید به اندازه‌ای شل شود که به آرامی با سنگ پا ساییده شود.

 

9. درمان میخچه پا با محلول جوش شیرین، آب و لیمو

کمی آب، جوش شیرین و آب لیمو را با هم مخلوط کنید تا خمیری تشکیل شود. خمیر را روی میخچه یا پینه بمالید و بگذارید یک شب بماند. روز بعد سلول‌های مرده پوست را لایه‌برداری کنید تا عفونت ناحیه از بین برود. این کار را هر شب به مدت پنج تا هفت روز تکرار کنید تا میخچه یا پینه خشک و پوسته پوسته شود.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر میخچه بسیار دردناک باشد یا اگر بیمار دچار دیابت، پوست شکننده یا بیماری‌های شریانی محیطی باشد، باید قبل از پیگیری درمان خانگی میخچه با پزشک مشورت کند. همچنین در صورت بروز علائم زیر باید به پزشک مراجعه شود:

 • بدتر شدن درد
 • ورم
 • سرخی
 • خارج شدن چرک یا ترشح از میخچه

افرادی که بیماری‌های مفصلی، نقص سیستم ایمنی، دیابت و شرایط پوستی حساس دارند نیز باید با پزشک خود مشورت کنند.

 

یادداشت پایانی

میخچه نوعی بیماری غیرسرطانی پوستی است که می‌توان آن را با درمان‌های خانگی یا درمان پزشکی کنترل کرد. پس از درمان موفقیت‌آمیز میخچه اگر ناحیه آسیب‌دیده به دلیل اصطکاک یا فشار تحریک شود، ممکن است میخچه دوباره بازگردد. به همین دلیل بعد از درمان خانگی میخچه یا درمان‌های پزشکی از کفش و جوراب مناسب استفاده کنید تا دوباره دچار میخچه نشوید.

 

سوالات متداول در مورد درمان خانگی میخچه:

آیا چسب میخچه برای از بین بردن آن مناسب است؟

بله. با استفاده از چسب میخچه و رعایت بهداشت و اقدامات لازم برای جلوگیری از تحریک و ایجاد مجدد میخچه می‌توان از شر این ضایعات پوستی خلاص شد.

آیا درمان میخچه دست و پا متفاوت است؟

خیر برای درمان میخچه در هرجایی از بدن، روش درمان یکسان است.

از کجا بفهمیم میخچه خوب شده است؟

زمانی که میخچه برداشته می‌شود، اگر محل عارضه درد نداشته باشد و بعد از مدتی دوباره ایجاد نشود، به معنی خوب شدن آن است.

درمان گیاهی میخچه پا با روغن کرچک امکان‌پذیر است؟

بله. با استفاده از این روغن گیاهی می‌توان در چند روز میخچه را درمان کرد.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا