جراحی زیباییزیبایی

لیفت صورت با نخ؛ معجزه‌ای برای جوان‌سازی پوست+نحوه انجام

لیفت صورت با نخ زمانی به عنوان یک راه درمانی برای افراد قرار دارد که با افزایش سن، پوست به طور طبیعی استحکام خود را به دلیل کاهش تولید کلاژن و الاستین از دست می‌دهد. به همین خاطر خطوط ریز و چین و چروک‌ها خود را در صورت نمایان می‌سازند.

در حالی که پیری مطلقا فاقد اشکال و یک روند طبیعی زندگی انسان‌ها است، اگر فردی بخواهد در راستای جوان‌سازی خود قدم بردارد ایرادی به آن وارد نیست. دقیقا به همین دلیل درمان‌های زیبایی صورت مانند لیفت صورت با نخ در حال افزایش هستند.

برخلاف بوتاکس و پرکننده‌ها، لیفت صورت با نخ آن‌قدرها مورد بحث قرار نمی‌گیرد، بنابراین در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به اطلاعات مرسومی در مورد این نوع درمان پیری پوست از قبیل مزایا، خطرات، انواع نخ‌های لیفت و نحوه اجرای آن پرداخته‌ایم.

لیفت صورت با نخ چیست؟

چهره‌ای که جهت چروک‌ها را برای لیفت صورت با نخ نشان می‌دهد|سیوطب

لیفت با نخ روشی است که در آن از بخیه‌های موقت زیر پوستی برای از بین بردن چین و چروک‌های ایجاد شده در صورت و برخی دیگر از نقاط بدن بهره ‌می‌برند. به جای برداشتن پوست شل شده صورت، جراح زیبایی به سادگی آن را با بخیه زدن قسمت‌هایی از آن، معلق می‌کند. این کار پوست را کمی به عقب خواهد کشید و در نتیجه صورت را لیفت و سفت می‌سازد.

نخ‌ها علاوه بر ایده‌آل بودن برای لیفت پوست، در واقع با پیری پوست نیز مبارزه می‌کنند. با تحریک پاسخ درمانی بدن و وادار ساختن بدن به هدایت موج‌های تولید کلاژن به مناطق تحت درمان، روند جوان‌سازی پوست از طریق لیفت صورت با نخ شکل می‌گیرد. بدون شک نقش حیاتی کلاژن در روند پیری انکار نشدنی خواهد بود.

کلاژن به حمایت از عوامل رشد کمک می‌کند که تا حد زیادی بر وضعیت پوست ما تاثیر بگذارد. کلاژن علاوه بر استفاده برای ترمیم زخم، به قوی، حجیم و انعطاف پذیر نگه داشتن پوست نیز کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: لیپوماتیک؛ درمانی بدون عوارض برای خلاص شدن از شر چربی‌های اضافی بدن

با افزایش سن، تولید کلاژن بدن به تدریج کمتر و کمتر شده و این منجر به کاهش 80درصدی ضخامت پوست در حدود 70 سالگی خواهد شد. این کاهش حجم و قدرت عامل بزرگی در ایجاد پوست اضافی و چین و چروک است.

با ضعیف‌تر شدن پوست، توان نگه‌داری بافت‌های زیرین کاهش چشم‌گیری پیدا می‌کند، به این معنی که جاذبه آن را به سمت پایین می‌کشد. تزریق کلاژن تازه به پوست صورت در زمانی که علائم شلی پوست هنوز خفیف به نظر می‌رسد، به کاهش شلی (با ضخیم شدن و آبرسانی پوست) و جلوگیری از بدتر شدن آن (با تقویت پوست) کمک می‌کند.

این فرآیند باعث جوانسازی مداوم و پیشرونده برای بافت‌های صورت خواهد شد. بیمارانی که لیفت صورت با نخ را به منظور تحریک کلاژن انجام می‌دهند، متوجه بهبود تدریجی رنگ و استحکام پوست خود خواهند شد.

در حالی که نخ‌های آن‌ها در جای خود قرار دارند، پاسخ درمانی بدن به طور مداوم فعال می‌گردد زیرا بدن می‌خواهد نواحی بخیه شده را درمان کند و بخیه‌ها را خارج سازد. بدن از نظر بیولوژیکی طوری برنامه‌ریزی شده که وقتی جسم خارجی موجود در درم را حس کند، به این شکل واکنش نشان می‌دهد.

خوشبختانه از آنجایی که نخ‌های قرار داده شده در زیر پوست در حین لیفت، بسیار ظریف هستند، بیمار هیچ یک از این اتفاقات را احساس نخواهد کرد. اکثر مردم پس از بهبودی پوست به هیچ وجه بخیه‌های خود را احساس نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید : جراحی ژنیکوماستی؛ درمانی برای مردانی که رشد بیش از حد سینه دارند

مزایای لیفت صورت با نخ

آناتومی پوست و تاثیر لیفت صورت با نخ در کلاژن سازی پوست|سیوطب

 • نتایج فوری
 • افزایش تولید طبیعی کلاژن بدن
 • مقرون به صرفه‌تر از لیفت صورت تهاجمی
 • نسبتا بدون درد

لیفت صورت با نخ، یک اثر بازسازی کننده و طبیعی ایجاد می‌کند. بخش بزرگی از جذابیت لیفت صورت با نخ نتیجه فوری آن است که نتایج در طول زمان بهتر نیز خواهند شد. تعدادی از مطالعات نشان می‌دهد که لیفت صورت با نخ باعث افزایش تولید کلاژن طبیعی بدن شده و بهبود طولانی مدت در کیفیت پوست را به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید: جراحی لیفت سینه یاماستوپکسی؛ راهی برای رهایی از افتادگی سینه

عوارض جانبی لیفت صورت با نخ

لیفت صورت با نخ یک روش کم‌خطر با حداقل زمان بهبودی به شمار می‌آید، اما عوارض جانبی نیز به همراه دارد.

پس از لیفت صورت با نخ، رویارویی با موارد زیر غیر معمول نیست:

 • کبودی
 • ورم
 • خون‌ریزی
 • درد خفیف در محل تزریق نخ
 • 15 تا 20 درصد احتمال بروز عوارض از جمله فرورفتگی وجود دارد

عوارض احتمالی لیفت صورت با نخ جزئی بوده و به راحتی قابل اصلاح هستند. عوارضی که باید به آن‌ها توجه بیشتری داشت عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک به مواد موجود در نخ
 • خونریزی در پشت پوست
 • فرورفتگی قابل مشاهده یا کشیدن در جایی که نخ‌ها وارد شده‌اند
 • حرکت ناخواسته نخ‌ها که منجر به پوستی برآمده خواهد شد
 • درد زیر پوست به دلیل سفتی بیش از حد یا نامناسب نخ
 • عفونت در محل عمل

بیشتر بخوانید: لیپولیزر یا لیپوساکشن با لیزر؛ از شر اضافه وزن و چاقی موضعی خلاص شوید

از بین تمام خطرات لیفت صورت با نخ، عفونت یکی از مواردی است که باید با دقت بیشتری مراقب آن بود. اگر متوجه این مورد شدید فورا به پزشک مراجعه نمایید. علائم عفونت در ناحیه لیفت شده عبارتند از:

 • ترشحات سبز، سیاه، قهوه‌ای یا قرمز در محل عمل
 • تورم بیش از 48 ساعت
 • سردردهای مداوم ناشی از لیفت صورت با نخ
 • تب ناشی از لیفت صورت با نخ

برخی افراد بعد از درمان متوجه می‌شوند که ظاهر صورتشان آنطور که انتظار داشتند نیست. حتما قبل از انجام لیفت صورت با نخ، در خصوص انتظارات مورد نظر با جراح صحبت شود. انتخاب یک جراح مجاز و ماهر برای انجام این روش بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

بیشتر بخوانید : بوتاکس زیر بغل؛ ایمن و موثر یا موقتی با عوارض فراوان؟

شیوه لیفت صورت با نخ چگونه است؟

چگونگی انجام لیفت صورت با نخ|سیوطب

با کشیدن نخ‌های نازک و قابل حل در زیر پوست، پزشک پوست را در اطراف پیشانی، گردن یا بالاتنه‌ محکم کند. خارهای نامرئی روی نخ بدون درد به پوست می‌چسبند. نخ، بافت و ماهیچه‌های زیرین را هنگام محکم کشیدن آن نگه می‌دارد.

با ورود نخ خاردار به پوست پاسخ درمانی بدن به فعالیت می‌پردازد، حتی اگر توسط نخ‌های زیر پوست آسیبی به بافت نرسد، بدن یک ماده بخیه را تشخیص داده و تولید کلاژن را در ناحیه آسیب‌دیده تحریک خواهد کرد. کلاژن می‌تواند شکاف‌های موجود در پوست افتاده را پر و حالت ارتجاعی جوان‌تری را به صورت بازگرداند.

یک مطالعه در سال 2017 از 100 نفر که تحت عمل لیفت صورت با نخ قرار گرفته بودند، نشان داد که اثر اولیه روش لیفت صورت با نخ این است که پوست سفت‌تر و ساختاریافته‌تر به نظر می‌رسد. پس از یک سال، با حل شدن بخیه‌ها، این اثر شروع به کاهش می‌کند. با این حال، یک اثر جوان سازی ثانویه شکل گرفت که سه سال یا بیشتر پس از عمل قابل مشاهده بود.

یک بررسی در سال 2019 در خصوص لیفت صورت با نخ به این نتیجه رسید که تحقیقات بیشتری برای درک اثرات بلندمدت آن‌ها مورد نیاز است، زیرا فناوری و روش‌های ارائه لیفت با نخ همچنان در حال تکامل هستند.

بیشتر بخوانید: جراحی کوچک کردن سینه؛ از کاهش سایز سینه تا رفع عدم تقارن و افتادگی

لیفت نخ بهتر است یا تزریق چربی

میان افرادی که به دنبال حفظ زیبایی و جوانی خود هستند لیفت صورت با نخ محبوبیت ویژه‌ای دارد ولی نمی‌توان طرفداران بی‌شمار تزریق چربی را برای جوان‌سازی صورت نادیده گرفت. در یک مقایسه کلی بین این دو روش خطاست که یکی را بر دیگری برتری دهیم زیرا هر کدام از این دو روش ویژگی و مزایای خود را دارد. آنچه مهم به نظر می‌رسد، اغلب افراد دنبال روش مناسب برای ماندگاری بیشتر جوانی پوست هستند.

امروزه بیشتر پزشکان جراح زیبایی برای به تاخیر انداختن روند پیری و جوان سازی پوست مقدار کمی ‌از چربی بدن فرد را استخراج کرده و به صورت او تزریق می‌کنند. جراح با تکنیک لیپوماتیک مقداری چربی را از ناحیه شکم یا ران جدا ساخته و به نقاط مورد نظر صورت تزریق خواهد کرد. 85درصد از جراحان پلاستیک برای ماندگاری اثر لیفت صورت با نخ همزمان از تزریق چربی نیز استفاده می‌کنند.

گونه، زیرپلک و خط خنده از اصلی‌ترین نفاطی هستند که تزریق چربی در آن‌ها صورت می‌گیرد. هر چند مقداری از چربی تزریق شده به صورت، در گذر زمان جذب بدن خواهد شد اما جراحان معتقدند بخش زیادی از آن بعد از گذشت یک سال در صورت باقی خواهد ماند.

باید پذیرفت که رفع تمام نشانه‌های پیری با لیفت امکان‌پذیر نیست ولی یکی از شایع‌ترین راه‌های درمان چین و چروک صورت است. در واقع ‌ترکیبی از لیفت صورت با نخ و تزریق چربی بهترین نتیجه را در جوان‌سازی پوست صورت به دست می‌دهند. با ‌ترکیب این دو روش، گونه‌ها برجسته و افتادگی نقاط مختلف صورت قابل حل خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بوتاکس خط خنده و فواید و عوارض تزریق آن در ناحیه لب‌ها

لیفت صورت با نخ چقدر ماندگاری دارد؟

لیفت صورت با نخ معمولا بین 12 تا 18 ماه دوام می‌آورد. ولی نباید فراموش کرد که ماندگاری لیفت به عواملی بستگی دارد که عبارتند از:

 • ویژگی‌های فیزیکی بیمار
 • سن
 • سبک زندگی
 • نوع پوست
 • سرعت شکستن بخیه‌ها در بدن

لیفت صورت با نخ نتایج فوری را ارائه می‌دهد که این سریع بودن نتیجه، آن را به یک جراحی زیبایی محبوب در بین افراد تبدیل ساخته است. هنگامی که نخ‌های PDO به درستی در زیر پوست قرار گیرند، سفت و محکم خواهند شد، پوست سفت‌تر، صاف‌تر و بلافاصله کشیده‌تر به نظر می‌رسد.

روشی که انجام آن کمتر از یک ساعت طول می‌کشد نتایجی را ارائه خواهد داد که تا یک سال و نیم دوام دارد. امکان دارد کمی حساسیت، تورم و کبودی در اطراف نواحی تحت درمان وجود داشته باشد، اما معمولا بسیار خفیف بوده و ظرف یک یا دو روز فروکش می‌کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس؛ ۱۲ نکته ضروری که باید بدانید

بعد از انجام این عمل زیبایی نیاز به زمان استراحت کمی وجود دارد یا اصلا وجود ندارد، به این معنی که پس از پایان درمان می‌توان مستقیما به سر کار و فعالیت‌های روزانه بازگشت. نتایج نهایی در 10 تا 14 روز قابل مشاهده خواهد بود.

یکی از بهترین موارد در مورد لیفت صورت با نخ، ماندگاری آن بعد از مدت‌ها است. هنگامی که نخ‌ها زیر پوست قرار می‌گیرند، بدن، آن را به عنوان یک آسیب در نظر گرفته و روند بهبود طبیعی خود را آغاز خواهد کرد.

بخشی از این روند بهبودی شامل فعال کردن مجدد کلاژن توسط بدن (پروتئین شگفت‌انگیزی که قبلا به آن پرداخته شده است) و هدایت مقادیر زیادی از آن به قسمت‌های مصدوم است. تزریق کلاژن به پوست به روش آبرسانی، ضخیم شدن و تقویت پوست با روند پیری مبارزه می‌کند. به عبارت دیگر، پوست مدت‌ها پس از خروج از کلینیک در حال ترمیم و جوان سازی خود خواهد بود.

نخ های PDO بین 6 تا 12 ماه زیر پوست باقی می‌مانند. آن‌ها کاملا ایمن و زیست تخریب‌پذیر هستند، به این معنی که به طور طبیعی در طول زمان تجزیه خواهند شد. حل شدن بخیه‌ها هیچ عارضه جانبی به دنبال نخواهد داشت و حتی نخ‌ها بعد از بهبودی، زیر پوست قابل حس نیستند.

با توجه به ماهیت ایمن و غیر تهاجمی لیفت صورت با نخ در قیاس با انواع جراحی زیبایی تهاجمی، در صورت لزوم می‌توان آن را به صورت مکرر انجام داد.

بیشتر بخوانید: جراحی زاویه فک، چگونه با کمک پروتز خط فک داشته باشیم؟

انواع نخ لیفت صورت

انواع نخ‌های قابل استفاده برای لیفت صورت با نخ|سیوطب

نخ لیف در انواع مختلفی تهیه و تولید می‌شوند که عبارتند از:

نخ پلی دیوکسانون یا PDO

این نوع نخ لیفت معمولا برای بخیه زدن به کار برده می‌شود که حدود یک سال ماندگار است. نخ PDO از نوع جذبی بوده و بعد از شش ماه به مرور کامل جذب خواهد شد. پس از استفاده از این نخ، پوست برای کلاژن‌سازی تحریک و جوان‌سازی پوست ادامه پیدا می‌کند. با تاثیر بر لایه درم اثرات آن تا یک سال قابل مشاهده خواهد بود.

بیشتر فرایندهای پوست در لایه درم شکل می‌گیرد. نخ PDO با افزایش سلول‌های لایه درم جوان‌سازی پوست را به دنبال دارد. نخ پلی دیوکسانون در سه نوع مونو، پیچ‌دار و خاردار تولید می‌شوند.

بیشتر بخوانید: کربوکسی تراپی راهی برای رهایی از چروک‌‎های پوستی

نخ لیفت مونو (mono)

این نوع نخ صاف و فاقد هرگونه برآمدگی یا دندانه است. برای افزایش استحکام پوست و حفظ حالت ارتجاعی آن استفاده می‌شود. نخ مونو، کلاژن و الاستین پوست را به طرز قابل توجهی افزایش خواهد داد که برای درمان چین و چروک پوست عالی و نتایج آن ماندگاری بالایی دارد. ماهیت این نخ بیشتر برای جوان‌سازی بوده و بر لیفت پوست تاثیر زیادی ندارد.

بیشتر بخوانید: علت کج شدن بینی بعد از عمل و علائم جابه‌جایی غضروف بینی

نخ‌های پیچ‌دار (screw)

یک یا دو نخ در هم پیچیده که اطراف یک سوزن هستند. نخ‌های پیچ‌دار قابلیت شگفت‌انگیزی در افزایش حجم پوست داشته و پوست را به صورت کلی سفت میکنند. همچنین این نخ‌ها حجم مناسبی به پوست می‌دهند. از این نخ برای رفع فرو رفتگی‌های پوست بهره برده و برای لیفت صورت با نخ نیز کاربرد دارد. نخ اسکرو عمدتا برای احیای حجم از دست رفته پوست به کار برده می‌شود.

نخ خاردار (cog)

نخ‌های کاگ کاربرد بسیار زیادی در جوان‌سازی و لیفت صورت با نخ دارند. این نخ‌ها برای ثابت ماندن در صورت نیاز به نقطه ورود ندارند زیرا روی آن خارها و برآمدگی‌هایی وجود دارد که در هر نقطه‌ای از پوست  ثابت می‌مانند. نخ خاردار اغلب برای درمان چین و چروک ریز و درشت پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر صورت برای جوان‌سازی ناحیه شکم و باسن نیز توصیه خواهند شد. لیفت صورت با نخ‌های کره‌ای کاگ بیشترین تاثیر را در رفع چروک‌های پوست داشته و رایج‌ترین نوع آن هستند.

این نخ‌ها با افزایش فیبروپلاست و کلاژن در پوست به طرز قابل توجهی در جوان‌سازی پوست هنگام لیفت صورت با نخ ایفای نقش می‌کنند.

بیشتر بخوانید: عوارض جراحی بینی؛ از مشکلات تنفسی تا نیاز به جراحی ترمیمی

نخ پلی کاپرولاکتون (PCL)

کم کاربردترین نخ در لیفت پوست است. ماندگاری بالایی دارد زیرا ‌ترکیبات آن به کندی و بسیار دیرتر در پوست تجزیه می‌شود. ماندگاری آن در حدود دو سال بوده و توانایی اعجاب‌انگیزی در کلاژن سازی پوست دارد.

ویژگی منحصر به فرد روند کلاژن سازی آن حتی بعد از تجزیه شدن در پوست است و تا یک سال بعد از تجزیه نیز به روند جوان‌سازی ادامه خواهد داد. نخ PCL پوست را کشیده، صاف و زیبا می‌کند.

بیشتر بخوانید: پروتز چیست؟ انواع پروتز سینه، صورت، لب بر اساس جنس و ظاهر

نخ PLLA (پلی لاکتیک اسید)

برای بخیه زدن زخم‌های ناشی از جراحی و سایر زخم‌های بزرگ از این نوع نخ استفاده می‌کنند. بر اساس یافته‌های پزشکان تاثیر جوان‌سازی این نوع نخ از نخ‌های PDO بهتر به نظر می‌رسد.

ماندگاری اثر آن حدود دو سال بوده و بعد از تجزیه تبدیل به موادی مثل آب، دی‌اکسیدکربن و گلوکز می‌شود. این نخ حجم مناسبی به پوست داده و هیچ‌گونه التهابی را هنگام استفاده به وجود نمی‌آورد.

بیشتر بخوانید : لیفت صورت با ۶ روش و فواید و عوارض هر کدام

نخ سیلونت

نوعی دیگر از نخ‌های لیفت هستند که از اسید پلی لاکتیک تهیه می‌شوند. این نخ بیشتر برای ‌ترمیم پوست کاربرد دارد ولی در جوان‌سازی نیز از آن بهره می‌برند. این نخ بعد از مدتی جذب پوست شده و عمدتا برای درمان خط اخم، خطوط ماریونت و خطوط چانه کاربرد دارد. نخ سیلونت دارای ماندگاری نسبتا بالا است و مدت زمانی معادل 18 ماه روی پوست اثرگذاری دارد.

بیشتر بخوانید: لیپوساکشن و لاغری، فواید جراحی و عوارض احتمالی

یادداشت پایانی

لیفت صورت با نخ از بخیه‌های خاردار قابل جذب برای ارائه ظاهری زیباتر و جوان‌تر به صورت و گردن استفاده می‌کند. این روش کم تهاجمی ‌با تحریک تولید کلاژن در پوست به منظور تولید پوست سالم‌تر و محکم‌تر عمل می‌کند. همچنین می‌تواند به صورت مکانیکی بافت‌هایی را که بخیه‌های خاردار در آن قرار می‌گیرند سفت و کشیده کند.

آنچه که لیفت می‌تواند درمان کند عبارت است از: شل شدن زودهنگام ساختارهای صورت، افتادگی ابروها، شل شدن زودرس پوست گردن

عمل لیفت برای مردان و زنانی که می‌خواهند چین و چروک‌های روی صورت را کاهش دهند، محبوبیت ویژه‌ای دارد. این روش ظاهر ناخوشایند افتادگی پوست را کاهش می‌دهد، زیرا به آرامی ‌پوست را سفت‌تر می‌سازد.

لیفت صورت با نخ نتایج فوری، بدون از کار افتادگی و فاقد زخمی ‌که با عمل جراحی لیفت به وجود می‌آید، در اختیار افراد قرار خواهد داد. اگر به دنبال نتایج طبیعی برای پوستی سفت‌تر هستید، لیفت صورت با نخ روش مناسبی به شمار می‌آید. ترکیب این روش با تزریق چربی نتایج چشم‌گیری در جوان‌سازی پوست خواهد داشت.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا