اعصاب و روانبیماری عصبی

15 درمان فوری سردرد شدید در خانه بدون نیاز به دارو

فهرست محتوا نمایش

درمان فوری سردرد شدید به کشف عوامل محرک آن بستگی دارد. هنگامی‌که فرد محرک‌های خود را بشناسد، پزشک درمان متناسب با وضعیت فرد را برای او تجویز خواهد کرد. برای مثال زمانی که فرد دچار استرس یا نگرانی باشد سردرد سراغ او می‌آید. مشاوره و تکنیک‌های مدیریت استرس در درمان فوری سردرد شدید ناشی از اضطراب کمک‌کننده است. با کاهش سطح استرس، سردردهای ناشی از استرس نیز برطرف می‌شوند.

هر سردردی به دارو ند نیاز ندارد و طیف وسیعی از راه‌کارها برای درمان فوری سردرد شدید در دسترس است. به‌جای دستیابی به مسکن‌های بدون نسخه، روش‌های طبیعی بسیاری وجود دارد که افراد می‌توانند برای خلاص شدن از شر سردرد از آن‌ها استفاده کنند. در این مقاله از مجله سلامت سیوطب، طیف وسیعی از درمان‌های خانگی و طبیعی برای سردرد را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد با روش‌های معالجه فوری دارویی و خانگی 

15 درمان فوری سردرد شدید؛ بهترین داروی سردرد شدید که باید بشناسیم

برای درمان سردردهای شدید راهکارهای مختلفی وجود دارد که افراد با توجه به تجربه اثرگذاری آن‌ها بر خود، از این روش‌ها استفاده می‌کنند. در این مقاله به معرفی 15 نمونه از این راهکارهای درمان فوری سردرد شدید خواهیم پرداخت.

1. درمان فوری سردرد شدید با کمپرس سرد؛ بهترین درمان خانگی سردرد پیشانی و چشم

فردی که از کمپرس سرد برای درمان فوری سردرد شدید استفاده می‌کند|سیوطب

کمپرس سرد راه حلی ساده برای سردرد محسوب می‌شود که در دسترس بسیاری از افراد قرار دارد. استفاده از کیسه یخ یا یک ماده سرد دیگر روی سر یا گردن به منقبض شدن رگ‌های خونی و کاهش التهاب در ناحیه می‌انجامد. انجام این کار ساده به صورت موقت درد در ناحیه سر را تسکین می‌دهد. 

بیشتر بخوانید: علت سردرد بعد از قاعدگی، مشکلی که آسایش بانوان را تهدید می کند 

2. درمان فوری سردرد شدید با کمپرس گرم؛ درمان سر درد شدید در خانه

در برخی موارد سردردها ناشی از تنشی است که عضلات را خیلی سفت می‌کنند. در این مواقع یک کمپرس گرم با شل شدن این عضلات درد را تسکین می‌دهد. این روش‌ها گاهی تسکین‌های موقت هستند و از مصرفل بیش از حد داروهای مسکن جلوگیری می‌کنند. خوب است که راهکارهای تسکین درد بدون عوارض را بدانیم تا از مصرف قرص‌های شیمیایی جلوگیری کنیم.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد کودکان با روش‌هایی فوق‌العاده 

3. پرهیز از هر گونه فشار روی سر؛ کمک به درمان سردرد فوری

در برخی موارد، یک دلیل فیزیکی برای سردرد وجود دارد. هر چیزی که فشار زیادی به سر وارد می‌کند را باید بررسی کرد که ممکن است ناشی از یک کلاه یا هدبند باشد. پس توصیه می‌شود که برای جلوگیری از سردرد یا کاهش درد آن هرگونه فشاری را از روی سر خود بردارید. حتی بستن کش مو یا کلیپس نیز باعث سردرد می‌شود.

بیشتر بخوانید: سردرد در زنان | هورمونی،قاعدگی،بارداری،یائسگی 

4. کاهش نور چراغ‌های محیط اطراف برای کاهش و درمان خانگی سردرد شدید

برخی افراد مبتلا به سردرد به نور حساس می‌شوند. نورهای روشن دفتر یا حتی نور روشن از تلفن هوشمند گاهی علائم سردرد را بدتر می‌کند. استراحت در اتاق تاریک یا کم نور به بهبودی سردرد کمک خواهد کرد. به همین دلیل به افرادی که میگرن دارند، توصیه می‌شود که در  اتاقی تاریک و بدون سرو صدا استراحت کنند.

بیشتر بخوانید: سردرد کودکان و توصیه‌هایی برای کنترل و درمان آن 

5. درمان فوری سردرد شدید با چای گیاهی؛ درمان سریع سردرد شدید

درمان فوری سردرد شدید در خانه با چای زنجبیل|سیوطب

چای گیاهی راهی مفید برای افزودن آب به رژیم غذایی است و علاوه بر آن فرد از مزایای سایر ‌ترکیبات طبیعی نیز بهره‌مند می‌شود. به عنوان مثال چای زنجبیل به درمان میگرن کمک می‌کند. مطالعه‌ای در سال 2013 نشان داده‌است که پودر زنجبیل اثرات مشابهی با داروهای رایج برای کاهش میگرن دارد. یک چای ساده آب گرم و پودر زنجبیل علائم سردرد را تا حدودی کاهش می‌دهد. سایر دمنوش‌های آرام‌بخش، شامل نعناع، ​​بابونه و اسطوخودوس است که هر کدام به نحوی در درمان فوری سردرد شدید نقش دارند.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد صبحگاهی | با این روش‌ها موقع بیدار شدن دیگر سردرد نخواهید داشت 

6. ورزش و نقش آن در درمان فوری سردرد شدید؛ ورزش همیشه مفید است

ورزش به حفظ سلامت بدن و بهبود گردش خون کمک می‌کند، که این امر احتمال بروز سردرد را کاهش می‌دهد. یک بررسی در سال 2018 نشان داد که ورزش بسیار کم ممکن است در واقع بر سردرد در میان نوجوانان تاثیر بگذارد. ورزش منظم و متوسط ​ مانند پیاده‌روی سریع یا دوچرخه سواری به مدت 30 دقیقه در روز امکان دارد تا حدودی  به شما کمک‌کند.

7. خوابیدن و نقش آن در درمان فوری سردرد شدید؛ استراحت کافی کلید تندرستی

مسائل مختلفی منجر به سردرد خواهند شد، ولی مشکلات خواب از شایع‌ترین آن‌هاست. خواب زیاد یا کم بر ایجاد سردرد در برخی افراد تاثیر  مستقیم دارد. زیرا این افراد به بدن خود استراحت کامل نداده‌اند. باید گفت که خواب کافی نقش کلیدی در سلامتی بدن و درست کار کردن مغز و سیستم‌های آن دارد.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی و سردرد همزمان + راه حل‌ها 

8. درمان فوری سردرد شدید با طب سوزنی؛ درمان سریع سردرد و چشم درد

طب سوزنی بخشی از طب سنتی چینی است که در آن پزشکان سوزن‌های کوچکی را روی سطح پوست قرار می‌دهند. هدف ایجاد درد نیست بلکه تحریک انرژی خود بدن است. تحقیقات نشان داده که طب سوزنی راهی موثر برای پیشگیری از میگرن و سردردهای تنشی یا کاهش دفعات آن‌هاست.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد کرونایی مهم‌تر است یا درمان خود کرونا؟ 

9. درمان فوری سردرد شدید با ماساژ دادن نقاط فشار؛ درمان سردرد خانگی فوری

ماساژ دادن برخی نقاط فشار ممکن است به کاهش تنش در سر و کاهش سردرد کمک کند. بسیاری از افراد این کار را به طور غریزی انجام می‌دهند، مانند مالیدن پشت گردن یا فشار دادن بالای بینی زمانی که احساس استرس می‌کنند.

برخی از نواحی دیگر که باید ماساژ دهید شامل ناحیه بین ابروها و دو نقطه در پایه ابرو در دو طرف پل بینی است. ماساژ گردن در نزدیکی قاعده جمجمه نیز به کاهش سردرد کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: سردرد کودکان همراه تب، می‌تواند دلایلی جدی داشته باشد 

10. درمان فوری سردرد شدید با تکنیک‌های آرامش؛ مدیتیشن راهی برای تسکین دردهای روحی و جسمی

فردی در حال انجام مدیتیشن برای درمان فوری سردرد شدید|سیوطب

آموزش و تکنیک‌های تمدد اعصاب به بسیاری از افراد با علائم سردرد کمک می‌کند و در عین حال استرس و اضطراب را نیز کاهش می‌دهد. تکنیک‌های تمدد اعصاب شامل تمرین‌هایی مانند تنفس عمیق شکمی، مدیتیشن‌های هدایت شده و تمرکز فعال بر روی آرامش عضلات است.

بیشتر بخوانید: علت سردرد ناگهانی و بررسی تمام احتمالات  

11. درمان فوری سردرد شدید با نوشیدن کافئین؛ درمان سردرد عصبی در خانه

یک نوشیدنی حاوی کافئین، مانند قهوه، چای، یا نوشابه گاهی اوقات به کاهش سردرد کمک خواهد کرد. برخی از داروهای مسکن طراحی شده برای سردرد حاوی کافئین هستند؛ چون اثربخشی آن‌ها را افزایش می‌دهد. کافئین تمایل به شل کردن رگ‌های خونی دارد که از این طریق از گردش خون حمایت کرده و سردرد را کاهش می‌دهد.

12. درمان فوری سردرد شدید با مصرف منیزیم؛ جواب سوال برای سردرد شدید چه بخوریم؟

یک بررسی در سال 2015 نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم سردردهای خوشه‌ای یا میگرن را تجربه می‌کنند، سطح منیزیم پایینی داشته‌اند. افزودن منیزیم به رژیم غذایی به عنوان مکمل به کاهش سردرد یا پیشگیری از آن می‌انجامد.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد بعد از سزارین، بی‌وقفه و سریع 

13. ویتامین‌های گروه B و نقش آن‌ها در درمان فوری سردرد شدید

یک بررسی در سال 2015 اشاره کرد که ویتامین‌ها، از جمله فولات و ویتامین‌های B-6 و B-12، همگی در پیشگیری از سردردهای میگرنی یا کاهش علائم سردرد نقش دارند. پس برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود و جلوگیری از بروز دردهایی مانند سردرد از خوردن ویتامین‌های 

14. ویتامین E و نقش آن در درمان فوری سردرد شدید؛ درمان فوری سردرد شدید با قرص ویتامینه

یک بررسی معتبر در سال 2015 نشان می‌دهد که ویتامین E سردرد و علائم میگرن ناشی از میگرن قاعدگی را با خطر کم عوارض جانبی تسکین می‌دهد. این موضوع برای زنانی که میگرن را در طول چرخه قاعدگی خود تجربه می‌کنند ارزشمند است؛ زیرا ویتامین E به حفظ تعادل هورمون‌های آن‌ها برای جلوگیری از علائم نیز کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد قاعدگی در طب سنتی یافت شد! 

15. محدود ساختن مصرف الکل و نقش آن در درمان فوری سردرد شدید

عدم مصرف مشروبات الکی برای درمان فوری سردرد رد خانه|سیوطب

برخی از افراد به نوشیدن الکل زیاد واکنش خوبی نشان نمی‌دهند. سردرد یکی از شایع‌ترین عوارض خماری ناشی از مشروبات الکلی است. ممکن است الکل به عنوان یک دیورتیک عمل می‌کند و باعث می‌شود بدن آب بیشتری از طریق ادرار خارج کند.

بیشتر بخوانید: با درمان سردرد عصبی، بالا رفتن چشمگیر بازدهی خود را تجربه کنید 

انواع مختلف سردرد که باید بشناسیم تا بهترین روش رفع سردرد فوری را انتخاب کنیم

انواع مختلفی از سردرد وجود دارد. برخی از انواع سردرد رایج عبارتند از:

  • سردردهای تنشی: شایع‌ترین نوع سردرد که اغلب پس از استرس بیش از حد فرد و منقبض شدن ماهیچه‌های او رخ می‌دهد. درد در وسط و بالای سر ظاهر می‌شود که ممکن است احساس کند یک نوار لاستیکی محکم در اطراف آن وجود دارد.
  • سردردهای سینوسی: این نوع شامل درد پشت چشم و بینی و احساس احتقان عمومی ‌در سر است. این نوع سردرد مشابه با سر درد ناشی از خماری است.
  • سردردهای خوشه‌ای: این سردردها در طول روز ظاهر می‌شوند و باعث درد شدید و خنجری در یک نقطه از سر خواهند شد
  • میگرن: معمولا باعث ایجاد درد ضربان‌دار در پشت چشم شده که گسترش می‌یابد و در سرتاسر سر می‌چرخد. همچنین ممکن است در روند ابتلا به میگرن، فرد به نور، فعالیت یا حرکت بسیار حساس گردد.

شناخت نوع سردرد در درمان آن نقش مهمی دارد. زیرا برخی از سردردها مانند نمونه‌های میگرنی یا خوشه‌ای باعث درد زیاد می‌شوند و به درمان‌های تخصصی و داروهای قوی نیاز دارند.

یادداشت پایانی درباره درمان فوری سردرد شدید

چندین درمان طبیعی و خانگی وجود دارد که افراد می‌توانند بدون استفاده از دارو از شر سردرد خلاص شوند. برخی از این‌ها برای انواع مختلف سردرد بهتر عمل می‌کنند. برخی سردردها امکان دارد به این روش‌های درمانی پاسخ ندهند و مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن، استامینوفن یا ناپروکسن باعث تسکین آن شود.

ضروری است که سردرد مداوم را نباید نادیده گرفت. یک علامت مداوم امکان دارد نشانه‌ای از یک مشکل اساسی باشد که در صورت عدم درمان فوری، سر درد شدید عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

سوالات متداول درباره درمان فوری سردرد شدید در خانه

1.آیا داروهایی برای سردرد وجود دارد که بتوانم در خانه امتحان کنم؟

سردردهای گاه به بی‌گاه و خفیف را در خانه با مسکن‌های بدون نسخه درمان می‌کنند. سایر درمان‌های خودمراقبتی برای سردرد عبارتند از:
قرار دادن کمپرس گرما یا سرما روی سر
انجام حرکات کششی
ماساژ سر، گردن یا پشت
استراحت در یک اتاق تاریک و ساکت
قدم زدن

2. چه چیزی باعث سردرد می‌شود؟

سردرد ناشی از تعامل سیگنال‌های مغز، رگ‌های خونی و اعصاب اطراف است. در طول سردرد، مکانیسم ناشناخته‌ای اعصاب خاصی را فعال می‌کند که بر عضلات و رگ‌های خونی تاثیر می‌گذارد. این اعصاب سیگنال‌های درد را به مغز می‌فرستند.

3. چه چیزی باعث میگرن می‌شود؟

میگرن به طور کامل درک نشده است، اما محققان بر این باورند میگرن زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های عصبی ناپایدار نسبت به عوامل مختلف بیش از حد واکنش نشان می‌دهند. سلول‌های عصبی تکانه‌هایی را به رگ‌های خونی می‌فرستند و باعث تغییرات شیمیایی در مغز می‌شوند.

4. آیا درمان سردرد با نمک جواب می‎‌دهد؟

طبق مطالعات مصرف منابع غذایی حاوی سدیم و منیزیم از جمله نمک تاثیرات مثبتی روی درمان سردرد و میگرن دارد. برای استفاده باید یک لیوان آب را با چند قاشق آب لیموی تازه و مقداری نمک مخلوط کنید و بنوشید.

5. بهترین نوشیدنی برای رفع سردرد کدام است؟

چای گیاهی، نوشیدنی‌های کافئین دار و آب لیمو و نمک.

منبع
medicalnewstoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا