اعصاب و روانبیماری عصبی

درد دست چپ و رابطه آن با بروز سکته و بیماری قلبی


درد دست چپ از عارضه‌هایی است که باعث می‌شود افراد به متخصصان مراجعه کنند و نگرانی‌هایی را برای آن‌ها به وجود می‌آورد. این عارضه می‌تواند ناشی از علل و عوامل مختلفی باشد که مهم‌ترین آن‌ها گرفتگی عضلات یا آرتروز است. البته علل و عوامل در خصوص بروز دردهای عضلانی در ناحیه دست چپ بسیارند که در ادامه و در بخشی مجزا به آن‌ها خواهیم پرداخت.

توصیه می‌کنیم اگر شما هم جزء افرادی هستید که در فواصل زمانی کوتاهی به این عارضه دچار می‌شوید این مقاله را تا انتها بخوانید. زیرا در این مقاله از مجله سلامت سیوطب به شما خواهیم گفت چه عوامل خطرناکی می‌تواند باعث بروز درد دست چپ شود و به علت درد گرفتن دست چپ اشاره خواهیم کرد.

شاید برای بسیاری از افراد این موضوع عجیب باشد. اما واقعیت این است که بسیاری از افراد با عارضه دست چپ به متخصصین مختلفی مراجعه می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند که تشخیص‌های لازم را درخصوص علل درد دست چپ‌شان ارائه کنند. در این موارد بسیاری از جنبه‌های مختلف مربوط به درد دست چپ مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای مثال عوامل روانی و نیز اتفاقاتی که برای افراد رخ داده است ارزیابی می‌شوند. بنابراین نیاز است که برای تشخیص درست این روند طی شود.

از سوی دیگر نیز می‌توان گفت که بررسی‌های همه جانبه نشان می‌دهد که درد دست چپ و علت تیر کشیدن دست چپ معلول علت‌های مختلفی است که باید تک‌تک مورد بررسی قرار گیرند. در حال حاضر نیز این پرسش مطرح است که آیا را بطه ای بین درد دست چپ و کرونا وجود دارد؟ یعنی درد گرفتن دست چپ ممکن است هشداری برای کرونا تلقی گردد. 

بیشتر بخوانید :درد ساعد دست و بهترین درمان خانگی درد ساعد دست چپ و راست

علل و عوامل دخیل در درد دست چپ

پژوهش‌ها رابطه بین بیماری های قلبی و درد دست چپ را تایید کرده اند|سیوطب

از مهم‌ترین عللی که می‌توانیم در این بخش به آن‌ها اشاره کنیم:

 • گرفتگی عضلانی در بخش‌های مختلف دست‌ها
 • بروز آرتروز
 • شکسته شدن استخوان‌های دست در بخش‌های مختلف
 • بروز پوکی استخوان
 • فتق یا بیرون‌زدگی دیسک در ناحیه گردن
 • به کارگیری غیراصولی و در بلند مدت از دست چپ
 • تجربه احساسات منفی شدید و قرارگیری در شرایط روانی نامناسب مثل تجربه بیش از حد استرس و اظطراب
 • بروز مشکلات قلبی_ عروقی
 • بروز مشکلات مربوط به معده

بیشتر بخوانید :گز گز دست و بررسی 9 علل و علائم مور مور شدن دست

تمامی این عوامل می‌توانند در نهایت منجر به بروز دردهایی در ناحیه دست چپ شوند.

با توجه به تنوع و گستردگی دلایل بروز دست در ناحیه دست چپ باید دقت داشته باشید که تشخیص این علل از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا ممکن است در ادامه مسیر علت‌های بروز درد در دست چپ خطرات دیگری در پی داشته باشد. از سوی دیگر نیز تشخیص به موقع و دقیق در نهایت به موفقیت روند درمان نیز کمک خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید: 7 درمان بی حسی دست و بررسی 6 علت ایجاد این عارضه

درد دست چپ و قلب

ارتباط جدی بین درد دست چپ و زیر بغل|سیوطب

شاید برای برخی این موضوع که درد دست چپ می‌تواند با عارضه‌های قلبی در ارتباط باشد، جالب به نظر برسد. گاهی واقعا علت درد قلب و دست چپ با هم رابطه دارند. در این بخش می‌خواهیم به شما بگوییم که بله، این دو یعنی درد دست چپ و بیماری قلب می‌توانند با هم و به شکل همزمان رخ دهند. در این موارد گفته می‌شود که همزمانی درد در این دو ناحیه ناشی از بروز عارضه‌های جدی در ناحیه قلب یا ناراحتی قلبی است. بنابراین می‌توان گفت در این موارد باید سریعا به متخصصین مربوطه مراجعه کنید تا روند تشخیص‌های دقیق‌تر برای شما انجام شود.

بیشتر بخوانید: علت دست درد آرنج به پایین و 4 درمان اصلی درد دست آرنج به پایین

در صورتی که حملات قلبی رخ داده باشد و افراد چندان متوجه آن نشوند، ولی پیامدهای خفیفی از جمله درد دست چپ و قلب را به شکل همزمان تجربه کنند، نشانه خوبی نخواهد بود. بنابراین بهتر است که در اسرع وقت برای روند تشخیص‌های تکمیلی و درمان اقدامات لازم انجام شود.

اگر در ناحیه سینه یا قلب‌تان احساس فشار یا سنگینی خاصی دارید، احتمالا یک حمله قلبی خفیف رخ داده است. در این موارد خودتان نیز می‌توانید این شرایط را تشخیص دهید. در واقع حملات قلبی زمانی رخ می‌دهند که افراد شرایط روانی مساعدی را تجربه نکنند. بنابراین تشخیص این شرایط چندان دشوار نخواهد بود.

در نتیجه به افراد توصیه می‌شود سریع به متخصصان مراجعه کنند تا پیش از بروز شرایط حاد‌تر روند پیشگیری به درستی انجام شود. در اغلب موارد دردها به شکل پراکنده و در بخش‌های مختلف بدنی مثل دست چپ، قلب، آرواره‌ها و نیز گردن حس می‌شوند. پس علت درد دست چپ و قلب را جدی بگیرید و به فکر درمان آن باشید.

بیشتر بخوانید: حرکات اصلاحی شانه؛ معرفی 6 تمرین رایج برای درمان درد شانه

 از ویژگی‌های دردهای دست چپ و مرتبط با عارضه‌های قلبی این است که به صورت ناگهانی بروز و ظهور پیدا می‌کنند. بنابراین اگر دردهایی را در ناحیه دست چپ تجربه می‌کنید که مدت زمان زیادی وجود دارند و به مرور شدت آن زیاد شده است در اغلب موارد به مشکلات و ناراحتی‌های قلبی مربوط نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید: شانه درد؛ 7 علت درد شانه و کتف از پارگی تاندون تا آرتروز شانه

مراقب دردهای متناوب و مستمر دست چپ باشید!

در مواردی بیماران گزارش می‌کنند زمانی که فعالیت‌های کارشان زیاد می‌شود یا در حال انجام فعالیت‌های ورزشی هستند، درد‌هایی که تجربه می‌کنند زیاد است. اما در مقابل زمانی که در استراحت کامل هستند، دردی را تجربه نمی‌کنند. در این موارد به افراد می‌گویند که این دردها بسیار جدی و خطرناک است. بنابراین مراجعه به پزشک متخصص و معاینه توسط این افراد ضروری است.

 

بیشتر بخوانید: 14 درمان خانگی آرتروز شانه؛ نجات مفصلی پرکار در منزل

درد دست چپ و زیر بغل

از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود درد دست چپ و زیر بغل به شکل همزمان رخ دهند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کشیده شدن عضلات در این نواحی

همان‌طور که می‌دانید در بخش‌های مختلف بدنی عضلات مختلفی وجود دارند. به هر دلیلی اگر عضلات زیر بغل دچار کشیدگی شوند، منجر به بروز درد در نواحی مختلف زیر بغل و نواحی مرتبط با این ناحیه خواهند شد. درد دست چپ نیز به دلیل این که رگ‌های مشترکی بین این دو بخش وجود دارد احتمال بروز و ظهور دارد. بنابراین بهتر است که در ابتدا علل شناخته شوند تا روند درمان متناسب با آن‌ها انجام شود.

بیشتر بخوانید: درد آرنج، علل و علائم به همراه درمان‌های خانگی، دارویی و ورزشی

 • وارد آمدن آسیب‌های جدی در ناحیه استخوان‌ها و عضلات دست

گاهی ممکن است اتفاقاتی همچون سقوط از ارتفاع یا تصادفات باعث شوند که آسیب‌هایی جدی به استخوان‌ها دست وارد شود. در نتیجه شاهد هستیم که هم در ناحیه دست چپ و هم زیر بغل درد‌هایی بروز پیدا می‌کنند. بنابراین در این موارد اولین اقدام باید مراجعه به متخصصان مربوطه باشد تا تشخیص‌های لازم در خصوص شدت آسیب‌دیدگی انجام شود.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی شانه درد به روش‌های پزشکی و سنتی

بروز درد در ناحیه رگ دست چپ

از مهم‌ترین نکاتی که باید در این زمینه در خاطر داشته باشید این است که استرس و اظطراب نیز می‌تواند تا حد زیادی در بروز دردهایی که در ناحیه دست چپ به وجود می‌آید، اثرگذار باشد که به درد دست چپ عصبی منجر خواهد شد. بسیاری از افراد به دلیل این که شرایط روانی مساعدی را تجربه نمی کنند یا این که در فشارها و استرس‌های روانی هستند در کوتاه‌ترین زمان این فشار باعث بروز دردهای جسمانی می‌شود.

بنابراین زمانی که درد در ناحیه رگ دست چپ شما با فشارهای روانی و استرس‌ها و اظطراب‌هایتان همزمانی داشت به احتمال زیاد عوامل روانی در بروز این دردها دخیل است.

بیشتر بخوانید: دست درد؛ از سندرم تونل کارپال تا شکستگی و آرتروز تا انگشت ماشه‌ای

در این موارد مهم‌ترین توصیه و تکنیکی که باید برای درمان به کار گرفته شود این است که از فشارها بکاهید و تلاش کنید که از عوامل بروز فشارهای روانی فاصله بگیرید.

از تکنیک‌هایی که می‌تواند در خصوص بهبود و کاهش دردهای رگ دست چپ کارگر باشد، ماساژ دادن و استفاده از کمپرس‌های گرم است. اما این تکنیک‌ها در صورتی که همچنان با فشارهای روانی شدیدی مواجه باشید احتمال دارد که تاثیر چندانی از خود به جای نگذارد. در نتیجه باید تمامی اهتمام شما در مسیر کاهش و رفع علت اصلی بروز درد در ناحیه رگ دست باشد.

بیشتر بخوانید: 17 درمان خانگی درد دست چپ با شناسایی 10 عامل ایجاد درد

دانستنی هایی برای درمان درد دست چپ

در این مقاله تلاش‌مان بر این بود به نکاتی بپردازیم که اغلب افراد از آن‌ها بی‌اطلاع‌ هستند و نسبت به دردهایی که تجربه می‌کنند هیچ‌گونه عکس‌العملی نشان نمی‌دهند.

واقعیت این است که درد در ناحیه دست چپ ممکن است ناشی از عوامل متعددی باشد. بی‌توجهی و رسیدگی نکردن به این موارد می‌تواند به عارضه‌های منفی قابل توجهی بدل شود. بنابراین بهتر است که هرگز در خصوص این دردها اهمال کاری نکنید و در اسرع وقت به بهترین متخصصانی که در زمینه درمان این عارضه‌ها فعالیت می‌کنند مراجعه کنید یا در صورت ممکن به درمان درد دست چپ در خانه بپردازید.

بیشتر بخوانید: درد مچ دست؛ معرفی 3 عامل اصلی که ریسک ابتلا به مچ درد را می‌افزایند

در پایان می‌توانید با طرح سوالات خود در خصوص مطالب مطرح شده و درد دست چپ با کارشناسان ما در سیوطب در ارتباط باشید. تلاش می‌‌کنیم به سریع‌ترین شکل ممکن پاسخ پرسش‌هایتان را در بخش کامنت‌ها دریافت کنید.

منبع
webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا