بیماریبیماری های مفصلی

17 درمان خانگی درد دست چپ با شناسایی 10 عامل ایجاد درد

درمان خانگی درد دست چپ یک راه حل غیرجراحی برای کمک به فعالیت‌های روزانه است. بیشتر موارد درد دست و مچ نشانه‌ای از یک مشکل جدی یا طولانی‌مدت نخواهد بود و طی چند روز یا چند هفته با خود مراقبتی ساده‌ای در خانه برطرف می‌شوند. حتی استخوان‌های شکسته در دست با درمان ساده و غیرجراحی بهبود می‌یابد.

بهتر است برای حصول اطمینان توسط یک پزشک معاینه انجام بگیرد تا روشن شود نیازی به مراقبت‌های پزشکی مانند فیزیوتراپی یا جراحی وجود ندارد یا خیر. انواع آرتریت خفیف باعث درد در مچ و دست چپ خواهد شد که با درمان خانگی درد دست چپ بهبود پیدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آرتروز گردن و درد دست، روش تشخیص و درمان‌های موثر

درد دست چیست؟

درمان خانگی درد دست چپ در فردی که دچار درد قلب است|سیوطب

دست از اعصاب، استخوان‌ها، عروق خونی، عضلات و پوست تشکیل شده است. عضلات حرکت را فراهم کرده و تاندون‌ها عضلات دست را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. اعصاب حس و حرکت دست و انگشتان را کنترل کرده و رگ‌های خونی جریان خون مداوم را از طریق دست و بازو به نوک انگشتان می‌رساند.

درد دست شامل هر نوع ناراحتی در بافت‌ها یا مفاصل دست یا انگشتان می‌شود. درد دست به صورت ضربان، افزایش گرما، سوزن سوزن شدن، درد یا سفتی قابل توصیف است. احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در دست یا انگشتان پارستزی است. پارستزی‌ها اغلب به دلیل آسیب یا فشار موقت یا دائمی ‌روی اعصاب ایجاد شده که پیام‌های حسی را از دست و انگشتان به نخاع منتقل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: علت دست درد آرنج به پایین و 4 درمان اصلی درد دست آرنج به پایین

از آنجایی که درد در ناحیه دست چپ گاهی نشانه یک بیماری مفصلی جدی مانند عفونت یا شکستگی است، نمی‌توان به درمان خانگی درد دست چپ اکتفا کرد و باید در مورد علائم ویژه با پزشک متخصص تماس گرفت. در موارد دست درد بی دلیل، مداوم یا مکرر یا در صورتی که دست‌ها در معرض دمای انجماد تغییر رنگ داده یا بی حس شود مراجعه به پزشک ضروری است.

همچنین اگر درد شدید در دست‌ها، سوزش شدید، تغییر شکل یا خونریزی کنترل‌ نشده مشاهده شد، فورا باید به پزشک مراجعه کرد. در شیوه درمان خانگی درد دست چپ در صورت رویارویی با علائمی مثل تب بالا همراه با تورم، قرمزی، گرمی دست یا رگه‌های قرمز باید سریعا پزشک متخصص را در جریان گذاشت.

بیشتر بخوانید: درد دست چپ و رابطه آن با بروز سکته و بیماری قلبی

علل به وجود آمدن درد دست چپ

ایجاد درد در دست چپ می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و چند بیماری در درد دست‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. برخی نیاز به درمان پزشکی دارند، در حالی که با مراقبت و درمان خانگی درد دست چپ بخش زیادی از دردها تسکین می‌یابند. شایع‌ترین علل دست درد که در مجله سلامت سیوطب به آن‌ها پرداخته شده عبارتند از:

آرتروز

دست عضوی از بدن است که بیشتر از باقی اعضا بدن به آرتروز مبتلا می‌شود. گاهی درد در دست بخشی از روند طبیعی پیری است که با از بین رفتن غضروف مفاصل بروز پیدا می‌کند. درمان خانگی درد دست چپ در افراد بالای 60 سال دارای علائم آرتروز آنچنان نتیجه بخش نیست ولی به تسکین دردها کمک می‌کند.

مبتلایان آرتروز دست چپ می‌توانند در سنین پایین‌تر علائم آرتروز را با درمان خانگی درد دست چپ تا حدودی رفع کنند، ولی گاهی اوقات علائم شدید بروز می‌یابد که عبارتند از:

 • درد و التهاب مفاصل
 • سفتی مفصل/دامنه حرکتی محدود
 • ترک خوردن، ساییدن یا‌ ترکیدن در مفاصل
 • در نهایت مفاصل نامناسب و احتمالا تغییر شکل مفصل

استئوارتریت شایع‌ترین نوع بیماری مفصلی دست است. انواع دیگری از آن که دست را درگیر می‌کند، آرتریت روماتوئید RA است که یک بیماری خود ایمنی بوده و در آن سیستم ایمنی بدن به پوشش مفاصل حمله می‌کند.

بیشتر بخوانید: درد ساعد دست و بهترین درمان خانگی درد ساعد دست چپ و راست

حملات قلبی

کاهش اکسیژن عضلات قلب منجر به اختلال در گردش خون خواهد شد. افت اکسیژن گاهی ناشی از گرفتگی شدید عروق است. عواملی مثل فشار خون بالا نیز احتمال حملات قلبی را افزایش و درد شدیدی در قفسه سینه ایجاد می‎کرده که این درد به دست چپ نیز سرایت می‌کند. امکان دارد در این وضعیت حالت تهوع و استفراغ نیز تجربه شود.

بیشتر بخوانید: حرکات اصلاحی شانه؛ معرفی 6 تمرین رایج برای درمان درد شانه

تاندونیت یا انگشت ماشه‌ای

تاندونیت شامل التهاب داخل یا اطراف تاندون است که بر نحوه حرکت دست‌ها و انگشتان تاثیر می‌گذارد و باعث درد و تورم در محل التهاب می‌شود. تاندونیت در اثر صدمات (معمولا یک حرکت تیز و ناگهانی) یا حرکات تکراری ایجاد می‌شود. گاهی اوقات، تاندون‌ها توده‌های سختی به نام ندول ایجاد کرده که از طریق پوست قابل لمس هستند.

ندول‌ها ساختارهای دیگر دست را درگیر و مانع حرکت دست و انگشت‌ها خواهد شد. علت ایجاد ندول‌ها ناشناخته است، اما شرایط پزشکی مانند RA و دیابت یا برخی حرکات شدید انگشتان در به وجود آمدن آن‌ها دخیل هستند.

بیشتر بخوانید: گز گز دست و بررسی 9 علل و علائم مور مور شدن دست

آسیب رباط

دست دارای 27 استخوان است که همگی توسط شبکه مفصلی از رباط‌ها به هم متصل شده‌اند. هر نوع ضربه به دست‌ها به یک یا چند رباط آسیب رسانده که باعث ایجاد مشکلاتی در فعالیت‌های ساده مانند خم کردن انگشتان یا نیشگون گرفتن می‌شود. صدمات رباط دست ماه‌ها زمان برای بهبودی نیاز دارند که با روش درمان خانگی درد دست چپ فرایند درمان سرعت بیشتری پیدا خواهند کرد. بروز تورم و سفتی در دست‌ به خصوص دست چپ پس از مدت طولانی غیرمعمول نیست.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی شانه درد به روش‌های پزشکی و سنتی

سندرم تونل کارپال

آناتومی دستی که جراحی شده و درمان خانگی درد دست چپ مشکل آن را بر طرف نکرده است|سیوطب

چندین اعصاب اصلی حس را به دست‌ها انتقال می‌دهند. آسیب یا فشرده شدن (مثلا در اثر التهاب)، درد زیادی در ناحیه دست‌ها ایجاد کرده و مخصوصا عملکرد دست چپ را کاهش می‌دهد. شایع‌ترین وضعیت که شامل فشرده‌سازی عصب می‌شود، سندرم تونل کارپال است که با تحریک یا آسیب به عصب مدیان مچ دست اتفاق می‌افتد.

درمان خانگی درد دست چپ به عنوان یک مکمل درمانی در کنار شیوه‌های پزشکی تا حدودی درد ناشی از سندرم تونل کارپال را کنترل می‌کند. این سندروم دردناک، گاهی اوقات وزن‌دار و باعث گزگز یا بی‌حسی در انگشتان شست هر دو دست خواهد شد.

بیشتر بخوانید: 7 درمان بی حسی دست و بررسی 6 علت ایجاد این عارضه

آنژین قلبی

بخشی از بیماری قلبی در ناحیه قفسه سینه بروز و به علت کاهش جریان خون ایجاد می‌شود. علائمی مثل فشار، سوزش، سنگینی، درد و سیری احتمال آنژین قلبی را در ذهن تقویت می‌کند. درد ناشی از آن از قفسه سینه شروع و به دست چپ منتقل خواهد شد.

بیشتر بخوانید: درد آرنج، علل و علائم به همراه درمان‌های خانگی، دارویی و ورزشی

صدمات

دست در برابر انواع آسیب‌ها، از جمله شکستگی استخوان و کشیدگی عضلات آسیب‌پذیر است. علل بالقوه صدمات دست بی‌پایان است. مواردی مانند انگشت‌ها در اشیا گیر می‌کنند، دست‌ها به درها کوبیده می‌شوند، در حین برخی ورزش‌ها و حتی لگد شدن دست از این دست هستند. دست با تعداد زیادی از استخوان‌ها، مفاصل و ماهیچه‌ در یک فضای کوچک، امکان هر نوع شکستگی‌ یا کشیدگی را در خود دارد. نکته حائز اهمیت هم ارزیابی پزشکی و هم درمان خانگی دست چپ است که به عنوان دو راهکار مهم به بهبودی کامل درد منتهی می‌شود.

بیشتر بخوانید: 14 درمان خانگی آرتروز شانه؛ نجات مفصلی پرکار در منزل

کیست‌های گانگلیونی

مفاصل و غلاف تاندون حاوی مایع در سراسر بدن وجود دارند. کیست گانگلیون زمانی اتفاق می‌افتد که این مایع در کیسه‌ای جمع و به صورت یک برآمدگی خود را نشان می‌دهند. این کیست‌ها اغلب در مچ دست‌ها و بهبودی آن با درمان خانگی درد دست چپ امکان‌پذیر است. تداخل کیست‌های گانگلیون با حرکات طبیعی مفاصل و تاندون‌ها باعث دردخفیفی خواهد شد. علت کیست گانگلیون ناشناخته مانده اما در زنان و بزرگسالان زیر 40 سال شایع‌تر است. افرادی که مچ دست‌هایشان فشار زیادی تحمل می‌کند، مانند ژیمناست‌ها، به صورت ویژه مستعد ابتلا هستند.

بیشتر بخوانید: شانه درد؛ 7 علت درد شانه و کتف از پارگی تاندون تا آرتروز شانه

پدیده رینود

در پدیده یا سندرم رینود انگشتان دست و احتمالا سایر اندام‌ها واکنش غیرطبیعی شدیدی به دمای سرد نشان می‌دهند. در دمای سرد آبی یا سفید و هنگام گرما قرمز روشن می‌شوند. برخی افراد ضربان، سوزن سوزن شدن یا تورم دردناکی را در دست چپ تجربه می‌کنند که مراحلی فراتر از درمان خانگی درد دست چپ را نیاز دارد. بخش‌های دیگر تحت تاثیر رینود عبارتند از:

 • گوش‌ها
 • بینی
 • نوک سینه‌ها
 • زانو
 • انگشتان پا

رینود به دلیل واکنش بیش از حد رگ‌های خونی در اندام‌ها ایجاد می‌شود. در برخی موارد رینود نشانه یک بیماری مانند بیماری خودایمنی یا بافت همبند، کم کاری تیروئید یا فیبرومیالژیا خواهد بود.

بیشتر بخوانید: دست درد؛ از سندرم تونل کارپال تا شکستگی و آرتروز تا انگشت ماشه‌ای

اسکلرودرمی

 بیماری اسکلرودرمی باعث سفت شدن پوست و سایر اندام‌ها می‌شود. این بیماری به‌ویژه دست‌ها و صورت را درگیر و یکی از اولین علائم تورم، دردناک شدن عضلات و مفاصل دست‌ها است. این بیماری ممکن است به قسمت‌های خاصی از بدن محدود یا گسترش یابد. همچنین با درمان خانگی درد دست چپ که منطبق بر راهکارهای ورزشی و تسکینی است تا حدودی بهبود پیدا می‌کند. در صورتی که اسکلرودرمی‌ منشعب از ناهنجاری‌های سیستم ایمنی، بافت‌های همبند و رگ‌های خونی باشد که علت اصلی آن ناشناخته است، با درمان خانگی درد دست چپ نمی‌توان کاری از پیش برد.

بیشتر بخوانید: ماساژ دست و 9 نکته مهم برای رفع خستگی، تنش عضلات و آرامش ذهن

چه زمانی برای درمان درد دست چپ به پزشک مراجعه کرد؟

بیشتر اوقات با برخی روش‌های درمان‌ خانگی درد دست چپ عارضه‌های دست برطرف می‌شوند. اما در مواجهه با برخی از شرایط، نیاز به درمان فوری بیشتری وجود دارد. با مشاهده علائم زیر به درمان خانگی درد دست چپ اکتفا نکنید و فورا پزشک متخصص را در جریان بگذارید:

 • علائم عفونت از جمله قرمزی، تب و لرز
 • تغییر شکل دست یا انگشتان بعد از آسیب
 • ناتوانی در خم کردن انگشتان یا مشت کردن
 • بدتر شدن بی حسی در انگشتان یا دست
 • دردی که با درمان‌های ساده بهبود نمی‌یابد

بیشتر بخوانید: 14 ورزش دست درد تقویت، انعطاف و کشش شانه تا انگشتان

تشخیص

برای تاثیر بیشتر درمان خانگی درد دست چپ تشخیص مشکل توسط پزشک یا احتمالا فیزیوتراپیست متخصص کمک شایانی خواهد کرد. آن‌ها دست و مچ را معاینه و دامنه حرکت، احساس و قدرت را بررسی می‌کنند. گاهی آزمایش خون راه را برای کنترل التهاب و درمان خانگی درد دست چپ هموارتر می‌کند.

اشعه ایکس، اسکن اولتراسوند، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) و اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) از عامل‌های کمک کننده به پزشکان برای بررسی دقیق‌تر علت درد دست است. با اکتفا به این شیوه‌های تشخیصی امکان تجویز درمان خانگی درد دست چپ برای فرد تعیین خواهد شد.

گاهی اوقات افراد برای درمان خانگی درد دست چپ نیاز به مطالعه مسیرهای عصبی دارند.

بیشتر بخوانید: درد مچ دست؛ معرفی 3 عامل اصلی که ریسک ابتلا به مچ درد را می‌افزایند

13 درمان خانگی درد دست چپ

 سرما و گرما

راحت‌ترین راه حل طبیعی که همه به آن دسترسی دارند: گرم و سرد کردن دست است. جابه‌جایی بین گرما و سرما یک راه موثر برای تسکین و یک درمان خانگی درد دست چپ است (بسته به ماهیت دست درد).

 زردچوبه را امتحان کنید

این ادویه یک ضد التهاب موثر است. می‌توانید پودر زردچوبه را با اسموتی مخلوط کرده یا به سادگی از مکمل زردچوبه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی دست و 7 تمرین اثر گذار برای درمان درد دست

بیرون رفتن از خانه

با وجود‌ ترس از ایجاد برخی بیماری‌ها، نور خورشید در دوزهای کم ضروری و مفید است. ویتامین D مورد نیاز بدن برای محافظت از مفاصل در برابر آسیب آرتروز با نور خورشید تامین خواهد شد. پس تابیدن نور آفتاب به بدن یک درمان خانگی درد دست چپ به شمار می‌آید.

چای خود را بنوشید

مصرف سه تا چهار فنجان چای سبز در روز در مبارزه با درد ناشی از آرتریت یک درمان خانگی درد دست چپ و بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید: درمان در رفتگی مفصل آرنج؛ از کمپرس سرد و جاانداختن تا مسکن و جراحی

 شنا کردن و حرکت دادن دست

برای کمک به کنترل و تسکین درد حرکت کنید و فعال باشید. شنا یک نوع تمرین مقاومتی است که از کل بدن استفاده می‌کند. ولی یک راه درمان خانگی درد دست چپ و همچنین آرام بخشی برای تقویت سلامتی و کاهش درد است.

مکمل

اضافه کردن مکمل‌های ضدالتهابی به رژیم غذایی هم از جمله روش‌های درمان خانگی درد دست چپ است. روغن ماهی یا روغن کریل اسیدهای چرب امگا 3 با التهاب مبارزه می‌کنند. ویتامین C، ویتامین D و گلوکزامین کندرویتین نیز مکمل مهمی در درمان خانگی درد دست چپ به شمار می‌آیند.

شستن ظرف

شاید به نظر برسد که این کار به دست‌ها بیشتر آسیب می‌رساند، اما دقیقا برعکس است. شستن ظروف اجازه می‌دهد تا دست‌ها زیر آب داغ بمانند و دوز مناسبی از کشش و ورزش را به آن‌ها وارد می‌آورد. این‌ترکیب به شل شدن دست‌ها و کاهش درد کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: علت درد بازو؛ از شکستگی و دررفتگی تا فشردگی عصب‌ها و روماتیسم مفصلی

هدفون خود را بردارید

موسیقی سلاحی قدرتمند در برابر درد است. مطالعات نشان می‌دهد که گوش دادن به موسیقی دلخواه و با احساس خوب به عنوان یک درمان خانگی درد دست چپ مطرح شده که درد را کنسل و شدت آن را  کاهش خواهد داد.

 بوی خوب

قرار دادن رایحه‌های دلپذیر در سراسر خانه به ویژه اسطوخودوس، بسیار آرام‌بخش است. کارشناسان معتقدند بوی خوش می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی درد دست چپ مورد بررسی قرار گیرد، چون نحوه درک ما از درد را تغییر می‌دهد.

بیشتر بخوانید: درمان شکستگی استخوان مچ دست با روش‌های جراحی و غیرجراحی مختلف

ماساژ

سعی کنید ناحیه دردناک و عضلات اطراف را ماساژ دهید. گاهی اوقات ماساژ بازوها یا شانه‌ها به تسکین درد دست کمک می‌کند.

تمرینات کششی ملایم

حرکات کششی و تقویتی مچ دست که برای درمان خانگی درد دست چپ استفاده می‌شود|سیوطب

 • چرخش مچ‌ها خلاف جهت عقربه‌های ساعت و سپس در جهت عقربه‌های ساعت. هر حرکت را 10 بار تکرار شود.
 • دست‌ها و انگشتان را تا حد امکان باز کنید، سپس دست‌ها را به صورت یک مشت محکم ببندید و 10 بار تکرار شود.
 • یک دست را صاف روبه‌روی خود قرار دهید. با استفاده از دست دیگر، انگشتان دست را به آرامی‌ به سمت قفسه سینه فشار داده تا مچ به آرامی‌ کشیده شود. این حرکت 5 تا 10 بار تکرار شود.

بیشتر بخوانید: دست درد عصبی و آشنایی با 13 علت مختلف برای دردهای عصبی دست

رایس درمانی

یک درمان خانگی درد دست چپ که طیف وسیعی از آسیب‌های جزئی، از جمله درد دست و مچ را پوشش می‌دهد.. RICE مخفف استراحت، یخ، فشرده‌سازی و ارتفاع است:

استراحت: تا حد امکان استفاده از دست آسیب دیده را کم کنید.

یخ: روزی چند بار یخ یا کمپرس سرد را به مدت 20 دقیقه روی دست آسیب دیده قرار دهید.

فشرده‌سازی: ناحیه آسیب دیده را در یک باند نرم، آتل یا گچ بپیچید.

ارتفاع: دست آسیب دیده را بالا نگه دارید، برای مثال با استفاده از بند در بالای سطح قلب.

بیشتر بخوانید: انگشت چکشی یا انگشت دراپ را جدی بگیرید و درمان کنید

داروی OTC

برای درمان خانگی درد دست چپ از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند Advil (ایبوپروفن) و Aleve (ناپروکسن) بدون نسخه (OTC) در دسترس استفاده می‌کنند. داروها التهاب و درد را تسکین و برای افرادی که مشکلاتی در دست دارند یک انتخاب رایج است. گاهی مصرف تیلنول (استامینوفن) باعث تسکین شده ولی به کنترل التهاب کمک نمی‌کند.

طب سوزنی

طب سوزنی یک روش طب سنتی چینی است که در آن از سوزن‌های نازکی که در قسمت‌های مختلف بدن قرار می‌گیرند استفاده می‌شود. سوزن‌ها نقاط خاصی را در بدن برای اصلاح عدم تعادل و تسکین درد تحریک می‌کنند.

مکمل‌های گیاهی

چندین مکمل گیاهی به مدیریت درد استئوآرتریت (OA) و نارسایی دریچه آئورت (RA) کمک خواهند کرد. این گیاهان شامل کورکومین، زنجبیل و بوسولیا هستند.

کورکومین

کورکومین ماده فعال زردچوبه است، ادویه‌ای که هزاران سال در طب آیورودا و چینی استفاده می‌شود. کورکومین ضدالتهاب و برای کاهش درد و تورم در افراد مبتلا به RA تبلیغ شده است.

بر اساس یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز هشت مطالعه در سال 2016، تنها 500 میلی‌گرم زردچوبه و دو بار در روز می‌تواند درد و سفتی مفاصل را در هر دو بیماری OA و RA کاهش دهد. ساده‌ترین راه برای دریافت کورکومین در رژیم غذایی مصرف آن به عنوان مکمل است.

زنجبیل

زنجبیل التهاب را در افراد مبتلا به RA و OA کاهش می‌دهد. یک بررسی در سال 2014 نشان داد که ترکیبات موجود در زنجبیل درد RA را مدیریت و احتمال آسیب مفاصل را کاهش خواهد داد.

برای افزایش زنجبیل در رژیم غذایی آن را به صورت چای درست کنید. می‌توان زنجبیل را به غذاهای پخته یا غذاهای آماده اضافه کرد. مکمل‌های زنجبیل نیز یک گزینه هستند، اما باید در مورد دوز صحیح و ایمنی آن با یک پزشک مشورت شود.

بیشتر بخوانید: دست درد بعد واکسن کرونا و 5 روش خانگی تسکین درد

درمان‌های پزشکی رایج درد دست

خود مراقبتی و دارو همیشه راه حلی برای درمان خانگی درد دست چپ نیست. برای برخی شرایط، پزشکان توصیه‌های دیگری می‌کنند:

آرتروز:

 • تزریق بی حس کننده یا استروئید طولانی مدت
 • آتل مفصل در زمان استفاده بیش از حد
 • عمل جراحی
 • فیزیوتراپی

سندرم تونل کارپال دست چپ

درمان خانگی درد دست چپ از درمان‌های رایج و مکملی برای درمان‌های پزشکی در دسترس است. مراحل درمانی خانگی و پزشکی که عبارتند از:

 • آتل
 • اجتناب از فعالیت‌های ناراحت کننده
 • استفاده از یخ یا کمپرس یخ
 • مصرف مسکن‌های بدون نسخه (OTC).
 • دریافت بیهوشی یا تزریق استروئید
 • مصرف استروئیدهای خوراکی
 • ورزش و کشش
 • طب سوزنی
 • عمل جراحي

کیست گانگلیونی دست چپ

درمان خانگی درد دست چپ ناشی از کیست‌های گانگلیون اغلب با استراحت و آتل امکان‌پذیر است. اگر کیست باعث درد ‌شود، پزشک مایع را از کیست تخلیه یا آن را به طور کامل حذف خواهد کرد.

لوپوس

هیچ درمانی برای لوپوس دست وجود ندارد. اما راه‌های زیادی مثل درمان خانگی درد دست چپ برای مدیریت علائم قابل استفاده است. از جمله درمان‌هایی که برای درد و سفتی مفاصل دست و مچ مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • کمپرس سرد یا گرم
 • داروهای مسکن بدون نسخه
 • NSAID‌ها
 • فیزیوتراپی یا کاردرمانی
 • استراحت به مفاصل دردناک و خودداری از فعالیت‌های دردناک

پدیده رینود

رینود اولیه معمولا آن‌قدر ملایم است که نیازی به درمان ندارد. اما رینود ثانویه ناشی از یک مشکل اساسی و احتمال نیاز به جراحی در آن دور از ذهن نیست. درمان مبتنی بر پیشگیری از حملات بیشتر و کاهش احتمال آسیب بافت متمرکز است. درجه اول درمان خانگی درد دست چپ ناشی از سندروم رینود به معنای گرم نگه داشتن دست‌ها و پاها در هوای سرد با دستکش، جوراب، چکمه و بخاری است.

آسیب ‌تروماتیک

امکان تحت فشار یا رگ به رگ شدن ماهیچه‌های دست وجود دارد. برای اطمینان از عدم وجود شکستگی عکسبرداری با اشعه ایکس روشی مهم است که در درمان خانگی درد دست چپ هم راهگشا خواهد بود. فیزیوتراپی یا کاردرمانی و همچنین درمان خانگی درد دست چپ بخشی ضروری از راه‌های بهبودی هر آسیب جدی دست به شمار می‌رود. درمان شکستگی و رگ به رگ شدن بسته به نوع و محل آسیب متفاوت خواهد بود. آتل یک گزینه درمانی رایج است. در موارد شدید و زمانی که درمان خانگی درد دست چپ کارساز نیست، جراحی برای جلوگیری از آسیب طولانی مدت یک روش درمانی مهم به شمار می‌آید.

عمل جراحی

برخی از شرایط که امیدی به درمان خانگی درد دست چپ  در آن دیده نمی‌شود با جراحی بهبود خواهند یافت. از جمله:

 • شکستگی‌های شدید
 • پارگی عضلات یا بافت همبند
 • سندرم تونل کارپال

موارد شدید آرتریت در دست ممکن است به جراحی تعویض مفصل نیاز داشته باشد.

جمع‌بندی نهایی

درد دست و مچ و مشکلات مفاصل انگشتان علائمی‌هستند که نباید نادیده گرفته شود، به خصوص اگر به تدریج بدتر شوند. دلایل زیادی برای درد دست وجود دارد. دردها از صدمات و استفاده بیش از حد گرفته تا شرایط تخریبی مانند آرتریت متغیر هستند. آرتریت دست چپ – صرف نظر از علت آرتریت – به بهترین وجه با‌ ترکیبی از داروهای بدون نسخه و درمان خانگی درد دست چپ قابل کنترل خواهد بود. تمرینات کششی ملایم دستی،  RICEدرمانی، طب سوزنی، درمان سرد و گرم، آتل‌بندی، مدیتیشن و برخی مکمل‌ها نویدبخش گزینه‌های تسکین درد غیردارویی هستند.

منبع
painscale

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا