بیماریگوش و حلق و بینی

13 درمان خروپف عاملی برای دوری از کشمکش‌های خانوادگی

درمان خروپف موضوعی است که بسیاری از ما در مقطعی از زندگی خود به دنبال آن بوده‌ایم؛ زیرا این معضل شیوع فراوانی دارد. خروپف مانع خواب و استراحت اطرافیان می‌شود و از این رو درمان آن اهمیت بالایی دارد. در این مقاله بر آن هستیم بهترین راه‌های درمان خروپف را به شما معرفی کنیم تا برای همیشه خود و اطرافیانتان را از شر این مشکل خلاص کنید.

خروپف چیست؟

بالش مرتفع برای درمان خروپف|سیوطب

وقتی هوای استنشاقی هنگام عبور از راه تنفسی یا در حالت عبور از یک ناحیه باریک با مانعی برخورد و ایجاد صدای قابل توجه کند، خروپف اتفاق می‌افتد. به بیان دیگر مسیری که هوا طی می‌کند، در حلق و پشت بینی است و در این بین به هر مانعی اعم از لایه‌های پوستی یا بافت اضافه برخورد کند، صوتی غیرعادی ایجاد می‌شود که باعث آزار اطرافیان خواهد بود.

خروپف شاید در ابتدا سوژه‌ای برای خنده و ساختن جوک و جنبه فان داشته باشد؛ اما اگر برای بلندمدت به شکل مستمر ادامه داشته باشد، درمان خروپف نباید پشت گوش انداخته شود. زیرا علاوه بر آزار اطرافیان، امکان دارد برای سلامتی خود شخص هم عوارضی را به همراه آورد.

خروپف می‌تواند به این معنی باشد که تنفس و رسیدن اکسیژن به بافت‌های مختلف بدن در حالت خواب به صورت طبیعی انجام نمی‌شود. این روند غیرعادی امکان دارد سلامت شخص را در بلندمدت تهدید کند.

خروپف احتمال دارد بر اثر ضعف عضلاتی که مسئول باز نگه داشتن راه هوا در خواب هستند، توقف تنفس در خواب یا آپنه خواب پدید بیاید. خروپف اگر ناشی از تنگی نفس شبانه باشد، بدخوابی در طول شب و خستگی بدن در روز را به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: وزوز گوش؛ 15 علت صدای زنگی که می‌آید و دیگر نمی‌رود

درمان خروپف

تعادل وزن برای درمان خروپف|سیوطب

برخی موارد خروپف ناشی از عوامل مقطعی مانند وضعیت خواب اغلب با درمان‌های خانگی ساده قابل درمان است. در اینجا درمان خروپف را به روش‌های مختلف به شما معرفی خواهیم کرد.

1. اگر اضافه وزن دارید وزن خود را کاهش دهید

شما می‌توانید با کاهش کالری دریافتی و خوردن وعده‌های کوچک‌تر و غذاهای سالم در مسیر کاهش وزن قدم بردارید. باید روزانه به طور منظم ورزش کرده و برای کمک گرفتن، به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: چه عواملی باعث سرفه صبحگاهی می شود؟

2 برای درمان خروپف به پهلو بخوابید

خوابیدن به پشت گاهی باعث می‌شود زبان به پشت گلو حرکت کند که تا حدی جریان هوا را در گلو مسدود می‌کند. خوابیدن به پهلو ممکن است تنها کاری باشد که باید انجام دهید تا هوا به راحتی جریان یابد و خروپف شما کاهش یابد یا متوقف شود.

بیشتر بخوانید: بهترین راه قطع آبریزش بینی،درمان آبریزش بینی

3. زیر سر خود را بالا بیاورید

بالا بردن زیر سر به اندازه 10 سانتی‌متر امکان دارد با باز نگه داشتن مجاری تنفسی به کاهش خروپف شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: خون دماغ یا اپیستاکسی، بررسی علت های خون دماغ

4. آلرژی‌های مزمن را درمان کنید

آلرژی می‌تواند عبور جریان هوا را از طریق بینی کاهش دهد که شما را مجبور می‌کند از طریق دهان نفس بکشید. این اتفاق احتمال خروپف کردن را افزایش می‌دهد. در مورد اینکه چه نوع داروهای آلرژی بدون نسخه ممکن است وضعیت شما را بهبود بخشد، با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: درمان کابوس‌؛ با خواب‌های وحشتناک خداحافظی کنید

5. مشکلات ساختاری بینی خود را اصلاح کنید

برخی از افراد با مشکلی مادرزادی به دنیا می‌آیند که باعث انحراف تیغه بینی آن‌ها می‌شود. تیغه بینی، دیواره‌ای است که دو طرف بینی را از هم جدا می‌کند و جریان هوا را محدود می‌سازد.

این پدیده امکان دارد باعث تنفس دهانی در هنگام خواب و سبب خروپف شود. امکان دارد برای اصلاح این وضعیت نیاز به جراحی باشد. با یک پزشک گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

6. برای درمان خروپف مصرف الکل ممنوع

الکل می‌تواند ماهیچه‌های گلو را شل کند و باعث خروپف شود.

بیشتر بخوانید :فلج خواب یا بختک، لحظه‌ای میان رویا و واقعیت

7. از مصرف داروهای آرام‌بخش قبل از خواب خودداری کنید

اگر خروپف دارید و داروهای آرام‌بخش مصرف می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید تا ببیند گزینه‌های شما چیست. قطع مصرف آرام‌بخش قبل از خواب ممکن است خروپف شما را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید :داروهای آرامبخش برای درمان اضطراب و اختلالات خواب

8. سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن یک عادت ناسالم است که می‌تواند خروپف شما را بدتر کند. با پزشک خود در مورد روش‌های درمانی که می تواند به شما در ترک سیگار کمک کند، صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: ترک سیگار را همین الان شروع کنید | اتفاقاتی که پس از ترک برایتان رخ می‌دهند

9. خواب کافی داشته باشید

همه ما به 7 تا 8 ساعت خواب در هر شب نیاز داریم، خواب کافی به درمان خروپف کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با 35 روش فوق العاده موثر

10. از تجهیزات دهانی استفاده کنید

تجهیزات دهانی می‌توانند به باز نگه داشتن مجرای هوا کمک کنند و تنفس را برای شما آسان‌تر خواهند کرد. این کار از خروپف جلوگیری می‌کند. برای تهیه یکی از این دستگاه‌ها باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی و سردرد همزمان + راه حل‌ها

11. داروهای بدون نسخه (OTC) را امتحان کنید

داروهای ضداحتقان داخل بینی مانند اکسی متازولین و اسپری‌های استروئیدی داخل بینی مانند فلوتیکاسون می‌توانند به کاهش خروپف کمک کنند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که خروپف شما ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی باشد.

12. از دستگاه CPAP  استفاده کنید

دستگاه CPAP هوا را در طول شب به راه هوایی شما پمپاژ کرده و علائم خروپف و آپنه خواب را کاهش می‌دهد. این دستگاه همچنین به باز نگه داشتن راه هوایی کمک می‌کند.

برای اینکه دستگاه به درستی کار کند، باید هنگام خواب ماسک اکسیژن را به کار بگیرید. ممکن است کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید، اما می‌تواند به رفع سریع علائم شما کیاری برساند.

بررسی کنید که آیا در صورت ابتلا به عارضه آپنه خواب، بیمه درمانی شما بخشی از هزینه تهیه این دستگاه را پرداخت می‌کند یا خیر.

بیشتر بخوانید :با عوارض کم خوابی بیشتر آشنا شوید

13. جراحی

چندین گزینه جراحی وجود دارد که ممکن است به شما در توقف خروپف کمک کند. برخی از جراحی‌ها برای درمان خروپف، شامل اصلاح راه هوایی هستند. این کار را می‌توان با وارد کردن یک لوله و رفع بافت اضافی گلو انجام داد. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا مداخلات جراحی برای شما مناسب است یا خیر.

بیشتر بخوانید :درمان بی خوابی بزرگسالان را با خواندن این مطلب بیابید!

نکات مهم در مورد درمان خروپف

مردی که به پهلو خوابیده|سیوطب

اگر خروپف شما مکرر است، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است آپنه خواب یا بیماری جدی دیگری داشته باشید. پزشک شما قادر به انجام آزمایشات یا حتی مطالعه خواب برای تعیین الگوهای خروپف شما خواهد بود.

پس از اینکه پزشک تعداد دفعات خروپف شما را تعیین کرد، می‌توانید با همکاری یکدیگر یک برنامه درمانی برای کمک به علائم خود ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید که خروپف یک اتفاق نسبتا رایج در بزرگسالان است، اما می‌تواند از نظر شدت متغیر باشد. اگر به ندرت یا در زمان‌های خاصی از سال، مانند فصل آلرژی، خروپف می‌کنید، ممکن است خروپف شما نیازی به مداخله نداشته باشد.

اگر مرتبا خروپف می‌کنید و بر سطح انرژی شما در طول روز تاثیر می‌گذارد یا اگر علائم جدی‌تری از خروپف مزمن دارید، وضعیت را با پزشک خود در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی عصبی به چه اقداماتی نیاز دارد؟

مراحل تشخیص برای درمان خروپف

معاینه فیزیکی می‌تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا خروپف شما به ناهنجاری‌های دهان مربوط می‌شود یا خیر. در برخی موارد، این معاینه فیزیکی تمام چیزی است که برای تشخیص صحیح و درمان مناسب لازم است، به خصوص اگر خروپف شما خفیف باشد.

با این حال، موارد شدید ممکن است نیاز به آزمایش‌های تشخیصی دیگری داشته باشد. پزشک شما امکان دارد از اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام آر آی برای بررسی ناهنجاری راه هوایی شما استفاده کند.

برای تشخیص انحراف بینی، تصویربرداری پیشرفته مانند سی تی اسکن، اسکن ام آر آی یا اشعه ایکس نیاز است. پزشک همچنین به مطالعه الگوهای خواب شما می‌پردازد.

این امر مستلزم گذراندن یک شب در یک کلینیک یا مرکز خواب با حسگرهایی روی سر و سایر قسمت‌های بدن شما برای ثبت موارد زیر است:

 • ضربان قلب
 • تعداد تنفس
 • سطح اکسیژن در خون
 • حرکات پا

بیشتر بخوانید :سندروم پای بی قرار و روش‌های درمانی خانگی و دارویی

عوارض خروپف چیست؟

خروپف مکرر ریسک شما را برای این موارد افزایش می‌دهد:

 • خواب‌آلودگی در طول روز
 • مشکل در تمرکز
 • تصادف به دلیل خواب آلودگی
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • سکته
 • کشمکش خانوادگی

پیشگیری از خروپف

موارد خفیف خروپف ممکن است با چند تغییر سبک زندگی بهبود یابد. حفظ وزن مناسب می‌تواند به بدن شما کمک زیادی کند و حتی امکان دارد به شما یاری رساند که شب‌ها کمتر خروپف کنید. سایر تغییرات بالقوه موثر عبارتند از:

 • هر شب سر ساعت معینی بخوابیم
 • به پهلو خوابیدن
 • درمان احتقان بینی
 • اجتناب از الکل
 • نخوردن غذای سنگین و زیاد قبل از خواب
 • سر خود را 10 سانتی‌متر با یک بالش اضافی بالا ببرید

اگرچه می‌توانید کارهای زیادی برای جلوگیری از خروپف خفیف انجام دهید، اما اگر مکرر خروپف می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید. کنترل خروپف به خواب بهتر کمک می‌کند و کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: دلایل کم خوابی و 9 عامل اصلی در بروز اختلال خواب کم

سخن پایانی در ارتباط با درمان خروپف

درمان به علت خروپف شما بستگی دارد، راه‌هایی که منبع مشکل را درمان نمی‌کنند، توصیه نمی‌شوند. درمان‌های حرفه‌ای رایجی وجود دارند که می‌توانند مفید واقع شوند.

تجهیزات دهانی برای قرار دادن زبان و کام در حالت طبیعی و باز نگه داشتن راه هوایی کاربرد دارند. جراحی انحراف بینی و استفاده از دستگاه‌های CPAP برای هدایت هوای تحت فشار به داخل راه هوایی شما برای از بین بردن آپنه خواب و خروپف نیز مناسب خواهند بود.

روش‌های جراحی اصلاحی اغلب راه حل‌های دائمی هستند. دستگاه‌هایCPAP و تجهیزات دهانی باید به طور مداوم استفاده شوند. پزشک شما احتمالا قرار ملاقات‌های منظم را برای بررسی پیشرفت درمان خروپف شما توصیه می‌کند.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا