بیماری سالمندانسالمندان

درمان پوکی استخوان سالمندان؛ شایع اما قابل پیشگیری

پوکی استخوان سالمندان عارضه‌ای شایع است که اغلب افراد مسن به آن مبتلا می‌شوند. شاید به همین دلیل آن را به عنوان بیماری سالمندان می‌شناسند. پوکی استخوان باعث می‌شود استخوان‌ها به طور غیر طبیعی نازک، ضعیف و به راحتی شکسته شوند. زنان پس از یائسگی به دلیل سطوح پایین استروژن (هورمون زنانه‌ای که به حفظ توده استخوانی کمک می‌کند) در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان در میانسالی هستند.

خوشبختانه در حال حاضر، درمان‌های پیشگیرانه‌ای در دسترس است که می‌توانند به حفظ یا افزایش تراکم استخوان کمک کنند. اگر قبلا پوکی استخوان در شما تشخیص داده شده است، درمان‌هایی وجود دارد که می‌توانند از دست دادن بیشتر استخوان را کاهش یا تراکم استخوان را افزایش دهند.

ما در این نوشتار از سیوطب بر آن شدیم روش‌هایی موجود برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان سالمندان را مورد بحث قرار دهیم.

پوکی استخوان سالمندان

پوکی استخوان یک بیماری اسکلتی سیستمیک است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. تقریبا 30درصد از زنان یائسه در ایالات متحده به پوکی استخوان مبتلا هستند و حداقل 40درصد از این زنان در طول عمر باقیمانده خود یک یا چند شکستگی را تجربه خواهند کرد در نتیجه نیاز به درمان پوکی استخوان سالمندان اهمیت بسیاری دارد.

امکان بروز بیشتر شکستگی‌ها با افزایش سن، از طریق اندازه‌گیری تراکم معدنی استخوان بیمار (BMD) توسط جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DXA) و با استفاده از معیارهای تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) تشخیص داده می‌شود.

توصیه‌های جهانی بنیاد ملی پوکی استخوان (NOF) برای همه بزرگسالان بالای 50 سال، صرف نظر از خطر شکستگی، عبارتند از:

 • مصرف حداقل 1200 میلی‌گرم کلسیم در روز
 • مصرف ویتامین D در روز
 • ورزش منظم تحمل وزن و تقویت عضلات
 • اجتناب از سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل
 • جلوگیری از سقوط

ضعف در سالمندان که با مجموعه‌ای از علائم و نشانه‌ها (مانند کاهش وزن ناخواسته، ضعف عضلانی، کاهش انرژی و استقامت، کندی راه رفتن، فعالیت بدنی کم) تعریف می‌شود، با افزایش خطر سقوط، ناتوانی، از دست دادن استقلال همراه است. گفتنی است که سقوط یک نگرانی خاص در افراد مسن و همچنین علت شایع برای شکستگی‌ها به شمار می‌رود. به همین دلیل بهتر است پیش از آنکه حادثه‌ای رخ دهد، برنامه‌ای دقیق برای درمان پوکی استخوان سالمندان داشته باشیم.

زمین خوردن و آسیب‌های مربوط به زمین خوردن در افراد مسن شایع است و با افزایش سن بیشتر دیده می‌شود. انواع مختلفی از مداخلات برای کاهش خطر سقوط از جمله تمرین راه رفتن و تعادل، ورزش بدنی، وسایل کمکی و اصلاحات محیطی ارزیابی شده‌اند.

بررسی‌های سیستماتیک نشان داده‌اند که برنامه‌های چندعاملی برای بهبود قدرت و تعادل عضلانی می‌توانند به طور قابل‌توجهی خطر سقوط را کاهش دهند. با این وجود این برنامه‌ها کمتر در مورد اثربخشی در کاهش آسیب‌های ناشی از سقوط، شناخته شده‌اند. سالمندان در معرض خطر بالای کمبود ویتامین D هستند و کمبود ویتامین D با ضعف عضلانی، تعادل ضعیف و زمین خوردن همراه است.

 یک متاآنالیز مطالعات دوسوکور گزارش داد که مکمل ویتامین D در دوزهای به اندازه کافی بالا (700- 800 واحد بین‌المللی در روز) خطر شکستگی‌های لگن و سایر شکستگی‌های غیر مهره‌ای را در بیماران مسن سرپایی و بستری کاهش داد.

بیشتر بخوانید: زوال عقل چیست؟ هر فراموشی دمانس نیست

ریسک فاکتورهای پوکی استخوان سالمندان

درمان پوکی استخوان سالمندان|پیرمردی در حال کشیدن سیگار|سیوطب

عوامل خطر برای شکستگی عبارتند از: سن، شکستگی قبلی، والدین با شکستگی لگن، سیگار کشیدن فعلی، درمان با گلوکوکورتیکوئید، آرتریت روماتوئید، و مصرف زیاد الکل.

متاسفانه مطالعات کمی در مورد درمان دارویی برای پوکی استخوان، در زنان یائسه با سن 75 سال یا بالاتر ارائه شده است. این مقاله درمان پوکی استخوان سالمندان، با تمرکز بر بیس فسفونات‌ها (کلاس دارویی که اغلب برای درمان پوکی استخوان استفاده می‌شود) و تری پاراتید (یک عامل آنابولیک استخوان برای بیماران در معرض خطر بالای شکستگی) را شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید: افسردگی سالمندان چیست، شناخت تمامی علائم روحی و فیزیکی

غربالگری پوکی استخوان

کارشناسان غربالگری پوکی استخوان را برای زنان 65 سال و بالاتر و برای زنان زیر 65 سال که یائسگی را پشت سر گذاشته‌اند و عوامل خطر (مانند شکستگی‌های گذشته، برخی شرایط پزشکی یا داروها، یا مصرف سیگار یا الکل) دارند، پیشنهاد می‌کنند. غربالگری شامل معاینه فیزیکی، بررسی سابقه فرد و اندازه‌گیری تراکم استخوان از طریق آزمایش‌های تصویربرداری است. این کار نیاز به درمان پوکی استخوان سالمندان را مشخص خواهد کرد.

درمان پوکی استخوان سالمندان

داروهای درمان پوکی استخوان سالمندان ( بیس فسفونات،داروهای شبه استروژن کلسی تونین|سیوطب

اقدامات ذکر شده در انتهای این نوشتار می‌تواند به پیشگیری از پوکی استخوان یا کاهش خطر شکستگی در صورت ابتلا به پوکی استخوان کمک کند. بسته به وضعیت سالمندان پزشک ممکن است دارو یا درمان هورمونی را برای درمان پوکی استخوان سالمندان توصیه کند. اکثر سالمندان در معرض خطر بالای شکستگی با داروهایی درمان می‌شوند که تجزیه و برداشتن استخوان را کند می‌کنند (داروهای ضد جذب). برای سالمندانی که مبتلا به پوکی استخوان شدید و در معرض خطر بسیار بالای شکستگی هستند، دارویی که باعث تحریک تشکیل استخوان جدید (داروی آنابولیک) می‌شود نیز گاهی تجویز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی سالمندان و آرامش ذهن

داروهای ضد جذب برای درمان پوکی استخوان سالمندان

1.بیس فسفونات‌ها

بیس فسفونات‌ها داروهایی هستند که تجزیه و حذف استخوان (یعنی جذب) را کاهش می‌دهند. آن‌ها به طور گسترده برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان در زنان یائسه استفاده می‌شوند. برخی از بیس فسفونات‌هایی که معمولا تجویز می‌شوند عبارتند از:

 • آلندرونات یا رزیدرونات
 • ایباندرونات

توجه: پس از مصرف هرگونه بیس فسفونات خوراکی، حداقل 30 دقیقه در حالت ایستاده یا نشسته بمانید تا خطر رفلاکس اسید و سایر عوارض گوارشی به حداقل برسد.

اگر در معرض خطر شکستگی استخوان هستید، می‌توانید با خیال راحت برای سال‌ها از داروهای پوکی استخوان به عنوان خط اول درمان پوکی استخوان سالمندان استفاده کنید. با این حال، اکثر افراد می‌توانند پس از پنج سال مصرف آلندرونات، ریزدرونات یا ایباندرونات را متوقف کنند، به این دلیل که این داروها حتی پس از قطع آن‌ها سودمند خواهند بود. این رویکرد همچنین عوارض جانبی ناشی از استفاده طولانی مدت را به حداقل می‌رساند. در نهایت پزشک به نظارت بر تراکم استخوان ادامه می‌دهد تا تشخیص دهد که آیا نیاز به شروع مجدد دارو دارید یا خیر.

بیشتر بخوانید: بررسی کامل بی اختیاری ادرار سالمندان + راه‌های درمان

عوارض جانبی بیس فسفونات‌ها

درمان پوکی استخوان سالمندان با فسفونات‌ها هیچ‌گونه عوارض جانبی جدی مرتبط با دارو ندارند. با این حال در صورت مصرف دارو از طریق خوراکی، رعایت دقیق دستورالعمل‌ها مهم است. دراز کشیدن یا غذا خوردن زودتر از زمان توصیه شده پس از دوز، خطر ناراحتی معده را افزایش می‌دهد.

عوارض جانبی زولدرونیک اسید داخل وریدی شامل علائم شبه آنفولانزا در عرض 24 تا 72 ساعت پس از اولین دوز  است که امکان دارد شامل تب خفیف و درد عضلانی و مفاصل باشد. درمان با داروهای کاهش دهنده تب (استامینوفن) به طور کلی علائم را بهبود می‌بخشد. دوزهای بعدی معمولا علائم خفیف‌تری ایجاد می‌کنند.

نگرانی در مورد استفاده از بیس فسفونات‌ها در افرادی که نیاز به کارهای تهاجمی دندانپزشکی دارند وجود دارد. مشکلی به نام استئونکروز فک در افرادی که از بیس فسفونات‌ها استفاده می‌کردند ایجاد شده است. خطر این مشکل در افرادی که بیس فسفونات‌ها را برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان مصرف می‌کنند بسیار اندک به شمار می‌رود.

 با این حال، زمانی که دوزهای بالاتر بیس فسفونات‌ها در طول درمان سرطان به داخل ورید داده شود، خطر این مشکل کمی بیشتر است. بنابراین، افرادی که بیس فسفونات را به عنوان بخشی از درمان سرطان مصرف می‌کنند، باید قبل از انجام کارهای تهاجمی دندانپزشکی با پزشک خود مشورت کنند.

مصرف بیس فسفونات‌ها برای مدت طولانی (به عنوان مثال، هفت سال یا بیشتر) به ندرت می‌تواند خطر شکستگی غیر معمول استخوان ران را افزایش دهد. مصرف بیس فسفونات‌ها تا پنج سال برای پوکی استخوان (مدت معمول درمان) معمولا با این شکستگی‌های آتیپیک (غیرطبیعی) همراه نیست و فواید آن بیشتر از خطر این عارضه جانبی نادر است.

بیشتر بخوانید: تغییرات بدن با افزایش سن

2.داروهای شبه استروژن

در درمان پوکی استخوان سالمندان داروهای شبه استروژن نقش بسزایی دارند. برخی از داروهای خاص که به عنوان تعدیل کننده‌های گیرنده استروژن انتخابی (SERMs) شناخته می‌شوند، برخی از اثرات مشابه استروژن را در استخوان ایجاد می‌کنند. این داروها که شامل رالوکسیفن و تاموکسیفن هستند، در برابر تحلیل استخوان پس از یائسگی نیز خاصیت محافظت کنندگی دارند.

علاوه بر این، SERM‌ها خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنانی که در معرض خطر بالایی هستند کاهش می‌دهند. رالوکسیفن را می‌توان برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان در زنان یائسه استفاده کرد، اگرچه ممکن است در پیشگیری از تحلیل استخوان نسبت به بیس فسفونات‌ها یا استروژن موثر باشد.

تاموکسیفن معمولا به زنان مبتلا به سرطان سینه برای کاهش خطر عود یا به زنانی که هرگز سرطان سینه نداشته‌اند؛ اما در معرض خطر بالای ابتلا به آن هستند، داده می‌شود. SERM برای زنان قبل از یائسگی توصیه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: خواندن این مطلب در مورد آلزایمر برای هر کسی مفید است

3.هورمون درمانی

 در گذشته، هورمون درمانی با استروژن یا استروژن- پروژستین بهترین راه برای پیشگیری از پوکی استخوان پس از یائسگی در نظر گرفته و اغلب برای درمان پوکی استخوان سالمندان استفاده می‌شد.

 استروژن به اضافه پروژسترون خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را کاهش نمی‌دهد و احتمال خطر ابتلا به سرطان سینه، سکته مغزی و لخته شدن خون را در زنان یائسه کمی بیشتر می‌کند.

بنابراین استروژن برای درمان یا پیشگیری از پوکی استخوان در زنان یائسه توصیه نمی‌شود. با این حال، برخی از زنان یائسه به استفاده از استروژن ادامه می‌دهند، از جمله زنانی که علائم یائسگی پایدار دارند و آن‌هایی که نمی‌توانند انواع دیگر درمان پوکی استخوان را تحمل کنند. زنانی که استروژن مصرف می‌کنند به داروهای اضافی برای جلوگیری از تحلیل استخوان نیاز ندارند.

استروژن ممکن است یک درمان مناسب برای پیشگیری از پوکی استخوان در زنان جوانی باشد که تخمدان آن‌ها استروژن نمی‌سازد. این درمان امکان دارد به وسیله چسب پوستی یا خوراکی مانند قرص ضد بارداری انجام شود.

بیشتر بخوانید: معاینات دوره‌ای سالمندان؛ معجزه در پیشگیری و درمان سرطان تا سکته قلبی

4.دنوزوماب

 دنوزوماب یک آنتی بادی است، این آنتی بادی علیه پروتئین خاصی که در تشکیل سلول‌های تجزیه کننده استخوان نقش دارد، هدایت می‌شود. دنوزوماب باعث بهبود تراکم مواد معدنی استخوان و کاهش شکستگی سالمندان مبتلا به پوکی استخوان شده و هر شش ماه یکبار به صورت زیر پوستی تزریق می‌شود. بنابراین می‌توان آن را به عنوان درمان پوکی استخوان سالمندان در نظر گرفت.

اگرچه دنوزوماب به طور کلی به خوبی تحمل می‌شود، اما عوارض جانبی آن می‌تواند شامل عفونت‌های پوستی (سلولیت) و اگزما باشد. کاهش گذرا و خفیف سطح کلسیم خون نیز گزارش شده است، اما معمولا در بیماران با عملکرد خوب کلیه که کلسیم و ویتامین D کافی مصرف می‌کنند، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

دنوزوماب معمولا برای افرادی که نسبت به بیس فسفونات‌های خوراکی یا داخل وریدی حساسیت ندارند یا به آن‌ها پاسخ نمی‌دهند اختصاص داده می‌شود.

توقف دنوزوماب منجر به از دست دادن استخوان در مدت نسبتا کوتاهی می‌شود. افزایش خطر شکستگی مهره پس از قطع دنوزوماب گزارش شده است. اگر نیاز به قطع مصرف دنوزوماب دارید، پزشک یک داروی جایگزین برای جلوگیری از تحلیل سریع استخوان تجویز می‌کند تا در درمان پوکی استخوان سالمندان خلل ایجاد نشود.

بیشتر بخوانید: 5 نوع بدرفتاری با سالمندان؛ 15%کهنسالان مورد آزار قرار می‌گیرند!

5.کلسی تونین

 کلسی تونین هورمونی است که توسط غده تیروئید تولید می‌شود و همراه با هورمون پاراتیروئید (PTH) به تنظیم غلظت کلسیم در بدن کمک می‌کند. کلسی تونین دیگر برای درمان پوکی استخوان سالمندان استفاده نمی‌شود، زیرا سایر گزینه‌های موجود (به عنوان مثال، بیس فسفونات‌ها) برای جلوگیری از تحلیل استخوان و کاهش خطر شکستگی موثرتر هستند.

علاوه بر این، نگرانی در مورد استفاده طولانی مدت از کلسی تونین برای پوکی استخوان و افزایش نرخ سرطان وجود دارد. با این حال، به دلیل اثرات تسکین دهنده درد، کلسی تونین ممکن است به عنوان درمان کوتاه مدت برای افرادی که درد حاد ناشی از شکستگی مهره دارند، پیشنهاد شود. روش درمانی معمولا پس از کاهش درد حاد یا اگر درد در طی یک دوره طولانی (مثلا چهار هفته) بهبود نیابد، تغییر می‌کند.

کلسی تونین ممکن است به صورت اسپری بینی یا تزریقی تجویز شود. اکثر مردم به دلیل سهولت استفاده و به دلیل اینکه تزریق باعث تهوع و گرگرفتگی بیشتر می‌شود، اسپری بینی را ترجیح می‌دهند.

6.عوامل آنابولیک

 معمولا داروهای آنابولیک فقط برای افرادی که پوکی استخوان شدید دارند توصیه می‌شود. عوامل آنابولیک داروهای پوکی استخوان منحصربه‌فردی هستند که در درمان پوکی استخوان سالمندان با تمرکز بر تحریک استخوان‌سازی کار می‌کنند. سایر داروهایی که در بالا توضیح داده شد (ضد جذب کننده‌ها) برای کاهش تحلیل استخوان عمل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: امنیت سالمندان وظیفه مهم فرزندی و اجتماعی

7.هورمون پاراتیروئید، پروتئین مرتبط با هورمون پاراتیروئید

آزمایشات بالینی نشان می‌دهد که PTH و پروتئین مرتبط با هورمون پاراتیروئید (PTHrP) در درمان پوکی استخوان سالمندان (در زنان یائسه و در مردان) موثر هستند. این داروها موثرتر از داروهای ضد جذب بوده و خطر شکستگی‌های مهره‌ای و غیرمهره‌ای را کاهش می‌دهند.

8.PTH (تری پاراتید؛ نام تجاری: فورتئو) یا آنالوگ PTHrP (آبالوپاراتید):

با تزریق زیر جلدی روزانه (زیر پوست) انجام می‌شود. این‌ موارد در چند دوز و از پیش پر شده موجود هستند تا افراد بتوانند در خانه به خود تزریق کنند. آن‌ها فقط تا دو سال استفاده می‌شوند، سپس با یک داروی ضد جذب جایگزین خواهند شد.

بیشتر بخوانید: ورزش‌های نشسته سالمندان | 16 حرکت موثر و روش‌های انجام آن‌ها

9.روموسوزوماب

روموسوزوماب دارویی است که پروتئینی خاص (که در تشکیل سلول‌های تجزیه کننده استخوان نقش دارد) را در بدن مسدود می‌کند. این پروتئین معمولا از تشکیل استخوان جدید جلوگیری خواهد کرد. مسدود کردن این پروتئین به بدن اجازه می‌دهد تا استخوان جدید بسازد و در نتیجه به درمان پوکی استخوان سالمندان کمک کند.

نشان داده شده است که روموسوزوماب شکستگی‌های مهره‌ای و غیر مهره‌ای را کاهش می‌دهد. این دارو توسط یک تزریق زیر جلدی ماهانه (توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی) داده خواهد شد و فقط تا یک سال استفاده می‌شود، سپس با یک داروی ضد جذب جایگزین خواهد شد.

پیشگیری از پوکی استخوان سالمندان

ویتامین عامل پیشگیری از درمان پوکی استخوان سالمندان|سیوطب

برخی از مهم‌ترین جنبه‌های پیشگیری از پوکی استخوان سالمندان عبارتند از: رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و پرهیز از سیگار.

بیشتر بخوانید: بهبود تعادل سالمندان و روش‌های برای افزایش کیفیت زندگی

رژیم غذایی

یک رژیم غذایی بهینه برای سلامت استخوان شامل اطمینان از دریافت پروتئین و کالری کافی و همچنین مقدار زیادی کلسیم و ویتامین D است که برای کمک به حفظ شکل‌گیری و تراکم استخوان مناسب ضروری هستند. با رعایت یک رژیم غذایی سالم شرایط مناسبی برای پیشگیری قبل از نیاز به درمان پوکی استخوان سالمندان پدید می‌آید.

مصرف کلسیم

کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند که مردان و زنان قبل از یائسگی حداقل 1000 میلی‌گرم کلسیم در روز مصرف کنند. این مقدار شامل کلسیم موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها به همراه مکمل‌ها (به عنوان مثال، قرص‌ها) می‌شود که می‌تواند شرایط عدم نیاز به درمان پوکی استخوان سالمندان را فراهم کند.

زنان یائسه باید 1200 میلی‌گرم کلسیم در روز (مجموع رژیم غذایی به اضافه مکمل‌ها) مصرف کنند. البته به دلیل احتمال بروز عوارض، نباید بیش از 2000 میلی‌گرم کلسیم در روز شود.

منابع غذایی اصلی کلسیم شامل شیر و سایر محصولات لبنی مانند پنیر دلمه، ماست و سبزیجات سبز رنگ مانند کلم پیچ و کلم بروکلی است. یک روش تقریبی برای تخمین میزان کلسیم دریافتی این است که تعداد وعده‌های لبنی که در روز مصرف می‌کنید در 300 میلی‌گرم ضرب کنید. نمونه‌هایی از یک وعده شامل 236 میلی‌لیتر شیر یا 22 گرم ماست، 28 گرم پنیر یا 16 گرم پنیر دلمه است.

بیشتر بخوانید: لرزش دست چپ و راست زیاد فرقی ندارد، مهم علت لرزش است

اگر از طریق رژیم غذایی خود کلسیم کافی دریافت نکنید، ممکن است پزشک مکمل‌هایی را پیشنهاد دهد. مکمل‌ها به شکل کربنات کلسیم یا سیترات کلسیم هستند. کربنات کلسیم زمانی که با غذا مصرف شود بهترین عملکرد را خواهد داشت، گفتنی است که سیترات کلسیم را می‌توان با معده خالی مصرف کرد.

مکمل‌ها اغلب برای زنان توصیه می‌شود؛ زیرا آن‌ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان هستند و اغلب به اندازه کافی از طریق غذاها و نوشیدنی‌ها کلسیم دریافت نمی‌کنند. اگر نیاز به مصرف بیش از 500 تا 600 میلی‌گرم در روز کلسیم به صورت مکمل دارید، باید آن را در دوزهای جداگانه مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: تقویت بنیه سالمندان + 10تمرین ورزشی و رژیم غذایی برای تعادل سالمندان

مصرف ویتامین D

 کارشناسان تغذیه برای جلوگیری از نیاز به درمان پوکی استخوان سالمندان توصیه می‌کنند که مردان بالای 70 سال و زنان یائسه (یعنی زنانی که دیگر پریود نمی‌شوند) روزانه 800 واحد بین‌المللی (20 میکروگرم) ویتامین D مصرف کنند. به نظر می‌رسد این دوز، از دست دادن استخوان و میزان شکستگی را در زنان مسن و مردانی که کلسیم کافی دریافت می‌کنند کاهش می‌دهد.

اگرچه مصرف بهینه در زنان پیش از یائسگی یا مردان جوان مبتلا به پوکی استخوان به وضوح مشخص نشده است، به طور کلی روزانه 600 واحد بین المللی (15 میکروگرم) ویتامین D پیشنهاد می‌شود.

شیر غنی مکمل شده با ویتامین D، منبع غذایی اولیه ویتامین D به شمار می‌رود که حاوی تقریبا 100 واحد بین المللی (2.5 میکروگرم) در هر 236 میلی‌لیتر است. یکی دیگر از منابع خوب ماهی قزل آلا است که تقریبا 800 واحد بین‌المللی (20 میکروگرم) و در هر وعده به 98 گرمی حاوی ویتامین D است. سایر غذاها مانند آب پرتقال، ماست و غلات نیز با ویتامین D اضافه شده در دسترس هستند.

توجه کنید: نوشیدن مقدار زیادی الکل می‌تواند خطر شکستگی را افزایش دهد.

ورزش کردن

برای آنکه قبل از نیاز به درمان پوکی استخوان سالمندان در فکر پیشگیری باشید، باید ورزش را در برنامه روزانه قرار داد. ورزش با بهبود توده استخوانی در زنان یائسه و کمک به حفظ تراکم استخوان آن‌ها، خطر شکستگی را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، ورزش می‌تواند ماهیچه‌های را تقویت کرده و تعادل را بهبود بخشد و احتمال افتادن را به حداقل برساند.

اکثر متخصصان توصیه می‌کنند حداقل 30 دقیقه و سه بار در هفته ورزش کنید. بسیاری از انواع مختلف ورزش، از جمله تمرینات مقاومتی (به عنوان مثال، استفاده از وزنه‌های آزاد یا نوارهای مقاومتی)، آهسته دویدن، پریدن و پیاده‌روی موثر هستند.

اگر ورزش را متوقف کنید، فواید ورزش به سرعت از بین می‌رود. یک برنامه ورزشی منظم که از انجام آن لذت می‌برید، شانس شما را برای حفظ این عادت در طولانی مدت افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: حرکات کششی سالمندان و بهترین ورزش‌های خانگی

سیگار کشیدن و نیاز به درمان پوکی استخوان سالمندان

 اجتناب از سیگار کشیدن یا ترک سیگار برای سلامت استخوان‌ها به شدت توصیه می‌شود، زیرا سیگار کشیدن عامل تسریع تحلیل استخوان شناخته شده است. یک مطالعه نشان داده زنانی که در طول بزرگسالی روزانه یک بسته سیگار می‌کشند، 5 تا 10درصد تراکم استخوان را در دوران یائسگی کاهش می‌دهند و در نتیجه خطر شکستگی را افزایش خواهند داد.

بیشتر بخوانید: ترک سیگار را همین الان شروع کنید | اتفاقاتی که پس از ترک برایتان رخ می‌دهند

اجتناب از زمین خوردن

 زمین خوردن به طور قابل توجهی خطر شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان را در افراد مسن افزایش می‌دهد. انجام اقداماتی برای جلوگیری از سقوط می‌تواند خطر شکستگی را کاهش دهد. چنین اقداماتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برداشتن قالیچه‌ها و سیم‌های برق یا هر وسیله دیگری در خانه که می‌تواند منجر به زمین خوردن، لیز خوردن و افتادن شود
 • تامین نور کافی در تمام قسمت‌های داخل و اطراف خانه از جمله راه پله‌ها و راه‌های ورودی
 • اجتناب از راه رفتن روی سطوح لغزنده مانند یخ یا کف مرطوب یا صیقلی
 • اجتناب از راه رفتن در مناطق ناآشنا در بیرون
 • بازنگری رژیم‌های دارویی برای جایگزینی داروهایی که ممکن است خطر افتادن را افزایش دهند با داروهایی که احتمال کمتری دارند
 • مراجعه منظم به چشم پزشک یا اپتومتریست برای بررسی بینایی خود

پرهیز از داروهایی که خطر پوکی استخوان را افزایش می‌دهند

برخی از داروها می‌توانند از دست دادن استخوان را افزایش دهند به خصوص اگر در دوزهای بالا یا طولانی مدت استفاده شوند. در برخی موارد، می‌توان با قطع دارو، کاهش دوز یا تغییر به یک داروی دیگر به درمان پوکی استخوان سالمندان کمک کرد و خطر ابتلا به پوکی استخوان را در آن‌ها کاهش داد. داروهایی که ممکن است تحلیل استخوان را افزایش دهند عبارتند از:

 • داروهای گلوکوکورتیکوئیدی (مانند پردنیزون)
 • هپارین، یک داروی ضد انعقاد است که برای پیشگیری و درمان لخته شدن خون غیرطبیعی استفاده می‌شود
 • برخی از داروهای ضد تشنج (مانند فنی توئین، کاربامازپین، پریمیدون و فنوباربیتال)
 • مهارکننده‌های آروماتاز ​​برای درمان سرطان سینه (به عنوان مثال، لتروزول، آناستروزول)

 

پوکی استخوان در زنان پیش از یائسگی

رابطه بین تراکم استخوان و خطر شکستگی در زنان که در دوران پیش یائسگی قرار دارند (یعنی آن‌هایی که هنوز یائسگی را سپری نکرده‌اند) به خوبی تعریف نشده است. یک زن یائسه با تراکم استخوان پایین ممکن است خطر کمی برای شکستگی داشته باشد. بنابراین، تراکم استخوان به تنهایی نباید برای تشخیص پوکی استخوان در یک زن پیش از یائسگی استفاده شود و داشتن نتیجه‌ای از تراکم پایین نباید به فکر درمان پوکی استخوان سالمندان باشید. بهتر است پیش از هر کاری به پزشک مراجعه کنید.

یادداشت پایانی

برای پیشگیری یا درمان پوکی استخوان سالمندان، پزشک باید به خوبی این افراد را زیر نظر داشتیه باشد، این نظارت معمولا  شامل اندازه‌گیری تراکم استخوان با جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DXA) امکان‌پذیر است. برخی از افراد نیز آزمایش خون یا ادرار انجام می‌دهند.

منبع
uptodate

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا