بیماریگوش و حلق و بینی

عطسه پشت سر هم؛ وقتی پدیده‌ای مفید، دردسرساز می‌شود!

عطسه پشت سر هم ممکن است به دلیل تحریک مجاری تنفسی ایجاد شود. در حقیقت در هنگام عطسه، بدن سعی می‌کند یک محرک را از راه بینی خارج کند.

آلرژی یا بیماری می‌تواند باعث عطسه پشت سر هم شود. عطسه به خودی خود، مشکل‌ساز نیست اما عطسه پشت سر هم می‌تواند فعالیت‌های روزانه را مختل کند.

عواملی مانند گرد و غبار، گرده گل و موی حیوانات می‌توانند باعث عطسه شوند. فاکتورهای متنوعی می‌توانند باعث عطسه پشت سر هم در مکان و زمان‌های مختلف شوند. عطسه پشت سر هم ناشی از آلرژی، بیشتر در فصل بهار اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی وزوز گوش با ۱۳ روش درمانی ساده و بسیار موثر برای انواع زنگ گوش

عطسه پشت سر هم

زنی که عطسه پشت سر هم می کند و با دستمال آبریزش بینی اش را تمیز می کند|سیوطب

آلرژن‌ها، ویروس‌ها و ضربه به بینی می‌توانند به عنوان محرک، باعث عطسه پشت سر هم شوند. همه ما احتمالا تاکنون تجربه عطسه پشت سر هم را داشته‌ایم و از خود می‌پرسیم چرا اینقدر عطسه می‌کنیم؟

همه ما این حس را می‌شناسیم، یک تکان کوچک در بینی احساس می‌شود که از بین نمی‌رود. ممکن است بینی خود را پاک کنید یا بخارانید اما تا زمانی که عطسه نکنید، این حس تسکین پیدا نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: 14 درمان عطسه به روش خانگی و بدون عوارض و کم هزینه

عطسه یک روش طبیعی بدن برای پاک کردن آلودگی‌ها از بینی است. متخصصان گوش و حلق و بینی و متخصصان جراحی سینوس می‌گویند در حالی که اکثر مردم فقط چند بار در روز عطسه می‌کنند، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند در تغییر عادات عطسه نقش داشته باشد.

عطسه اغلب به دلیل تحریک بینی ایجاد می‌شود. عصب سه قلو، عصب بزرگی است که به قسمت‌های مختلف صورت منشعب شده و تحریک می‌گردد.

بیشتر بخوانید: ترشحات پشت حلق و علل آن؛ از سرماخوردگی و آنفولانزا تا آلرژی و عفونت سینوسی

آلرژن‌ها، وجود چیزی در بینی و مخاط؛ این عصب را به عطسه تحریک می‌کنند. برخی دیگر از محرک‌های عطسه عبارتند از:

تاثیر شکم پر بر عطسه پشت سر هم

گاهی اوقات پر شدن و تغییر شرایط معده بعد از غذا خوردن می‌تواند باعث عطسه شود.

باد سرد

هوای سرد می‌تواند روی صورت حساسیت ایجاد کند، بنابراین گاهی عصب سه قلو شاید نسیم خنک را نیز به عنوان تحریک‌کننده بینی تفسیر کند.

بیشتر بخوانید: بهترین راه قطع آبریزش بینی،درمان آبریزش بینی

تاثیر نور بر عطسه

جای تعجب است که چرا وقتی مجبورید عطسه کنید، مردم به شما می‌گویند به نور روشن نگاه کنید؟ دلیل این امر آن است که روشنایی نور، شما را وادار به عطسه می‌کند. این پدیده تنها حدود 30 درصد افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اغلب از والدین به فرزند منتقل می‌شود.

برانگیختگی جنسی

سیستم عصبی شما هم در عطسه و هم در برانگیختگی جنسی نقش دارد.

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی گوش یا احتقان گوش با ۷ روش مختلف تخصصی و سنتی

رابطه تشنج و عطسه پشت سر هم

برای افراد مبتلا به صرع، آگاهی از علائم تشنج بسیار مهم است. گاهی اوقات، احتمالا پس از تشنج چندین بار عطسه کنید که به نام عطسه پستکتال شناخته می‌شود.

عطسه پشت سر هم نشانه چیست؟

عطسه کردن بیش از یک بار بسیار طبیعی است. گاهی اوقات بیشتر طول می‌کشد تا یک ماده تحریک‌کننده را از بینی خود پاک کنید. یک مطالعه نشان داد که حدود 95درصد از مردم حدود 4 بار در روز عطسه می‌کنند.

متخصصان معتقدند که بعضی از مردم متوجه می‌شوند که هر بار به تعداد یکسان عطسه می‌کنند. این کاملا طبیعی است، معمولا این عادت به شکل الگو، تکرار می‌شود.

اگر متوجه شدید که بیشتر عطسه می‌کنید، امکان دارد که دچار آلرژی یا التهاب حفره بینی شده باشید که رینیت مزمن نامیده می‌شود. اگر فکر می‌کنید عادت‌های عطسه‌تان غیرطبیعی است، صحبت کردن با پزشک‌تان در مورد عادات عطسه‌ ضرری ندارد.

متخصصان می‌گویند برای توقف عطسه پشت سر هم، بعضی از افراد اگر بینی را بفشارند تسکین پیدا می‌کنند. بهترین راه حل شما برای جلوگیری از عطسه در طول روز این است که بهداشت بینی را به طور روزانه رعایت کنید.

بیشتر بخوانید : بلع دردناک و درمان آن با ۵ روش خانگی عارضه‌ای که سن نمی‌شناسد

در اینجا چند توصیه برای پیشگیری از عطسه پشت سر هم وجود دارد:

شخصی در حال عطسه پشت سر هم در آرنجش|سیوطب

  • از آلرژن‌های شناخته شده اجتناب کنید
  • بینی خود را اغلب باد کنید
  • شستشوی بینی با آب نمک یا شستشوی سینوس را امتحان کنید

بیشتر بخوانید: وزوز گوش؛ ۱۵ علت صدای زنگی که می‌آید و دیگر نمی‌رود

به دلیل وجود بیماری COVID-19، پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری مهم است. هنگامی که عطسه می‌کنید، ذرات بسیار بیشتر از زمانی که سرفه می‌کنید یا در حال صحبت کردن هستید؛ پخش می‌شود.

هنگامی که مجبور به عطسه هستید، دهان خود را با بازو بپوشانید و به یاد داشته باشید که ماسک خود را بزنید. اگر در حین پوشیدن ماسک مجبورید عطسه کنید، عطسه کردن با ماسک اشکالی ندارد فقط در اولین فرصت، آن را بشویید یا تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۳ درمان خانگی خشکی بینی از سونا و دستگاه بخور تا روغن بادام

علت عطسه‌های مکرر و آبریزش بینی

افرادی که به عطسه پشت سر هم مبتلا هستند|سیوطب

برخی افراد فقط یک یا دو بار عطسه می‌کنند، در حالی که به نظر می‌رسد برخی دیگر چندین بار پشت سر هم عطسه می‌کنند. در واقع، کم یا زیاد عطسه کردن، هر دو طبیعی است.

اگر اولین عطسه برای از بین بردن محرک‌ها به اندازه کافی قوی نباشد، بدن شما را مجبور می‌کند چندین بار متوالی عطسه کنید تا زمانی که محرک‌ها را خارج کنید.

بیشتر بخوانید : آب آوردن ریه، علائم، درمان و خطرات ناشی از ادم ریه

خروج محرک از بینی

اگر شما فردی هستید که به نظر می‌رسد به طور معمول با حملات عطسه مقابله می‌کنید، رفلکس عطسه شما احتمال دارد قدرت کمتری داشته باشد. به عنوان مثال، اگر عطسه‌های 3 تایی می‌کنید، ممکن است بدنتان به این 3 تلاش نیاز داشته باشد تا محرک را به طور کامل از بینی شما خارج کند.

عطسه‌های متعدد به خودی خود دلیلی برای نگرانی نیست اما اگر بی وقفه عطسه می‌کنید، ممکن است ارزش بررسی یک علت زمینه‌ای احتمالی مانند آلرژی را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: جراحی لوزه در کودکان و بزرگسالان با روش های مرسوم تا لیزر

آلرژی و عطسه پشت سر هم

در این شرایط، معمولا مقصر یک آلرژن است که به خوبی کنترل نمی‌شود. اگر بارها و بارها در معرض یک آلرژن قرار می‌گیرید، بیشتر مستعد حملات عطسه خواهید بود زیرا احتمالا نتوانید مجرای بینی خود را یکباره تخلیه کنید.

برخی از افراد همانطور که گفتیم دارای عطسه‌کننده‌های فوتیک هستند، به این معنی که در پاسخ به نور شدید ناگهانی (مثل آفتاب) عطسه می‌کنند یا احساس سوزش در بینی دارند.

عطسه فوتیک یا فتاتیک می‌تواند خطرات بالقوه‌ای را به همراه داشته باشد مانند حمله عطسه‌ای که هنگام رانندگی از یک تونل تاریک در یک روز روشن رخ می‌دهد. پوشیدن عینک آفتابی یا کلاه معمولا برای این کار کافی است و می‌توانید عطسه را کنترل کنید.

بیشتر بخوانید : درمان سرفه به روش‌های خانگی و پزشکی با ۱۰ روش قطعی بهبودی

درمان عطسه پشت سر هم

عطسه پشت سر هم می‌تواند آزاردهنده و مخرب باشد، به خصوص در محیط‌های اجتماعی. به علاوه، هرچه بیشتر عطسه کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که میکروب‌های خود را به سمت دیگران بفرستید.

بنابراین آیا کاری وجود دارد که بتوانید برای جلوگیری از عطسه پشت سر هم انجام دهید؟

بیشتر بخوانید: گرفتگی صدا، شناخت علائم و بیماری‌های موثر بر تارهای صوتی

1. عطسه را نگه ندارید

برخی افراد متوجه می‌شوند که می‌توانند با فشار دادن بینی خود، عطسه را مهار کنند اما تلاش برای متوقف کردن آن ایده خوبی نیست. پزشکان توصیه می‌کنند که باید اجازه دهید عطسه‌های شما به طور طبیعی اتفاق بیفتد.

نگه داشتن عطسه می‌تواند منجر به افزایش فشار در حفره بینی، ریه‌ها و راه‌های هوایی شود که می‌تواند به رگ‌های خونی در چشم‌ها، بینی یا پرده گوش آسیب برساند.

اگر بدن شما در تلاش است تا از شر میکروبی خلاص شود، نگه داشتن آن در داخل بدن این احتمال را افزایش می‌دهد که باکتری یا ویروس در نهایت شما را بیمار کند.

افراد مبتلا به بیماری‌های خاص امکان دارد که عوارض جانبی جدی‌تری را از توقف عطسه تجربه کنند. افرادی که فشار خون بالا دارند نیز احتمال دارد که خونریزی بینی را تجربه کنند و کسانی که آمفیزم دارند حتی ممکن است دچار پنوموتوراکس شوند.

پنوموتوراکس، یک وضعیت تهدیدکننده زندگی است که در آن هوا بین لایه‌های ریه گیر می‌کند. گفته می‌شود، شاید بتوانید عطسه پشت سر هم خود را با رسیدگی به علت اصلی کاهش دهید:

بیشتر بخوانید : درمان سرگیجه با شناسایی بیماری‌های مغزی و عصبی با کنترل بیماری منیر

2. از عوامل محرک اجتناب کنید

به گفته موسسه ملی سلامت آمریکا (National Institutes of Health) مشهور به NIH  اگر متوجه بوها، غذاها یا هوای خشک خاصی شدید که به نظر می‌رسد باعث عطسه پشت سر هم می‌شود، از مواجهه با آن‌ها اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید : ۹ درمان خانگی خشکی گلو؛ زروستومیا را نابود کنید

3. آلرژی را کنترل کنید

اگر مشکوک هستید که عطسه‌های شما مرتبط با آلرژی است، از یک متخصص آلرژی وقت معاینه بگیرید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا عوامل تحریک‌کننده خود را مشخص کنید و داروها و تغییرات سبک زندگی را برای کنترل علائم توصیه کنند.

بیشتر بخوانید : درمان خارش دهان با روش‌های پزشکی و خانگی

بهترین راه برای عطسه کردن

چه دو بار یا 10 بار متوالی عطسه کنید، باید از رسیدن قطرات عطسه خود به دیگران جلوگیری کنید. آداب عطسه کردن بسیار مهم است زیرا به کاهش انتشار میکروب‌ها کمک می‌کند.

قطرات عطسه می‌توانند در هوا و سطوح باقی بمانند و دیگران را آلوده کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کند که بهترین روش عطسه کردن در دستمال کاغذی است به طوری که دهان و بینی شما را کاملا پوشانده باشد.

سپس دستمال را در سطل زباله بیندازید و دستان خود را حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید یا با یک ضدعفونی‌کننده حاوی الکل حداقل به مدت ۲۰ ثانیه بمالید. اگر دستمال کاغذی در دست ندارید، به جای دست، در آرنج خود عطسه کنید.

بیشتر بخوانید : ۸علت خارش دهان چیست؟ آیا هر خارشی باعث آنافیلاکسی می‌شود؟

فواید عطسه برای مغز

عطسه یک مکانیسم طبیعی بدن است که فرمان آن از سوی مغز و از طریق اعصاب و گیرنده‌های عصبی منتقل می‌شود. این روند طبیعی برای مغز و به طور کلی برای بدن مفید است. اما اگر جلوی عطسه خود را بگیرید ممکن است رگ‌های خونی مغز تضعیف یا پاره شوند.

بیشتر بخوانید: علت خروپف؛ عارضه‌ای پرسروصدا با درمان‌های ناموفق

تعبیر سه عطسه پشت سر هم

در فال تایلندی، سه عطسه پشت سر هم به معنی این است که شخصی دلش برای شما تنگ شده است!

یادداشت پایانی

محتمل‌ترین مقصر پشت عطسه شما، آلرژی است. در آلرژی‌های فصلی، محرک‌های معلق در هوا، مانند گرده، در سطوح بالاتری در هوا یافت می‌شوند و می‌توانند عطسه را شروع کنند.

علاوه بر آلرژی‌های فصلی، آلرژن‌های حیوانات خانگی و گرد و غبار نیز می‌توانند باعث عطسه‌های مکرر شوند و امکان دارد که دلیل عدم توقف عطسه باشند. عطسه پشت سر هم ناشی از آلرژی معمولا با علائم دیگری مانند احتقان، خارش چشم، آبریزش چشم و آبریزش بینی همراه است.

سوالات متداول

علت عطسه و آبریزش بینی چیست؟

اگر اولین عطسه برای از بین بردن محرک‌ها به اندازه کافی قوی نباشد، بدن شما را مجبور می‌کند چندین بار متوالی عطسه کنید تا زمانی که محرک‌ها از بدن شما خارج شوند.

درمان عطسه زیاد چیست؟

از عوامل محرک اجتناب کنید.

عطسه خوب است یا بد؟

عطسه به خودی خود، مشکل‌ساز نیست اما عطسه پشت سر هم می‌تواند فعالیت‌های روزانه ما را مختل کند.

منبع
henryford

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا