اعصاب و روانبیماری عصبی

شناخت سردرد گردنی (سرویکوژنیک)

فهرست محتوا نمایش

سردرد گردنی (CGH) زمانی رخ می‌دهد که درد از یک منبع خاص در گردن تا سر می‌آید. این درد معمولا یک درد مداوم یا احساس کسل کننده است، اما گاهی اوقات شدت درد می‌تواند بدتر شود. علائم سردرد سرویکوژنیک اصولا قفل جانبی هستند، به این معنی که در یک طرف گردن، سر یا صورت ظاهر می‌شوند.

سردرد گردنی یک سردرد ثانویه است که به دلیل وضعیت جسمی یا عصبی ایجاد می‌شود. علت سردرد گردنی ممکن است یکی از موارد ضربه، مانند شکستگی، دررفتگی یا یک بیماری زمینه‌ای مانند آرتریت روماتوئید، سرطان یا عفونت باشد. در حالی که منبع درد در ستون فقرات گردنی قرار دارد، تشخیص سردرد سرویکوژنیک دشوار است، زیرا درد همیشه در گردن احساس نمی‌شود. در این مقاله به معرفی این سردرد پرداخته و درمان سردرد گردنی را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

سردرد گردنی

CGH معمولا به عنوان یک درد متناوب شروع می‌شود و ممکن است پیشرفت کند و به یک درد مداوم تبدیل شود. ویژگی‌های مشترک این درد عبارت‌اند از:

 • درد ناشی از پشت گردن است و در امتداد پیشانی، ناحیه اطراف چشم، شقیقه و گوش منتشر می‌شود
 • درد در امتداد شانه و بازو در یک طرف
 • کاهش انعطاف‌پذیری گردن
 • تورم چشم و تاری دید در برخی موارد ممکن است در طرف آسیب دیده ایجاد شود
 • درد تقریبا یک طرف گردن و سر را درگیر می‌کند، اما در موارد غیرمعمول ممکن است هر دو طرف تحت تاثیر قرار بگیرند

سردرد گردنی عمدتا با حرکات یا حالت‌های غیرطبیعی گردن، فشار دادن پشت گردن یا حرکات ناگهانی ناشی از سرفه یا عطسه ایجاد می‌شود.

چشم انداز بلند مدت CGH به علت زمینه‌ای سردرد بستگی دارد. سردرد سرویکوژنیک به طور کلی مزمن است و ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابد. با این حال، هنگامی که تشخیص داده شود، می‌توان آن را با درمان به خوبی مدیریت کرد.

بیشتر بخوانید: انواع سردرد های شایع در یک لیست

سردرد گردنی چگونه پدید می‌آید؟

در قسمت فوقانی ستون فقرات گردنی، ناحیه‌ای از همگرایی رشته‌های عصبی حسی است که از عصب سه قلو و اعصاب نخاعی فوقانی سرچشمه می‌گیرد. عصب سه قلو مسئول احساس درد در صورت از جمله بالای سر، پیشانی، چشم و ناحیه شقیقه است. هنگامی که احساس درد ناشی از سردرد گردنی توسط اعصاب فوقانی نخاع احساس می‌شود، به رشته‌های عصبی سه قلو در هسته سه قلو انتقال پیدا می‌کند. این فرایند منجر به احساس درد در مناطق مختلف سر خواهد شد.

عوامل متعددی می‌توانند درد را از گردن به سر منتقل کنند، مانند:

 • آسیب به مفصل آتلانتیو اکسیپیتال (مفصل بین قاعده جمجمه و اولین مهره گردنی)
 • آسیب به یکی از اجزای ستون فقرات گردنی، مانند مهره، مفصل صورت یا دیسک
 • رادیکولوپاتی گردن ناشی از فشار عصب در ناحیه فوقانی ستون فقرات است
 • آسیب به عضلات گردن
 • تومورها در ناحیه گردن

یکی از علل شایع برای سردرد گردنی آسیب شلاقی (کشیدگی یا رگ به رگ شدن) است که باعث ایجاد درد در مدت کوتاهی پس از آسیب می‌شود. CGH ناشی از آسیب شلاقی ممکن است در چند روز برطرف شود یا سال‌ها طول بکشد.

بیشتر بخوانید: با درمان سردرد عصبی، بالا رفتن چشمگیر بازدهی خود را تجربه کنید

چه موقع سردرد سرویکوژنیک جدی است؟

در برخی موارد، سردرد گردنی ممکن است به دلیل شرایط خطرناک زمینه‌ای مانند تومور، خونریزی، شکستگی یا ناهنجاری شریانی وریدی (ارتباط غیرطبیعی بین شریان‌ها و وریدها) در ناحیه سر یا گردن ایجاد شود. در چنین مواردی، یک یا چند مورد از علائم زیر نیز شاید وجود داشته باشد:

 • تغییر در نوع درد، مانند درد شدید که غیر قابل تحمل است
 • تهوع و استفراغ
 • سردرگمی و بی‌نظمی
 • دردهای ناشی از سرفه یا مانور والسالوا در ناحیه سر (تلاش برای بیرون راندن محکم هوا با دهان و سوراخ بینی بسته)
 • سفتی و تورم گردن
 • بی‌حسی در بازوها

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد با روش های معالجه فوری دارویی و خانگی

علائم سردرد سرویکوژنیک

 فردی مبتلا به سردردهای سرویکوژنیک (گردنی) که بدون خم کردن گردن مشغول برداشتن لیوان از روی میز است|سیوطب

علائم سردرد گردنی (CGH) از ناراحتی خفیف یا متوسط ​​تا درد شدید با محدودیت تحرک گردن متغیر است. CGH ممکن است به صورت یک درد متناوب یا مداوم رخ دهد که معمولا در سر، گردن، شانه یا بازو احساس می‌شود.

علائم شایع سردرد سرویکوژنیک

علائم CGH تقریبا همیشه یک‌طرفه هستند، به این معنی که فقط در یک طرف سر یا گردن ظاهر می‌شوند. علائم شایع سردرد گردنی ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

درد مبهم، متوسط ​​تا شدید

درد در CGH بیشتر به عنوان نوع کسل کننده و غیرضربان‌دار و با شدت متوسط ​​تا شدید در ناحیه سر و گردن توصیف می‌شود.

کاهش انعطاف‌پذیری گردن

درد معمولا از پشت گردن یا سر شروع می‌شود که ممکن است منجر به سفتی گردن و کاهش دامنه حرکتی شود.

درد در مناطق مختلف سر

درد ممکن است در پوست سر، پیشانی، ناحیه اطراف چشم، شقیقه و ناحیه اطراف گوش ادامه یابد.

تاری دید در یک چشم

تاری دید امکان دارد در چشم و طرف آسیب دیده احساس شود.

درد زیر گردن

درد در شانه، بازو یا بین تیغه‌های شانه نیز شایع است.

این امکان وجود دارد که سردرد گردنی بدون درد گردن اتفاق بیفتد. گاهی اوقات مشکلات مفصل گردنی امکان دارد به طور مداوم دردناک نباشند، اما شاید به لمس کردن حساسیت نشان دهند. چنین حالتی همچنین نشان دهنده مشکل گردن است که باعث درد در ناحیه سر می‌شود. هر زمان که سردرد گردنی رخ می‌دهد، فراوانی و مدت درد می‌تواند متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن با روش های دارویی و خانگی

علائم کمتر شایع سردرد سرویکوژنیک

نمونه‌هایی از علائم کمتر شایع سردرد گردنی عبارت‌اند از:

 • حالت تهوع
 • افزایش حساسیت بیش از حد به نور یا صدا
 • سرگیجه
 • تورم در اطراف چشم به ویژه طرف آسیب دیده
 • مشکل در بلع
 • درد در ناحیه سر و گردن هر دو طرف را درگیر می‌کند

احساس درد هنگام لمس طرف سر یا صورت در حین حمله شدید سردرد سرویکوژنیک، احتمالا به دلیل آسیب به عصب سه قلو (مسئول احساس در صورت) یا اعصاب نخاعی در ستون فقرات گردنی است.

برخی از بیماری‌ها، مانند میگرن و سردردهای تنشی، از نظر موقعیت و علائم دارای ویژگی‌های مشابه CGH هستند. بنابراین، ارزیابی دقیق حالت‌های CGH در داخل یا خارج بدن مورد نیاز است. همچنین ممکن است سردرد گردنی با میگرن رخ دهد.

بیشتر بخوانید :با شناخت علائم میگرن، آن را در مراحل اولیه کیش و مات کنید

عوامل تحریک کننده CGH

در بیشتر موارد، درد گردنی ممکن است در نتیجه اقدامات خاصی شروع یا بدتر شود. چند نمونه از اقداماتی که می‌تواند یک دوره سردرد سرویکوژنیک را تحریک یا علائم آن را بدتر کنند، عبارت‌اند از:

 • اعمال فشار خارجی مانند فشار دادن محکم بر قاعده جمجمه یا ناحیه ستون فقرات گردنی
 • حالت‌ها یا حرکات غیرطبیعی سر یا گردن
 • وضعیت غیرطبیعی خواب (به ویژه خوابیدن روی شکم) ممکن است منجر به درد هنگام بیدار شدن شود که به طور کلی بعدا کاهش می‌یابد
 • مانور والسالوا که تلاشی برای بیرون راندن محکم هوا با دهان و سوراخ‌های بینی بسته است. نمونه‌هایی از این فرایند عبارت‌اند از سرفه، عطسه، خندیدن و ایستادن در توالت

رایج‌ترین محرک‌ها مربوط به موقعیت و اعمال فشار خارجی هستند. علائم CGH که توسط سرفه یا مانور والسالوا ایجاد می‌شود ممکن است شرایط زمینه‌ای جدی‌تری مانند تومورها یا کالبد شکافی شریان مهره گردنی را نشان دهد.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد کرونایی مهم‌تر است یا درمان خود کرونا؟

سردرد سرویکوژنیک، علل و عوامل خطر

دلایل ایجاد سردرد گردنی (CGH) بر اساس دخالت چندین ساختار تشریحی در ناحیه بالای سرویکس است که به درد حساس هستند. اعصابی که این ساختارها را تامین می‌کنند قادر به ارجاع درد از گردن به قسمت‌های مختلف سر از جمله پیشانی، چشم، شقیقه و گوش خواهند بود.

منابع شایع درد در سردرد گردنی

یک یا چند مورد از ساختارهای تشریحی زیر در ستون فقرات گردنی می‌توانند منابع اصلی درد در سردرد سرویکوژنیک باشند:

سندروم مفاصل فاست

مفاصلی کوچک در پشت هر سطح نخاعی وجود دارند که اجازه می‌دهند حرکت بین مهره‌های مجاور مانند C2 و C3 محدود شود. مفاصل فاست در ستون فقرات گردنی به دلیل تحمل وزنی که هنگام حمایت از سر انجام می‌دهند، مستعد آسیب هستند. مفاصل فوقانی دهانه گردن مربوط به مهره‌های C1-C3 بیشتر در درد گردنی دخیل می‌شوند، اگرچه مفاصل مهره‌های تحتانی نیز ممکن است درگیر شوند. گزارش شده است که حداقل 70 درصد موارد سردرد گردنی به دلیل صدمات ناشی از ضربه به مفاصل فاست گردن بین مهره‌های C2 و C3 رخ می‌دهد.

مفصل آتلانتو اکسیپیتال

این مفصل جایی است که قسمت پایینی استخوان اکسیپیتال (قاعده جمجمه) با اولین مهره گردنی به نام اطلس ارتباط دارد. این ناحیه باعث عبور نخاع از جمجمه و پایین آمدن به ستون فقرات گردنی می‌شود.

دیسک‌های بین مهره‌ای

دیسک‌های بین مهره‌ای گردن به عنوان جاذب ضربه بین استخوان‌های مهره عمل می‌کنند و به تسهیل حرکات گردن یاری می‌رسانند. همچنین فاصله را برای عملکرد اعصاب و مفاصل حفظ خواهند کرد.

ماهیچه های گردن

استفاده بیش از حد یا عدم استفاده از برخی از ماهیچه‌های گردن می‌تواند منجر به خستگی یا ضعف عضلانی شود که باعث سردرد گردنی خواهد شد. این مشکلات می‌توانند در ماهیچه‌های گردن یا در ماهیچه‌های تیغه شانه که از گردن منشا می‌گیرند رخ دهند.

اعصاب سرویکس

فشرده‌سازی و تحریک اعصاب نخاعی گردنی می‌تواند منجر به CGH شود. عصبی که شایع‌ترین مفصل آسیب دیده (C2-C3) را در CGH تحریک می‌کند، شاخه داخلی است. این عصب مسیر خود را برای تبدیل شدن به سومین عصب اکسیپیتال ادامه می‌دهد. این عصب در پشت سر و در اطراف پوست سر ادامه می‌یابد، مسیری که به دنبال آن درد گردنی آغاز می‌شود.

ساختارهای تشریحی در ناحیه گردن به هم متصل هستند، بنابراین آسیب به یکی احتمالا بر سلامت دیگران تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد بعد از سزارین، بی‌وقفه و سریع

علل درد در سردرد سرویکوژنیک

بسته به ساختارهای درگیر، علل متعددی از سردرد گردنی می‌تواند در ناحیه گردن ایجاد شود. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • ضربه به مفاصل صورت، مانند شکستگی یا دررفتگی در اثر زمین خوردن یا انجام ورزش
 • آسیب شلاقی معمولا با تصادفات رانندگی
 • آرتریت روماتوئید مفاصل صورت
 • فتق دیسک که در آن لایه خارجی (annulus fibrosus) پاره می‌شود و مواد داخلی ژله مانند (nucleus pulposus) پروتئین‌های التهابی نشت می‌کند
 • انحطاط طبیعی ستون فقرات به دلیل افزایش سن مانند بیماری دژنراتیو گردن یا آرتروز مفاصل صورت
 • سرطان یا تومورهای خوش‌خیم در ناحیه گردن که ممکن است عصب‌های نخاعی گردن را فشرده یا به هم بچسباند و باعث درد شود

شایع‌ترین علت آسیب به مفاصل صورت آسیب شلاقی است که به صورت تخمینی، علت 53 درصد موارد سردرد گردنی را به آن مربوط می‌دانند.

بیشتر بخوانید: انواع میگرن را با این راهنمای عالی بشناسید

عوامل خطر برای سردرد سرویکوژنیک

عوامل خطر شایع مرتبط با سردرد گردنی عبارتند از:

خطرات شغلی

آرایشگران، نجاران، رانندگان و مشاغل دیگر ممکن است به دلیل حالت سر در حین کار در معرض خطر بیشتری برای این مشکل قرار داشته باشند.

فعالیت‌های شدید

گزارش شده است که سردرد گردنی شایع‌ترین نوع درد در ناحیه سر بین ورزشکاران وزنه برداری است.

حالت سر به جلو

بالا نگه داشتن سر در وضعیت رو به جلو در حین انجام فعالیت‌هایی مانند کار به طور مداوم با کامپیوتر ممکن است در نهایت منجر به سردرد گردنی شود.

جنسیت

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سردرد سرویکوژنیک هستند.

هر وضعیتی که باعث افزایش وزن و فشار بیشتر بر مفاصل و ماهیچه‌های گردن شود، احتمالا باعث ایجاد سردرد گردنی در مدت زمان معینی می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی میگرن، برای شما که به داروهای شیمیایی علاقه‌ای ندارید

تشخیص سردرد سرویکوژنیک

پزشکی سر و گردن فردی مبتلا به سردردهای سرویکوژنیک (گردنی) را معاینه می کند|سیوطب

تشخیص سردرد گردنی (CGH) شامل ارزیابی سابقه پزشکی، تکنیک‌های معاینه دستی یا بلوک‌های عصبی تشخیصی است. بسیاری از شرایط دیگر می‌توانند سردرد سرویکوژنیک را تقلید کنند، بنابراین تشخیص دقیق برای ایجاد یک برنامه درمانی ایمن و موثر مهم است.

سابقه بیمار و معاینه فیزیکی

اولین قدم برای تشخیص سردرد گردنی نیاز به ویزیت پزشک دارد که شامل موارد زیر است:

سابقه بیمار

پزشک در مورد

 • شروع علائم فعلی
 • احساس بیمار
 • نوع و ماهیت درد
 • شروع علائم درد و سایر علائم
 • کاهش انعطاف‌پذیری گردن
 • شواهدی از ضربه یا جراحت در ناحیه گردن

سوال می‌پرسد.

بیشتر بخوانید :سردرد خوشه‌ای (کلاستر)، سردردی با شیوع باورنکردنی

معاینه جسمی

پزشک گردن را مشاهده و لمس کرده و حساسیت، تورم یا سایر ناهنجاری‌ها را بررسی می‌کند. علاوه بر بررسی دامنه حرکتی گردن، پزشک همچنین می‌تواند معاینه‌هایی را روی بازوها و دست‌ها انجام دهد تا نقص در قدرت، احساس یا رفلکس را بررسی کند. این موارد می‌تواند نشان دهنده یک مشکل عصبی در گردن باشد.

آزمایش چرخش گردن (CFRT) گاهی برای ارزیابی شدت سردرد گردنی استفاده می‌شود. در این روش بیمار دراز کشیده و سپس گردن را به جلو خم می‌کند و بعد سر را به آرامی از چپ به راست می‌چرخاند. اگر درد یا مقاومت تجربه شود، این موضوع نشان دهنده چرخش محدود ستون فقرات گردنی است.

اگر بر اساس سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی مشکوک به سردرد سرویکوژنیک باشید، ممکن است تکنیک‌های تشخیصی پیشرفته برای محدود کردن دلایل احتمالی درد درخواست شود.

بیشتر بخوانید: درمان سردرد کودکان با روش‌هایی فوق‌العاده

روش‌های تشخیصی پیشرفته برای سردرد گردنی

دو تشخیص پیشرفته رایج برای سردرد سرویکوژنیک عبارت‌اند از:

بلوک‌های عصبی تشخیصی

تزریق بلوک عصبی تشخیصی برای آزمایش منبع دقیق درد در ستون فقرات گردنی استفاده می‌شود. این تکنیک شامل تزریق یک داروی بی‌حسی یا ضد‌التهابی ضددرد در اطراف عصب یا مفصل است. از تصویربرداری پزشکی مانند فلوروسکوپی (هدایت اشعه ایکس) همراه با کنتراست برای هدایت سوزن به نقطه صحیح استفاده می‌شود. تسکین درد ناشی از این تزریقات ممکن است در تمام نواحی عصبی، از جمله نواحی سر مشاهده شود.

تصویربرداری پزشکی

تصاویر تشخیصی مانند اشعه ایکس، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ممکن است فقط برای حمایت از تشخیص استفاده شود. اما به طور کلی تشخیص را در سردرد سرویکوژنیک تایید نمی‌کند. برآمدگی دیسک گردن همیشه علت CGH را نشان نمی‌دهد. این روش برای شناسایی علل مانند تومورها یا نقایص مادرزادی مفیدتر است.

تشخیص سردرد گردنی ممکن است در برخی موارد چالش برانگیز باشد. زیرا نه تنها به سایر دردها شباهت دارد بلکه می‌تواند آن‌ها را نیز تحریک کند.

بیشتر بخوانید: علت سردرد مداوم و چندین راه برای بهبود و درمان آن

2 معیار تشخیصی مختلف برای سردرد گردنی

گروه مطالعات بین‌المللی سرویکوژنیک (CGISG) و انجمن بین المللی سردرد-طبقه‌بندی بین المللی اختلالات سردرد (IHS-ICHD) دو مجموعه مختلف از معیارهای تشخیصی را برای تشخیص سردرد گردنی ترسیم کرده‌اند.

معیارهای اصلی ارائه شده توسط CGISG که برای تشخیص CGH ضروری است عبارت‌اند از:

 • درد ناشی از حرکت غیرطبیعی گردن/سر یا اعمال فشار خارجی روی ناحیه گردن است
 • کاهش انعطاف‌پذیری گردن
 • درد شانه و بازو در یک طرف
 • تایید منبع درد با تزریق بلوک عصبی تشخیصی
 • الگوی درد جانبی قفل شده

در معیارهای CGISG عوامل دیگری را نیز می‌توان در نظر گرفت، مانند درد غیرضربان‌دار متوسط، تاری دید، حساسیت به نور و صدا، حالت تهوع، سرگیجه، مشکل در بلع و افزایش خطر در زنان.

معیارهای CGISG بیشتر بر اساس تجربیات بیمار یا مواردی است که می‌تواند از معاینه فیزیکی جمع‌آوری شود. اما معیارهای IHS-ICHD یک قدم فراتر رفته و نیاز به تایید ضایعه گردنی دارد که باعث درد می‌شود. پیروی از معیارهای IHS-ICHD در شرایط بالینی دشوارتر است، زیرا ممکن است سردرد گردنی بدون ضایعه تاییدی در گردن همان‌طور که در آزمایش‌های تشخیصی ارائه شده است، وجود داشته باشد. همچنین، سردرد سرویکوژنیک می‌تواند بدون درد گردن رخ دهد، در حالی که امکان دارد فقط نقاط حساس در ناحیه گردن دیده شود.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن بدون دارو | 17 روش خاص و تجربه شده

درمان سردرد گردنی

یک پزشک در مورد درمان سردردهای سرویکوژنیک (گردنی) در حال فکر کردن است|سیوطب

هیچ پروتکل درمانی خاصی برای سردرد سرویکوژنیک (CGH) وجود ندارد و ممکن است برای تسکین درد ترکیبی از تکنیک‌های مختلف مورد نیاز باشد.

در ادامه در مورد چند گزینه درمانی غیرتهاجمی برای درمان سردرد گردنی صحبت می‌کنیم که معمولا ابتدا آزمایش می‌شوند.

درمان با حرکات دست

درمان با حرکات دست شامل انجام حرکاتی هدفمند برای سردرد گردنی است. این روش روی تکنیک‌هایی مانند ماساژ یا فیزیوتراپی متمرکز است. درمان با حرکات دست نشان داده که نتایج مطلوبی را ارائه می‌دهد، به ویژه هنگامی که با ورزش ترکیب شود. درمان با حرکات دست ممکن است با کاهش فشار بر مفاصل و بهبود عملکرد عصب، درد را تسکین دهد. قبل از انجام درمان با حرکات دست، مهم است که هرگونه بیماری زمینه‌ای جدی یا آسیب گردن را رد کنید تا خطر عوارض جدی کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: چه چیزی سردرد آنوریسم مغزی را متمایز می‌کند؟

تحریک الکتریکی عصبی از طریق پوست (TENS)

تکنیک الکتروتراپی TENS شامل استفاده از دستگاهی است که جریان الکتریکی با ولتاژ پایین را برای تحریک اعصاب و درمان درد تولید می‌کند. این دستگاه شامل الکترودهایی روی پدهای کوچک و چسبنده است که در ناحیه درد قرار می‌گیرند و جریان الکتریکی از طریق الکترودها عبور می‌کند.

این کار باعث تحریک اعصاب حسی، ایجاد احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه شده و در نتیجه احساس درد را کاهش می‌دهد. البته می‌توان فرکانس جریان الکتریکی را متناسب با نیازهای فردی کنترل کرد. یک واحد TENS همچنین می‌تواند در خانه برای تسکین درد استفاده شود.

بسیج بافت نرم به کمک ابزار (IASTM)

تکنیک IASTM شامل ارزیابی لایه‌های عمیق بافت در ناحیه گردن برای شناسایی محدودیت‌ها در بافت‌ها است. این کار با استفاده از ابزارهای دستی و مالش آرام منطقه آسیب دیده با استفاده از تکنیک‌های خاص ماساژ انجام می‌شود. محدودیت در بافت‌ها ممکن است به دلیل توسعه بافت ماهیچه‌ای فیبری، بافت اسکار، التهاب مزمن یا انحطاط ایجاد شود.

بیشتر بخوانید :تشخیص سردرد تومور مغزی با خواندن این مطلب بسیار ساده‌تر خواهد شد

داروها

پزشکان ممکن است داروهای مورد استفاده برای میگرن، سردردهای تنشی یا نورالژی (درد عصبی) را برای تسکین درد CGH تجویز کنند. برخی از داروهای متداول برای سردرد گردنی عبارت‌اند از:

 • داروهای ضدافسردگی
 • داروهای ضدصرع
 • مسکن‌ها شامل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مهار کننده‌های انتخابی سیکلواکسیژناز -2 (COX-2) و مسکن‌های دارای مخدر
 • شل کننده‌های عضلانی
 • سم بوتولینوم

در حالی که دارو به تنهایی به طور معمول سردرد گردنی را از بین نمی‌برد، ممکن است تسکین کافی برای بهبود انطباق بیمار برای درمان دستی یا سایر برنامه‌های توانبخشی را فراهم کند. مانند سایر داروهای تجویزی، مهم است که آن‌ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید تا خطر عوارض جانبی را کاهش دهید.

تمرین درمانی

گردن درد ناشی از عدم تعادل ماهیچه‌ای، حالت سر به جلو و گرد شدن شانه‌ها ممکن است با تمرین‌های درمانی درمان شود. تمرکز این تمرین‌ها بر تقویت و کشش گردن و ماهیچه‌های پشتیبان آن است. متخصص فیزیوتراپی یا سایر متخصصان بهداشت امکان دارد یک برنامه ورزشی گردن را به طور خاص برای بیمار طراحی کنند.

ممکن است از تکنیک آرام‌سازی پس از ایزومتریک (PIR) برای تسکین سفت شدن ماهیچه‌ها و درد استفاده شود. درمانگران فیزیکی از چرخه‌های انقباض و آرامش متناوب برای کمک به آرامش ماهیچه‌ها در راستای بهبود دامنه حرکتی استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن چشمی، عارضه‌ای که با مشکل در دید ما را غافلگیر می‌کند

درمان ذهن و بدن

اگر درد مزمن با وجود درمان‌ها ادامه یابد، درمان‌های مختلف بدن ممکن است به مدیریت درد کمک کند:

 • درمان رفتاری شناختی استراتژی‌هایی را برای مثبت‌اندیشی و حل مسئله آموزش می‌دهد
 • هدف بیوفیدبک آموزش ذهن و بدن برای آگاهی بیشتر از پاسخ‌های فیزیولوژیکی و نحوه مدیریت آن‌ها است که امکان دارد باعث درد شود

سایر درمان‌های بدن مانند مدیتیشن آگاهانه و تکنیک‌های آرامش را می‌توان پس از مشورت با پزشک در خانه ادامه داد.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی و سردرد همزمان + راه حل‌ها

تکنیک های خود مراقبتی برای جلوگیری از سردرد گردنی

فردی متلا به سردردهای سرویکوژنیک (گردنی) که بریس گردن بسته است|سیوطب

روش‌های مراقبت از خود می‌تواند به برخی از افراد کمک کند. گزینه‌های زیر می‌توانند به کنترل علائم سردرد سرویکوژنیک یاری برسانند:

 • اجتناب از حالت‌ها یا حرکاتی که باعث شروع درد می‌شوند
 • حفظ حالت خوب هنگام نشستن یا رانندگی با فرم نشستن با شانه‌های عقب و بدون بیرون زدن سر به جلو
 • استفاده از بریس گردن می‌تواند هنگام صاف نشستن یا خوابیدن روی صندلی مفید باشد
 • استفاده از بالشت مسافرتی (شبیه گردن بند) در هواپیما یا اتوبوس برای جلوگیری از خم شدن زیاد یا خم شدن
 • در صورت بیدار شدن با درد، از حالت خوابیدن در شکم خودداری کنید
 • پیدا کردن بالشت مناسب برای جلوگیری از پایین بودن سر هنگام خواب

استراتژی‌های درمانی بدون منبع تایید شده سردرد گردنی از نظر اثربخشی عمدتا حدسی هستند. سردرد سرویکوژنیک که با ترکیبی از درمان‌های غیرتهاجمی تسکین نمی‌یابد ممکن است به گزینه‌های درمانی تهاجمی‌تری مانند تزریق یا جراحی نیاز داشته باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض میگرن، تهدیدی برای سلامتی

گزینه‌های جراحی و تزریق برای سردرد گردنی

برای مواردی از سردرد سرویکوژنیک (CGH) که منبع خاصی از درد از طریق بلوک تشخیصی عصب یا آزمایش تصویربرداری تشخیصی مشخص می‌شود، ممکن است روش‌های درمانی شامل تزریق یا جراحی در نظر گرفته شود. روش درمان می‌تواند به عوامل زیادی مانند محل منبع درد و عصب مربوطه بستگی داشته باشد.

روش‌های تزریقی درمان سردرد گردنی

روش‌های تزریق سردرد سرویکوژنیک

تکنیک‌های تزریق شامل استفاده از داروهای ضدالتهابی یا کاهش درد اغلب می‌توانند تسکین دهنده درد باشند و حداقل تهاجم را اعمال کنند. این روش‌ها همچنین اجازه می‌دهند تا سایر روش‌های درمانی دستی و غیرتهاجمی به شیوه‌هایی راحت‌تر روی بیمار انجام شوند. چند تکنیک تزریق برای تسکین درد ناشی از سردرد گردنی در ادامه مورد بحث قرار گرفته است.

نوروتومی فرکانس رادیویی

اگر منبع درد تایید شده باشد ممکن است نوروتومی فرکانس رادیویی در نظر گرفته شود. شایع‌ترین عصبی که با این روش درمان می‌شود سومین عصب اکسیپیتال است که مفصل C2-C3 را عصب دهی می‌کند.

یک سوزن فرکانس رادیویی از طریق فلوروسکوپی در کنار عصب هدایت می‌شود. برای اطمینان از مجاورت با عصب مورد نظر، ممکن است مقدار کمی جریان الکتریکی انتقال دهند تا درد معمول دوباره ایجاد شود. پس از شناسایی موفقیت‌آمیز، نوک سوزن را گرم می‌کنند و یک ضایعه حرارتی روی عصب هدف ایجاد می‌شود.

این ضایعه از ارسال سیگنال‌های درد توسط عصب تحت درمان به مغز جلوگیری می‌کند. در حالی که اعصاب سرانجام پس از حدود یک سال دوباره رشد می‌کنند یا بازسازی می‌شوند، درد ممکن است عود کند یا مشکلی پیش نیاورد.

بیشتر بخوانید :درمان سردرد صبحگاهی | با این روش‌ها موقع بیدار شدن دیگر سردرد نخواهید داشت

تزریق استروئید اپیدورال گردن

این روش شامل استفاده از سوزن با هدایت فلوروسکوپی و افزایش کنتراست در فضای اپیدورال (فضای اطراف ریشه عصبی حاوی مایع مغزی نخاعی و اعصاب) است. تزریق داروهای استروئیدی برای پوشاندن اعصاب این ناحیه ارائه می‌شود. هدف کاهش التهاب موضعی و کاهش درد عصبی است.

تزریق استروئید داخل مفصلی

تزریق استروئید ممکن است برای تسکین درد و التهاب ناشی از مفاصل رخ دهد. مفصل اطلسی-محوری جانبی منبع مشترکی است که برای این نوع روش‌ها مشخص شده. برای هدایت سوزن به وجه مورد نظر مفصل، از روش افزایش کنتراست با هدایت فلوروسکوپی استفاده می‌شود. سپس دارو داخل مفصل رسوب می‌کند.

تکنیک‌های تزریق برای تسکین درد ناشی از سردرد گردنی در آزمایشات بالینی کنترل شده به خوبی مطالعه نشده‌اند. همچنین، گزارش‌های ناسازگاری در مورد تسکین موثر درد در این روش‌ها وجود دارد. اثربخشی و ایمنی تزریق استروئید اپیدورال برای سردرد سرویکوژنیک توسط FDA تایید نشده است و همیشه خطر کمی از عوارض جانبی جدی مانند سکته مغزی یا فلج وجود دارد. سایر خطرات و عوارض شامل خونریزی، عفونت و واکنش‌های آلرژیک به دنبال تزریق داروها است.

گزینه‌های جراحی برای سردرد گردنی

در موارد نادری که درمان‌های غیرجراحی نتوانند شرایط را بهبود دهند، ممکن است جراحی در نظر گرفته شود. نمونه‌های جراحی درمان سردرد گردنی شامل موارد زیر است:

رفع فشار و عصب کشی

این روش شامل کاهش فشار بر عصب با برداشتن بافت‌های چسبنده مانند رباط‌ها، رگ‌های خونی یا سایر بافت‌های فیبری است که ممکن است عصب را فشرده کنند. نورولیز به‌خوبی پذیرفته نشده است، زیرا شواهد کمی وجود دارد که نشان می‌دهد بافت اسکار باعث درد می‌شود.

دیسکتومی و فیوژن سرویکس قدامی (ACDF)

این جراحی شامل برداشتن دیسک بین مهره‌ای آسیب دیده از ستون فقرات گردنی و ایجاد پیوند استخوان است تا دو مهره مجاور به هم متصل شوند. این روش می‌تواند موادی را که ممکن است باعث التهاب و درد شده باشند، مانند دیسک آسیب دیده از بین ببرد و فضای بیشتری برای عملکرد اعصاب نخاعی و نخاع ایجاد کند.

آرتروپلاستی دیسک گردن (CDA)

اهداف CDA مشابه ACDF است. با این حال به جای همجوشی، دیسک آسیب دیده با یک دیسک مصنوعی در تلاش برای حفظ حرکت بین مهره‌های مجاور جایگزین می‌شود. هنوز داده‌های بلند مدت در مورد این روش جدید جمع‌آوری می‌شوند.

مطالعات بیشتری برای تعیین اثربخشی طولانی مدت این گزینه‌های جراحی برای درمان سردرد گردنی مورد نیاز است. مانند سایر جراحی‌ها، خطر کمی برای عوارض جدی مانند خونریزی بیش از حد، واکنش آلرژیک، عفونت و سایر موارد وجود دارد.

در این مقاله به طور کامل با بیماری سردرد گردنی آشنا شدیم. تمامی علل آن را بررسی کردیم و به صورت جزئی علائمی که می‌تواند برای هشدار باشد را بیان نمودیم. همان‌طور که شاهد بودید، درمان سردرد سرویکوژنیک به دو دسته غیرتهاجمی و جراحی تقسیم می‌شوند. همچنین از عوارض موارد تهاجمی آگاه شدید، در نتیجه بهتر است با توجه به درد و روش‌های جراحی، پیشگیری را در برنامه خود قرار دهید.

منبع
spine-health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا