بیماریچشم

15 درمان پیر چشمی؛ از عینک و لنز تا کراتوپلاستی رسانا

فهرست محتوا نمایش

درمان پیر چشمی، رفع مشکلاتی است که با افزایش سن از 40 تا حداکثر 60 سالگی ایجاد می‌شود. این معضل چشمی به یک‌باره ایجاد نمی‌شود و در آن، توانایی شخص برای تمرکز سریع روی اجسام نزدیک به تدریج کاسته می‌شود.

در واقع در این پدیده، عدسی چشم در تطابق اجسام، مشکل پیدا می‌کند و دید فرد، دیگر واضح نخواهد بود. عدسی محدب چشم، قابل انعطاف و شفاف و نازک است که بين مايع زلاليه و زجاجيه چشم قرار دارد.

در حقیقت، پیرچشمی (Presbyopia) یک بیماری نیست؛ یک روند طبیعی مثل سفید شدن مو است. این معضل بسیار شایع و فراگیر است و اکثریت افراد، دیر یا زود، بعد از 40 سالگی آن را تجربه خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: ۱۹ ماسک خانگی چشم برای از بین بردن سیاهی دور چشم

پیر چشمی

درمان پیر چشمی را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا مشکلات بینایی، تاثیر زیادی در فعالیت‌های روزمره ما دارند. پیرچشمی با یک معاینه اولیه چشم که شامل ارزیابی انکسار و معاینه سلامت چشم است، تشخیص داده می‌شود.

تشخیص برای درمان پیر چشمی پیر چشمی

ارزیابی انکسار تعیین می‌کند که آیا نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی دارید یا خیر. پزشک ممکن است از ابزارهای مختلفی استفاده کند و از شما بخواهد که از طریق چندین لنز نگاه کنید تا فاصله و دید نزدیک شما را آزمایش کند.

چشم پزشک شما احتمالا برای معاینه سلامت چشم، قطره‌هایی را در چشمان شما می‌ریزد تا مردمک چشمتان را باز کند. این کار شاید چشمان شما را تا چند ساعت پس از معاینه به نور حساس‌تر کند.

گشاد شدن مردمک چشم به پزشک شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی داخل چشم شما را مشاهده کند. آکادمی چشم پزشکی آمریکا توصیه می‌کند که بزرگسالان هر بار یک معاینه کامل چشم داشته باشند:

 • پنج تا 10 سال یک بار برای اشخاص زیر 40 سال
 • دو تا چهار سال یک بار برای افراد بین سنین 40 تا 54
 • یک تا سه سال یک بار برای اشخاص بین سنین 55 تا 64
 • یک تا دو سال یک بار از سن 65 سالگی شروع می‌شود

اگر عوامل خطر بیماری چشمی را دارید یا به عینک یا لنزهای تماسی نیاز دارید، ممکن است به معاینات مکرر نیاز داشته باشید.

بیشتر بخوانید: تاری دید ناگهانی؛ معرفی ۱۸ علت تاربینی ناگهانی و تاری دید لحظه ای

درمان پیر چشمی

هدف از درمان پیر چشمی، جبران ناتوانی چشم شما در تمرکز روی اشیا نزدیک است. گزینه‌های درمانی شامل استفاده از عینک‌های اصلاحی (عدسی‌های عینک) یا لنزهای تماسی، انجام عمل جراحی انکساری یا کاشت لنز برای پیرچشمی است.

عینک برای درمان پیر چشمی

عینک یک راه ساده و ایمن برای اصلاح مشکلات بینایی ناشی از پیرچشمی است. اگر قبل از ابتلا به پیرچشمی بینایی خوب و اصلاح نشده داشتید، احتمالا بتوانید از عینک‌های مطالعه بدون نسخه استفاده کنید.

از چشم پزشک خود بپرسید که آیا عینک‌های بدون نسخه برای شما مناسب هستند یا خیر. قدرت اکثر عینک‌های مطالعه بدون نسخه از +1.00 دیوپتر (D) تا +3.00 D است.

هنگام انتخاب عینک مطالعه به موارد زیر دقت کنید:

درجات مختلف را امتحان کنید تا زمانی که بزرگنمایی را پیدا کنید که به شما امکان می‌دهد تا راحت بخوانید؛ از درجات پایین شروع کنید

هر عینک را روی مطالبی برای خواندن که در فاصله‌ای راحت نگه داشته شده‌اند، آزمایش کنید

اگر عینک‌های بدون نسخه کافی نیستند یا اگر از قبل برای نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم به لنزهای اصلاحی نسخه‌ای نیاز داشته‌اید، برای پیرچشمی به لنزهای تجویزی نیاز دارید. انتخاب‌های شما عبارتند از موارد زیر:

بیشتر بخوانید: انواع عمل چشم؛ از ترابکولکتومی و لیزیک تا PRK و جراحی شبکیه چشم

عینک مطالعه نسخه‌ای

اگر مشکل بینایی دیگری ندارید، می‌توانید از عینک با لنزهای طبی فقط برای مطالعه استفاده کنید. زمانی که مطالعه نمی‌کنید باید این موارد را حذف کنید.

 • دو کانونی

این لنزها دارای یک خط افقی قابل مشاهده هستند که نسخه فاصله شما را در بالای خط و نسخه خواندن شما را در زیر خط جدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: انواع بیماری های قرنیه که باعث آسیب، التهاب قرنیه و تاری دید می‌شوند

 • سه کانونی

این عینک دارای اصلاحاتی برای کارهای نزدیک و دید از راه دور مانند صفحه نمایش کامپیوتر است. تری‌فوکال‌ها (لنزهای چند کانونی برای اصلاح پیرچشمی) با دو خط افقی قابل مشاهده در لنزها عرضه می‌شوند.

 • چند کانونی پیشرونده

این نوع لنز هیچ خطوط افقی قابل مشاهده‌ای ندارد اما دارای قدرت‌های متعددی برای اصلاح فاصله، فاصله میانی و کلوزآپ است. نقاط مختلف لنز، قدرت فوکوس متفاوتی دارند.

برخی از نسخه‌های این لنزها، دارای اصلاحاتی برای کار با کامپیوتر از راه دور و نزدیک هستند. معمولا از آن‌ها هنگام کار با رایانه یا برای مطالعه استفاده می‌کنند و برای رانندگی یا پیاده‌روی آن را برمی‌دارند.

بیشتر بخوانید: درمان دوبینی چشم، چگونگی تست و معرفی شیوه های درمانی دیپلوپی

لنزهای تماسی برای درمان پیر چشمی

افرادی که تمایلی به استفاده از عینک ندارند، اغلب از لنزهای تماسی برای بهبود مشکلات بینایی ناشی از پیرچشمی استفاده می‌کنند. اگر شرایط خاصی در ارتباط با پلک‌ها، مجاری اشکی یا سطوح چشم مانند خشکی چشم دارید، امکان دارد این گزینه برای شما کارساز نباشد.

چندین نوع لنز وجود دارند:

بیشتر بخوانید: میلیا، انواع، علل ایجاد و ۶ درمان خانگی این ضایعه پوستی

 • لنزهای تماسی دو کانونی

لنزهای تماسی دو کانونی در هر تماس، فاصله و تصحیح نمای نزدیک را فراهم می‌کنند. پایین برخی لنزها سنگین‌تر است و به درست قرار گرفتن آن‌ها کمک می‌کند.

انواع جدیدتر لنزهای تماسی دو کانونی یک نوع اصلاح را از طریق لبه‌های (حومه) هر لنز و نوع دیگر اصلاح را از طریق مرکز لنز ارائه می‌دهند.

بیشتر بخوانید: ۵ درمان قرمزی چشم با ساده ترین روش های خانگی وتخصصی

 • لنزهای تماسی مونوویژن با کنتاکت‌های مونویژن

لنز تماسی مونوویژن با کنتاکت‌های مونویژن، یک لنز تماسی برای دید از راه دور در یک چشم و یک لنز تماسی برای دید نزدیک در چشم دیگر است.

مونوویژن اصلاح شده، یک لنز تماسی دو کانونی یا چند کانونی را در یک چشم و از لنز تماسی تنظیم شده برای فاصله در چشم دیگر (معمولا چشم غالب) استفاده می‌کند.

جراحی انکساری برای درمان پیر چشمی

جراحی انکساری شکل قرنیه شما را تغییر می‌دهد. برای پیرچشمی، این درمان می‌تواند برای بهبود دید نزدیک در چشم استفاده شود. این روند مثل استفاده از لنزهای تماسی مونویژن است.

حتی پس از جراحی، ممکن است نیاز به استفاده از عینک برای کارهای نزدیک داشته باشید. با پزشک خود در مورد عوارض جانبی احتمالی صحبت کنید زیرا این روش قابل برگشت نیست.

شاید بخواهید لنزهای تماسی مونویژن را برای مدتی قبل از انجام عمل جراحی امتحان کنید. روش‌های جراحی انکساری عبارتند از:

بیشتر بخوانید : درمان زخم داخل پلک چشم و ۱۷ دلیل برای ایجاد زخم پلک

کراتوپلاستی رسانا

این روش از انرژی فرکانس رادیویی برای اعمال گرما به نقاط ریز اطراف قرنیه استفاده می‌کند. گرما باعث می‌شود لبه قرنیه کمی کوچک شود و انحنای آن (شیب) و توانایی تمرکز افزایش یابد.

نتایج کراتوپلاستی رسانا متغیر است و ممکن است طولانی نباشد.

کراتومیلوسیس درجا با کمک لیزر (LASIK)

 با این روش، جراح چشم شما یک فلپ نازک و لولایی را از جلوی چشمتان جدا می‌کند. سپس از لیزر برای برداشتن لایه‌های داخلی قرنیه استفاده می‌کند تا شکل گنبدی آن را تندتر کند.

بهبودی پس از جراحی لیزیک معمولا سریع‌تر و کمتر از سایر جراحی‌های قرنیه است.

بیشتر بخوانید: تاری دید صبحگاهی؛ بررسی۱۰ علت عدم وجود دید واضح در هنگام صبح

کراتکتومی ساب اپیتلیال با کمک لیزر (LASEK)

کراتکتومی ساب اپیتلیال با کمک لیزر (LASEK) در درمان پیر چشمی|سیوطب

جراح یک فلپ فوق‌العاده نازک را فقط در پوشش محافظ بیرونی قرنیه (اپیتلیوم) ایجاد می‌کند. سپس از لیزر برای تغییر شکل لایه‌های بیرونی قرنیه استفاده می‌کند و منحنی آن را شیب می‌دهد و سپس اپیتلیوم را جایگزین می‌کند.

بیشتر بخوانید : ۶ درمان انحراف چشم؛ معرفی همه راه‌های رفع استرابیسم

کراتکتومی فوتورفرکتیو (PRK)

کراتکتومی فوتورفرکتیو (PRK) در درمان پیر چشمی|سیوطب

این روش، شبیه لازک است با این تفاوت که جراح به طور کامل اپیتلیوم را برمی‌دارد، سپس از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌کند. اپیتلیوم جایگزین نمی‌شود اما به طور طبیعی رشد می‌کند و مطابق با شکل جدید قرنیه شما خواهد بود.

کاشت لنز برای درمان پیر چشمی

کاشت لنز در درمان پیر چشمی|سیوطب

برخی از چشم پزشکان از روشی استفاده می‌کنند که در آن عدسی هر چشم را برداشته و آن را با یک لنز مصنوعی جایگزین می‌کنند. به این نوع لنز، داخل چشمی می‌گویند.

چندین نوع کاشت لنز برای اصلاح پیرچشمی موجود است. برخی به چشم شما اجازه می‌دهند که اشیا را هم در نزدیکی و هم از راه دور ببیند. برخی در داخل چشم تغییر موقعیت یا شکل می‌دهند (عدسی سازگار)؛ اما لنز می‌تواند باعث کاهش کیفیت دید نزدیک شما شود و ممکن است همچنان به عینک مطالعه نیاز داشته باشید.

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از تابش خیره‌کننده و تاری. علاوه بر این، این جراحی با خود خطراتی مشابه با جراحی آب مروارید دارد، مانند التهاب، عفونت، خونریزی و گلوکوم.

بیشتر بخوانید: درمان تاری دید و شناخت روش درمان سریع تار شدن ناگهانی چشم

اینله قرنیه برای درمان پیر چشمی

برخی از افراد با درمان پیرچشمی که شامل قرار دادن یک حلقه پلاستیکی کوچک با دهانه مرکزی در قرنیه یک چشم است، موفق بوده‌اند. این دهانه مانند یک دوربین با سوراخی به اندازه سوزن عمل می‌کند و اجازه می‌دهد تا نور به گونه‌ای متمرکز شود که بتوانید اجسام نزدیک را ببینید.

اگر نتایج روش کاشت قرنیه را دوست ندارید، جراح چشم شما می‌تواند حلقه‌ها را بردارد و شما را آزاد بگذارد تا گزینه‌های درمانی دیگر را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: علت خشکی چشم چیست؟ دلایل بروز و روش‌های پیشگیری

درمان پیر چشمی در خانه و محافظت بهتر از چشم‌ها

شما نمی‌توانید از پیرچشمی جلوگیری کنید اما با رعایت نکات زیر می‌توانید به محافظت از چشم و بینایی خود کمک کنید:

معاینه چشم‌ها

این کار را به طور منظم انجام دهید حتی اگر خوب می‌بینید.

بیشتر بخوانید: ۸ عفونت چشم؛ علل ابتلا، علائم و اقدامات درمانی که حتما باید بدانید!

درمان بیماری‌های مزمن

اگر درمان مناسبی دریافت نکنید، شرایط خاصی مانند دیابت و فشار خون بالا می‌توانند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهند.

بیشتر بخوانید: خارش چشم | درمان، پیشگیری و علت خارش چشم

محافظت از چشم‌ها در مقابل نور خورشید

از عینک آفتابی استفاده کنید که اشعه ماوراء بنفش (UV) را مسدود می‌کند. این امر به ویژه در صورتی مهم است که ساعات طولانی را زیر نور خورشید می‌گذرانید یا از داروهای نسخه‌ای استفاده می‌کنید که حساسیت شما را به اشعه ماوراء بنفش افزایش می‌دهد.

برای جلوگیری از آسیب‌های چشمی هنگام انجام برخی کارها، مانند ورزش کردن، چمن‌زنی، نقاشی یا استفاده از سایر محصولات دارای دود سمی، از عینک محافظ استفاده کنید.

عینک‌های مطالعه بدون نسخه معمولا محافظت ایمنی را ارائه نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید : درمان سوزش چشم؛ دست از خاراندن چشم‌ها بردارید!

خوردن غذاهای سالم

سعی کنید مقدار زیادی میوه، سبزیجات برگ‌دار و سایر سبزیجات مصرف کنید. این غذاها به طور کلی حاوی سطوح بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها و همچنین ویتامین A و بتا کاروتن هستند. آن‌ها همچنین برای حفظ بینایی سالم حیاتی هستند.

بیشتر بخوانید : گل مژه مسری است؟ درمان خانگی و دارویی گل مژه

استفاده از عینک مناسب

عینک مناسب، دید شما را بهینه می‌کند. انجام معاینات منظم اطمینان حاصل می‌کند که نسخه عینک شما درست است.

نور کافی در محیط

برای دید بهتر، نور محیط را اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی ورم پلک؛ به دنبال درمان‌های پزشکی بلفاریت نباشید!

مراجعه به پزشک در مواقع اورژانسی

در صورت مشاهده هر یک از این علائم:

 • از دست دادن ناگهانی بینایی در یک چشم با یا بدون درد
 • دید ناگهانی مبهم یا تاری، دوبینی، یا مشاهده جرقه‌های نور، لکه‌های سیاه یا هاله‌های اطراف نور

فورا به پزشک مراجعه کنید. هر یک از این علائم ممکن است نشانه یک بیماری جدی پزشکی یا چشمی باشد.

بیشتر بخوانید: آب مروارید و اثرات آن روی نعمت بینایی

آماده شدن برای مراجعه به پزشک برای درمان پیر چشمی

اگر در بینایی خود مشکل دارید، با مراجعه به یک متخصص چشم (اپتومتریست یا چشم پزشک) شروع کنید. برای اینکه بهترین استفاده را از مراجعه به پزشک ببرید، بهتر است برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما در آماده‌سازی کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید : درمان خشکی چشم؛ مقابله با شرایطی که اشک، کم و بی‌کیفیت است!

آنچه شما می‌توانید برای درمان پیر چشمی انجام دهید

 • علائمی را که تجربه می‌کنید، فهرست کنید از جمله علائمی که شاید نامرتبط به نظر برسد
 • فهرستی از تمام داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، تهیه کنید
 • به همراه داشتن یکی از اعضای خانواده یا دوستی که رانندگی می‌کند. فکر کنید اگر مردمک چشم شما برای معاینه گشاد شده باشد، احتمالا نمی‌توانید تنهایی به خانه بروید. همراه شما می‌تواند به یادآوری اطلاعات ارائه شده در طول قرار شما کمک کند

بیشتر بخوانید: علائم آب مروارید به طور ناگهانی ایجاد نمی‌شوند

سوالاتی را که باید از پزشک خود بپرسید، فهرست کنید

تهیه فهرستی از سوالات می‌تواند به شما کمک کند که از زمان خود با پزشک نهایت استفاده را ببرید. سوالات خود را از مهم‌ترین به کم اهمیت‌‎ترین فهرست کنید. برای پیرچشمی، برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

 • محتمل‌ترین علت علائم من چیست؟
 • آیا دلایل احتمالی دیگری وجود دارد؟
 • آیا داروهایی که مصرف می‌کنم باعث این علائم می‌شوند؟
 • آیا به غیر از معاینه کامل چشم نیاز به آزمایش دیگری دارم؟
 • هر چند وقت یک بار به معاینه چشم نیاز خواهم داشت؟
 • چه درمان‌هایی در دسترس هستند؟
 • عوارض جانبی یا مشکلات احتمالی مرتبط با هر درمان چیست؟
 • کدام درمان را برای من توصیه می‌کنید؟
 • جایگزین‌های رویکرد اولیه‌ای که پیشنهاد می‌کنید، چیست؟
 • اگر من دچار سایر بیماری‌های چشمی هستم، چگونه می‌توانم این شرایط را با هم مدیریت کنم؟
 • آیا استفاده از عینک مطالعه داروخانه ایمن است؟
 • آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری دارید که بتوانم با خود ببرم؟ چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟
 • علاوه بر سؤالاتی که آماده کرده‌اید، از پرسیدن سؤالات اضافی که احتمالا در طول قرار ملاقات برای شما پیش بیاید، درنگ نکنید

بیشتر بخوانید : درمان تنبلی چشم؛ تنبلی چشم شما را عینکی نمی‌کند!

از پزشک خود چه انتظاری دارید؟

پزشک شما احتمالا تعدادی سؤال از شما می‌پرسد، برخی از آن‌ها به سلامت عمومی، سابقه پزشکی، سابقه سلامت چشم، سابقه پزشکی خانوادگی و سابقه مشکلات چشمی شما مربوط می‌شود. پزشک شما امکان دارد سوالات زیر را بپرسد:

 • اولین بار چه زمانی علائم را تجربه کردید؟
 • آیا علائم شما مداوم بوده یا گاه به گاه؟
 • علائم شما چقدر شدید است؟
 • چه چیزی علائم شما را بهبود می‌بخشد؟
 • چه چیزی علائم شما را بدتر می‌کند؟
 • آیا مطالعه زیادی انجام می‌دهید؟

بیشتر بخوانید: تنبلی چشم، شناخت دلایل و بهترین زمان درمان

کاری که خودتان می‌توانید برای درمان پیر چشمی انجام دهید

مطمئن شوید که نور کافی دارید. اگر در حال حاضر از عینک طبی استفاده نمی‌کنید، یک جفت عینک مطالعه بدون نسخه را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: آستیگماتیسم؛ معضلی شایع در شکل قرنیه اما قابل درمان

یادداشت پایانی در ارتباط با درمان پیر چشمی

پیرچشمی عارضه‌ای است که با افزایش سن در افراد ایجاد می‌شود و باعث می‌شود عدسی چشم کمتر خاصیت ارتجاعی داشته باشد. این امر منجر به مشکلات بینایی نزدیک برای افراد بالای 40 سال می‌شود که می‌تواند در کارهای ساده روزمره مانند خواندن، نوشتن، یا کار با کامپیوتر مشکل ایجاد کند.

خوشبختانه، امروزه متخصصان می‌توانند به راحتی پیرچشمی را به عنوان بخشی از یک معاینه معمول و جامع چشم تشخیص دهند و به درمان پیر چشمی بپردازند. پس از تشخیص، متخصصان می‌توانند تعدادی از گزینه‌های درمانی را ارائه دهند تا مطمئن شوند که شما همیشه از بهترین دید بعد از درمان پیر چشمی، لذت می‌برید. سپاس از اینکه ما را همراهی کردید. سوالاتتان را با ما در میان بگذارید.

منبع
mayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا