بیماریبیماری های مفصلی

کمربند اولتراسوند و 5 فایده عالی آن برای شما

اولتراسوند روشی است که توسط درمانگران فیزیوتراپی یا کاردرمانی برای تسکین درد و بهبود بافت‌ها استفاده می‌شود. از این تکنولوژی می‌توان در زانوبند و کمربند اولتراسوند استفاده کرد تا بهبود مناسبی برای زانو درد و کمر درد فراهم کنیم.

در حالی که درمان با کمربند اولتراسوند برای همه شرایط درد مزمن موثر نیست، اما در صورت داشتن هر یک از موارد زیر ممکن است تکنولوژی اولتراسونیک به کاهش درد کمک کند:

 • آرتروز
 • سندرم درد میوفاشیال
 • بورسیت
 • سندرم تونل کارپ
 • درد ناشی از بافت اسکار
 • درد اندام فانتوم
 • پیچ خوردگی و کشیدگی

بیشتر بخوانید: درمان تنگی کانال نخاعی با روش‌های جراحی یا ورزشی و کم خطر

انواع اولتراسوند درمانی

 دو تصویر که نشان دهنده عمق نفوذ امواج در اولتراسوند درمانی حرارتی و مکانیکی است و کمربند اولتراسوند می تواند از آن ها استفاده کند|سیوطب

دو نوع اصلی اولتراسوند درمانی، حرارتی و مکانیکی است. هر دو از امواج صوتی ایجاد شده توسط سر مبدل (که کمی شبیه میکروفون است) برای نفوذ به بافت‌های نرم استفاده می‌کنند. تفاوت بین دو نوع اولتراسوند درمانی میزان نفوذ امواج صوتی به بافت‌ها است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیزیوتراپی کمر، روشی فوق‌العاده برای درمان کمردرد

اولتراسوند حرارتی

اولتراسوند حرارتی از انتقال مداوم امواج صوتی استفاده می‌کند. امواج صوتی باعث ایجاد ارتعاشات میکروسکوپی در مولکول‌های بافت عمیق می‌شوند و گرما و اصطکاک را افزایش می‌دهند. اثر گرمایش با افزایش متابولیسم در سطح سلولی باعث ترمیم بافت‌های نرم می‌شود.

بیشتر بخوانید: کمربند طبی، پیشنهادی برای کاهش کمردرد

اولتراسوند مکانیکی

اولتراسوند مکانیکی از پالس‌های امواج صوتی برای نفوذ به بافت‌ها استفاده می‌کند. در حالی که این حالت اولتراسوند هنوز یک اثر گرمایش جزئی دارد، همچنین باعث انبساط و انقباض حباب‌های کوچک گاز در بافت‌های نرم می‌شود. اولتراسوند مکانیکی واکنش التهابی را کاهش می‌دهد و باعث کاهش تورم و درد می‌شود.

نوع اولتراسوند درمانی بستگی به شرایط بیمار دارد. اولتراسوند حرارتی برای دردهای میوفاشیال، کشیدگی یا پیچ خوردگی معمولی است. برای بافت اسکار یا تورم، مانند سندرم تونل کارپ، اولتراسوند مکانیکی ممکن است بهتر عمل کند.

بیشتر بخوانید: ضرورت اولتراسوند در بارداری و ریسک‌های احتمالی آن

نحوه عملکرد کمربند اولتراسوند

وقتی شما برای درمان مشکلات کمر خود نزد فیزیوتراپیست می‌روید، در آنجا از امواج اولتراسوند برای درمان و تسکین درد شما استفاده می‌شود. در کمربند اولتراسوند هم عملکردی مشابه همان دستگاه‌ها دیده می‌شود. به این شکل که برای تسکین درد شما و از بین بردن آن در کمربند اولتراسوند از فرکانس‌های صوتی استفاده می‌کنند.

این کمربندها با توجه به تکنولوژی فراصوت خود می‌توانند در بهبود موارد زیر تاثیرگذار باشند:

 • تسکین درد در ناحیه کمر
 • رفع گرفتگی عضلات
 • تسکین و رفع تورم مفاصل
 • رفع دردهای ناشی از خستگی
 • رفع اسپاسم
 • تسکین دردهای ناشی از دیسک

بیشتر بخوانید: عمل جراحی تنگی کانال نخاعی، روش‌ها، شیوه درمان، عوارض

دیسک کمر

هر روزه گزارش‌های زیادی با عنوان شکایت از درد دیسک کمر به پزشکان می‌رسد. این درد یکی از شایع‌ترین مواردی است که تاثیرات بسیار بدی در روند زندگی و شغلی افراد به وجود می‌آورد. استفاده از کمربند اولتراسوند یکی از روش‌های پرمصرف در درمان دردهای دیسک کمر است که موجب تسکین درد می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک کمر با روش های سریع و جدید

سیاتیک

درد سیاتیک بر اثر درگیری اعصاب با دیسک بافت اطراف دیسک بیرون زده به وجود می‌آید. کمربند اولتراسوند می‌تواند بافت عصبی مجاور استخوان ستون فقرات را تحت تاثیر قرار داده و سطح انعطاف‌پذیری آن را افزایش دهد. با بالا رفتن این انعطاف، بدون شک درد کمتر شده و شرایط بهتری برای افراد به وجود می‌آید.

بیشتر بخوانید: کمربند طبی برای سیاتیک، بله یا خیر؟ | یک بررسی کامل

دردهای مکانیکی کمر

امواج ارسال شده ار کمربند اولتراسوند، امواجی با بسامد بالا هستند. این امواج به راحتی می‌توانند سلول‌های عامل کمر درد را تحریک کنند. این تحریک و لرزشی که ایجاد می‌شود، باعث ایجاد حرارت در بافت شده و گردش خون را در آن محل افزایش می‌دهد. چنین فرایندی موجب می‌شود که چسبندگی بافت کاهش پیدا کند و قدم مثبتی در رفع التهاب‌ها برداشته شود.

بیشتر بخوانید: انواع کمربند طبی دیسک کمر و ویژگی‌های خاص هر کمربند

آیا در فرایند استفاده از کمربند اولتراسوند چیزی احساس خواهیم کرد؟

برخی از افراد در طی اولتراسوند احساس ضربان خفیف می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است احساس گرما در پوست کنند. با این وجود، اگر هیچ احساسی ندارید، تعجب نکنید. گرمای تولیدی در این فرایند به خاطر امواج صوتی است و هیچ فرایند گرمایشی مستقیمی اندام شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید: علائم دیسک کمر | نشانه‌هایی که با دیدن آن‌ها باید دنبال راه حل باشید

آیا اولتراسوند درمانی بی‌خطر است؟

 نوشته FDA APPROVED|سیوطب

اولتراسوند توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بی‌خطر تلقی می‌شود، البته اگر از کمربند اولتراسوند مناسب استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چرا پارگی دیسک کمر عارضه‌ای وحشتناک نیست؟

اولتراسوند نباید در این قسمت‌های بدن استفاده شود:

 • در شکم، ناحیه لگن یا کمر زنانی که در دوران قاعدگی یا بارداری هستند
 • روی ضایعات و شکستگی پوست
 • در اطراف چشم‌ها، سینه‌ها یا اندام‌های جنسی
 • روی هر قسمتی که ایمپلنت پلاستیک دارد
 • در مناطق نزدیک تومورهای بدخیم
 • در مناطق دارای اختلال در احساسات یا جریان خون

علاوه بر این، اولتراسوند نباید برای افرادی که دارای ضربان ساز هستند استفاده شود.

بیشتر بخوانید: کاربرد اولتراسوند در پزشکی باورنکردنی است

آیا استفاده از کمربند اولتراسوند موثر است؟

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که کمربند اولتراسوند می‌تواند به طور موثر انواع خاصی از درد مزمن را کنترل کند. همچنین برخی دیگر می‌گویند تفاوت کمی بین اولتراسوند (امواج فراصوت) و سایر درمان‌های سنتی درمانی (مانند گرما، کشش و تحریک الکتریکی) برای کنترل درد وجود دارد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد در حالی که افرادی تحت درمان با کمربند اولتراسوند قرار گرفتند، بهبودی نشان دادند.

بیشتر بخوانیددرمان خانگی کمردرد زنان و رمز و رازهای آن را یاد بگیرید

5 فایده کمربند اولتراسوند برای تسکین کمر درد

استفاده از کمربند اولتراسوند برای بیمارانی که نیاز به تسکین عمیق دارند رو به افزایش است. در ادامه تعدادی از فواید استفاده از این کمربند را برای شما بیان خواهیم کرد.

1. کاهش درد

برای شروع باید بگوییم که کمربند اولتراسوند می‌تواند به تسکین کمر درد کمک کند. کمربند اولتراسوند ضمن بهبود بافت عمیق بدن، اسپاسم عضلات را نیز کاهش می‌دهد. کمربند اولتراسوند این قابلیت را دارد که ماهیچه‌های بیمار را برای درمان‌های اضافی آماده کند. این می‌تواند برای کمک به درمان‌ها در کاهش درد موثر باشد.

بیشتر بخوانید: ورزش دیسک کمر جایگزین جراحی است؟

2. آرام‌بخشی به بافت دارای تنش

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، شرایط اسکلتی عضلانی دومین عامل بزرگ معلولیت در جهان است. درد اسکلتی عضلانی زمانی اتفاق می‌افتد که به بافت ماهیچه‌ای شما آسیب وارد شود. در حالی که سایش و پارگی عمومی می‌توانند باعث این آسیب باشند، ضربه نیز تاثیرگذار است. عواملی که ممکن است چنین شرایطی را فراهم کنند، شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

 • تصادفات اتومبیل
 • سقوط
 • شکستگی‌ها
 • دررفتگی‌ها
 • رگ به رگ شدن
 • ضربات مستقیم
 • حرکات تکان دهنده

بی‌حرکتی طولانی مدت و حرکات تکراری نیز می‌توانند باعث این درد شود.

بیشتر بخوانید: ماساژ کمر و 5 تکنیک اجرایی برای تسکین درد عضلات پشت

درمان با کمربند اولتراسوند می‌تواند به بافت‌های شما گرمای عمیق مورد نیاز برای از بین بردن تنش بافتی را بدهد. در واقع، اولتراسوند بر متابولیسم سلول‌های بافت نرم تاثیر می‌گذارد. وقتی اولتراسوند جریان خون را افزایش می‌دهد، باعث پذیرش بیشتر سلو‌ل‌ها برای مایعات شفا‌بخش می‌شود. در نتیجه، کمربند اولتراسوند ممکن است به درمان زخم‌های جراحی و ضایعات بافت نرم نیز کمک کند.

بیشتر بخوانید: عمل جراحی دیسک کمر | تمامی روش‌ها و تکنیک‌ها

3. افزایش جریان خون

خون خود را آگاهانه پمپاژ کنید. افزایش جریان خون می‌تواند به کاهش تورم در ناحیه آسیب دیده کمک کند. همچنین التهاب مزمن را کاهش می‌دهد که با تعدادی از مسائل مربوط به سلامتی (از جمله آرتریت) مرتبط است. اگر جراحت تازه‌ای با التهاب حاد داشته باشید، شما می‌توانید از کمربند اولتراسوند استفاده کنید. به جای ایجاد اثر گرمایشی، اولتراسوند باعث می‌شود خون شما پمپاژ شود تا درد کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: انواع کمر درد و نشانه‌های آن + دانسته‌هایی حیاتی در مورد کمردرد

4. گرمای عمیق

استفاده از بسته گرم را فراموش کنید. تسکین درد با کمربند اولتراسوند می‌تواند کاری کند که گرما به اعماق نفوذ کرده و باعث شل شدن عضلات یا بافت‌های مفصلی شود. برای تحقق این امر، امواج صوتی دستگاه باعث ارتعاش بافت‌های بدن می‌شود. این امر گرما تولید می‌کند و اصطکاک را تا سطح مولکولی افزایش می‌دهد. سپس، درجه حرارت بافت‌های مورد نظر افزایش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل حرکات فیزیوتراپی برای کمر+عکس و فیلم

5. بافت اسکار (جای زخم)

اثر صوتی ناشی از اولتراسوند لرزش‌های کوچکی ایجاد می‌کند. این ارتعاشات روی الیافی که باعث ایجاد بافت اسکار می‌شوند، تاثیر می‌گذارند. شکستن بافت اسکار می‌تواند به افزایش دامنه حرکتی شما کمک کند. همچنین به شما کمک می‌کند تا این دامنه حرکتی را برای تسکین بیشتر حفظ کنید.

بیشتر بخوانید :درمان کمردرد چیست؟ روش های معالجه درد کمر

مزایای استفاده از کمربند اولتراسوند

استفاده از کمربند اولتراسوند دارای مزایای زیادی است که تعدادی از آن‌ها را برای آشنایی بیشتر بیان می‌کنیم:

 • این روش به طور کلی بدون درد است و انجام آن آسان خواهد بود. شما در طول کل فرآیند بدون نیاز به چیزی از این وسیله استفاده می‌کنید
 • استفاده از این روش هیچ ضرری برای شما ندارد
 • استفاده از کمربند اولتراسوند به کاهش درد بدن در مناطق آسیب دیده کمک می‌کند
 • کمربند اولتراسوند برای تسکین درد کاملا غیرتهاجمی عمل می‌کند، بنابراین ایمن‌تر از روش‌های دیگر خواهد بود

اولین گام در این مقاله معرفی اولتراسوند به عنوان یک روش برای تسکین درد بود و در ادامه با انواع اولتراسوند آشنا شدید و به چگونگی استفاده از این فرایند در کمربند پرداختیم و روش اثرگذاری آن را در شرایط مختلف بدن بررسی کردیم. سپس کمربند اولتراسوند را از نظر تاثیرگذاری یا ایجاد خطر مورد کنکاش قرار دادیم و در نهایت مزایای استفاده از آن را برای‌تان بازگو کردیم.

منبع
verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا