بیماریبیماری های مفصلی

14 درمان خانگی آرتروز شانه؛ نجات مفصلی پرکار در منزل

درمان خانگی آرتروز شانه، تلاش برای بهبود وضعیت یکی از پر کارترین مفاصل بدن، در منزل است. درد شانه در کمین اشخاصی مانند کارمندان است که زمان زیادی را در بلند‌مدت، پشت میز می‌نشینند. در این مقاله از مجله پزشکی سیوطب می‌خواهیم راه‌های درمان خانگی آرتروز شانه را بیان کنیم.

آرتروز شانه چیست؟

کارمندی که به درمان خانگی آرتروز شانه نیاز دارد|سیوطب

درد مفصل‌های ناحیه شانه شیوع فراوانی دارد و آزاردهنده است. کتف و شانه‌ها آسیب‌پذیر هستند و دلایل زیادی می‌تواند باعث درد این نواحی شود. درد شانه‌ها، فعالیت‌های روزمره ما را مختل می‌کند، اما مشکل اینجا است که به دلیل گستردگی عوامل مشکل‌زا، تشخیص علت درد شانه‌ها گاهی دشوارتر از گردن درد است.

درد شانه احتمال دارد در هر یک از عضله‌های لیگامان‌ها (رباط‌ها) یا تاندون‌های شانه یا اطراف آن ایجاد شود. شانه‌های ما دامنه حرکتی زیادی دارند و هرگونه درد که این دامنه حرکتی را محدود کند، احتمال دارد حتی باعث ناتوانی ما در انجام فعالیت‌های روزانه شود.

بیشتر بخوانید :گز گز دست و بررسی 9 علل و علائم مور مور شدن دست

درمان خانگی آرتروز شانه

شخصی که به درمان خانگی آرتروز شانه نیاز دارد|سیوطب

درمان‌ آرتروز در مراحل اولیه از جمله آرتروز شانه، شامل جراحی نمی‌شود. اگر فرد به درمان غیرجراحی آرتروز شانه به خوبی پاسخ دهد، احتمال دارد که روند آرتروز کند و درد کنترل شود.

در این حالت می‌توان از جراحی اجتناب کرد یا حداقل آن را به تعویق انداخت. فقدان تحقیقات بالینی که نشان دهد کدام درمان‌های آرتریت شانه برای چه افرادی بهتر عمل می‌کند، باعث شده نتایج قابل تعمیم برای همه نباشد.

این به آن معنی نیست که درمان‌ها مؤثر نیستند. بلکه به این معنی است که احتمال دارد یک فرد برای یافتن یک درمان یا ترکیبی از درمان‌هایی که برای او بهترین کارایی را دارد، نیاز به استفاده از فرآیند آزمون و خطا داشته باشد.

انواع روش‌های درمان‌ خانگی آرتروز شانه عبارتند از:

بیشتر بخوانید: 7 درمان بی حسی دست و بررسی 6 علت ایجاد این عارضه

1- اصلاح فعالیت برای درمان خانگی آرتروز شانه

این روش درمان خانگی آرتروز شانه می‌تواند به این معنی باشد که فرد مبتلا به آرتریت باید نحوه حرکت بازو را در حین انجام فعالیت‌های روزمره تغییر دهد. اصلاح فعالیت‌‎هایی که درد مفصل شانه را تشدید می‌کند و می‌تواند منجر به درد شود، می‌تواند مشکلات را کاهش دهد.

گاهی لازم است از فعالیت‌های شدید شانه مانند وزنه برداری و قایق سواری با پارو به طور کامل اجتناب شود. اجتناب از برخی فعالیت‌های روزمره هم برای درمان خانگی آرتروز شانه مفید خواهد بود.

به عنوان مثال، فرد احتمال دارد که به جای آنکه لباس را از روی سرش دربیاورد یا بپوشد، از لباسی استفاده کند که زیپ یا دکمه برای بستن داشته باشد. همچنین باید از فعالیت‌هایی که دست را برای مدت زیادی بالای سر قرار می‌دهد مثل سشوار زدن موها، اجتناب کرد یا زمان آن را کاهش داد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی شانه درد به روش‌های پزشکی و سنتی

2- مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه برای درمان خانگی آرتروز شانه|سیوطب

برای تسکین موقت درد آرتریت شانه می‌توان از داروهای مسکن استفاده کرد.  داروهای ضددرد خوراکی بدون نسخه مثل مسکن‌هایی نظیر استامینوفن می‌توانند درد را کاهش دهند.

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن می‌توانند درد و همچنین التهابی را که منجر به درد شده، کاهش دهند. استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی با عوارض گوارشی، قلبی و کلیوی همراه است.

بیشتر بخوانید: درمان گردن درد با روش‌های طب سنتی تا جراحی‌‌های مدرن و لیزر

3- داروهای موضعی برای درمان خانگی آرتروز شانه

داروهای موضعی مثل کرم‌ها و ژل‌ها را می‌توان مستقیما روی پوست شانه مالید. مسکن‌های موضعی هم در فرمول‌های نسخه‌ای و هم بدون نسخه عرضه می‌شوند.

به طور کلی، مسکن‌های موضعی کمتر از داروهای خوراکی باعث ناراحتی معده خواهند شد. با این حال، داروهای موضعی احتمال دارند در درمان درد عمیق آرتریت شانه موثر نباشند.

این ژل‌ها و کرم‌ها اغلب حاوی آسپرین یا مسکن برای بی‌حس کردن درد هستند. می‌توانید آن‌ها را مستقیما روی مفاصل آسیب دیده اعمال کنید. این محصولات می‌توانند برای نواحی نزدیک به سطح پوست مانند زانوها و شانه‌ها به خوبی کار کنند.

یکی دیگر از درمان‌های خانگی موضعی کپسایسین است. کپسایسین ترکیبی است که از فلفل تند تهیه می‌شود. وقتی سه تا چهار بار در روز آن را روی مفاصل دردناک بمالید، بهترین کارایی را دارد.

برای جلوگیری از لمس دست آغشته به این پماد با چشم، پس از هر بار استفاده، دست‌ها را بشویید. همچنین می‌توانید برای درمان خانگی آرتروز شانه از پمادهای دیگری استفاده کنید. قبل از آزمایش هر یک از این محصولات با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: علت دست درد آرنج به پایین و 4 درمان اصلی درد دست آرنج به پایین

4- انجام تمرینات افزایش دامنه حرکتی

تمرینات افزایش دامنه حرکتی به عنوان تلاشی برای افزایش انعطاف‌پذیری استفاده می‌شود. ورزش با مفاصل دردناک می‌تواند دشوار باشد. اما فعال ماندن می‌تواند درد را در طولانی‌مدت کاهش دهد و حتی عضلات را تقویت کند تا از آسیب بیشتر مفاصل جلوگیری کنند.

متخصصان بر این عقیده‌اند که موثرترین درمان غیردارویی برای کاهش درد و بهبود حرکت در آرتروز، فعال ماندن و تمرینات ورزشی است. بهترین تمرینات برای استئوآرتریت، مقاومت و انعطاف‌پذیری عضلات و مفاصل را با تمرینات هوازی بهبود می‌بخشند. این گزینه‌های درمان خانگی آرتروز شانه عبارتند از:

 • دوچرخه‌سواری
 • شنا
 • تایچی
 • پیاده‌روی
 • یوگا

قبل از شروع هر تمرین جدید با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر قبلا فعالیتی نداشته‌اید. متخصصان 150 دقیقه ورزش هوازی هر هفته با شدت متوسط ​​را توصیه می‌کنند.

همچنین می‌توانید با دوره‌های کوتاه‌تر ورزش شروع کنید و با قوی‌تر شدن عضلات و مفاصل، به زمان اضافه کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید 10 دقیقه راه رفتن را شروع کنید و به تدریج سرعت و طول پیاده‌روی خود را افزایش دهید. اگر تازه ورزش را شروع کرده‌اید، احتمال دارد که بعد از تمرین، درد خفیفی پیدا کنید.

این امر احتمال دارد به این معنی باشد که باید یک یا دو روز استراحت کنید و سپس برنامه تمرینی خود را از سر بگیرید. ورزش را به طور کلی ترک نکنید.

بیشتر بخوانید: درد دست چپ و رابطه آن با بروز سکته و بیماری قلبی

5- سرما و گرما درمانی

اعمال گرما مانند استفاده از پد گرم‌کننده، می‌تواند مفصل سفت شانه را شل کند. کمپرس سرد را نیز می‌توان به مدت 15 یا 20 دقیقه پس از فعالیت برای کاهش تورم و درد استفاده کرد.

گرم یا سرد کردن مفصل احتمال دارد که علائم را به طور موقت بهبود بخشد. با این وجود، آن‌ها نمی‌توانند علل زمینه‌ای درد شانه را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید: حرکات اصلاحی شانه؛ معرفی 6 تمرین رایج برای درمان درد شانه

6- مصرف مکمل‌های غذایی گلوکزامین و کندرویتین

بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که با این مکمل‌ها تسکین می‌یابند. شواهد در مورد اینکه آیا آن‌ها واقعا کمک می‌کنند یا خیر متناقض است. شما باید در مورد استفاده از آن‌ها با پزشک خود صحبت کنید، زیرا احتمال دارد که مکمل‌ها با سایر داروها تداخل داشته باشند.

بیشتر بخوانید: درد آرنج، علل و علائم به همراه درمان‌های خانگی، دارویی و ورزشی

7- نمک اپسوم

نمک اپسوم می‌تواند تسکین خوبی برای درد مفاصل ایجاد کند. منیزیم موجود در نمک اپسوم احتمال دارد به تسکین التهاب و درد کمک برساند. می‌توانید نمک اپسوم را از داروخانه خریداری کنید و از آن به عنوان درمان خانگی آرتروز شانه سود ببریم.

می‌توانید در یک لگن بزرگ آب، دو فنجان نمک اپسوم در آب گرم با دمای حدود 38 درجه سانتی‌گراد (102 درجه فارنهایت) بریزید. سپس خود را با این آب بشویید و بگذارید که 15 تا 30 دقیقه روی بدن شما بماند. همچنین می‌توانید در وان حمام با آب گرم ترکیب شده با نمک اپسوم بمانید.

بیشتر بخوانید: درد ساعد دست و بهترین درمان خانگی درد ساعد دست چپ و راست

8- چای سبز؛ نوشیدنی ضد التهاب

چای سبز حاوی پلی‌فنول است. این ترکیبات احتمال دارد به کاهش التهاب و نیاز به دارو کمک کنند. یک مطالعه گزارش داد که چای سبز محافظت از غضروف را افزایش می‌دهد. به دلیل خطر مشکلات کبدی و عوارض جانبی ناشی از مقادیر غلیظ، چای سبز بهتر است در حد متعادل مصرف شود.

بیشتر بخوانید: شانه درد؛ 7 علت درد شانه و کتف از پارگی تاندون تا آرتروز شانه

9- زنجبیل؛ کاهش‌دهنده درد

زنجبیل خوراکی برای کاهش درد ناشی از استئوآرتریت (OA) مورد توجه قرار می‌گیرد. طبق یک مطالعه در سال 2015 در مورد استئوآرتریت و غضروف، مصرف طولانی‌مدت زنجبیل حتی احتمال دارد که خطر ناتوانی مرتبط با استئوآرتریت را کاهش دهد.

با توجه به خطر عوارض جانبی، مرکز ملی سلامت ایالات متحده آمریکا، استفاده از زنجبیل را به عنوان ادویه به جای سایر مکمل‌ها توصیه می‌کند. با این وجود، زنجبیل می‌تواند باعث ناراحتی معده، اسهال و سوزش سر دل شود.

همچنین احتمال دارد که زنجبیل با داروهای تجویزی مانند وارفارین تداخل داشته باشد، زیرا یک ضد انعقاد (رقیق کننده خون) است.

بیشتر بخوانید: دست درد؛ از سندرم تونل کارپال تا شکستگی و آرتروز تا انگشت ماشه‌ای

10- زردچوبه (کورکومین)؛ التهاب، درد و سفتی را درمان می‌کند

کورکومین، ترکیب فعال زردچوبه است. این ماده بخشی از خانواده زنجبیل است، اما احتمال دارد که به روش‌های مختلف به درمان استئوآرتریت کمک کند. مطالعات منبع معتبر نشان می‌دهد که این ماده امکان دارد با ترکیبات التهابی مبارزه کند.

زردچوبه همچنین می‌تواند به کاهش درد و سفتی در طول تشدید استئوآرتریت کمک برساند. برای درمان آرتریت، گزینه‌های زیر توصیه می‌شود:

 • کپسول: 400 تا 600 میلی‌گرم تا سه بار در روز
 • پودر عصاره زردچوبه: 0.5 تا 1 گرم، سه بار در روز

اگر زردچوبه مصرف می‌کنید، احتمالا لازم باشد فلفل سیاه را هم اضافه کنید تا فواید این گیاه فعال شود. در حالی که زردچوبه به طور کلی بی‌خطر است، اما می‌تواند باعث تهوع شود و احتمال دارد که با رقیق‌کننده‌های خون تداخل داشته باشد.

بیشتر بخوانید: 17 درمان خانگی درد دست چپ با شناسایی 10 عامل ایجاد درد

11- تغییر سبک زندگی

برای تسکین طولانی‌مدت، تغییرات سبک زندگی اغلب موثر است. ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و حفظ وزن می‌تواند به بهبود سلامت و عملکرد مفاصل کمک کند.

با گذشت زمان، عضلاتی که مفاصل شما را تثبیت می‌کنند، تقویت شده و از مفاصل مقابل آسیب محافظت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ماساژ دست و 9 نکته مهم برای رفع خستگی، تنش عضلات و آرامش ذهن

12- تغذیه در درمان خانگی آرتروز شانه

داشتن یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید و وزن کم کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که برخی غذاها برای درمان استئوآرتریت مفید هستند:

 • کلم بروکلی
 • مرکبات
 • ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 (ماهی تن، سالمون)
 • سیر (حاوی دی آلیل دی سولفید است که احتمال دارد آسیب غضروف را کاهش دهد)
 • چای سبز
 • محصولات لبنی کم چرب (کلسیم و ویتامین D احتمال دارد سلامت مفاصل و استخوان‌ها را تقویت کنند)
 • آجیل
 • روغن‌های گیاهی ساخته شده از آووکادو، زیتون و گردو

از طرف دیگر، غذاهای خاص می‌توانند با افزایش التهاب بدن، علائم استئوآرتریت را تشدید کنند:

 • الکل
 • شیرین‌کننده‌های مصنوعی
 • نمک
 • چربی اشباع و ترانس
 • قند
 • نان سفید
 • برنج

یک بررسی تحقیقاتی در سال 2020 همچنین نشان می‌دهد که برخی از انواع آرتروز، به رژیم غذایی سرشار از فلاونوئیدها پاسخ مثبت می‌دهند. فلاونوئیدها مواد مغذی موجود در میوه‌ها و سبزیجات هستند.

بیشتر بخوانید: 14 ورزش دست درد تقویت، انعطاف و کشش شانه تا انگشتان

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات نیز احتمال دارد که به مقابله با رادیکال‌های آزاد تولید شده بر اثر التهاب، کمک کند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که می‌توانند باعث آسیب سلولی شوند.

یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند با کاهش التهاب و تورم و تسکین علائم آرتروز کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید: درد مچ دست؛ معرفی 3 عامل اصلی که ریسک ابتلا به مچ درد را می‌افزایند

13- وزن سالم را حفظ کنید

به گفته بنیاد آرتریت ایالات متحده آمریکا، هر یک کیلوگرم از وزن بدن 3 کیلوگرم روی مفاصل فشار وارد می‌کند. کاهش وزن می‌تواند کمک زیادی به کاهش درد مفاصل و پیشگیری از استئوآرتریت کند. وزن سالم ​​همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سایر بیماری‌ها مانند دیابت و بیماری قلبی را کاهش دهد.

14- خواب کافی

استراحت دادن به عضلات می‌تواند تورم و التهاب را کاهش دهد. با خودتان مهربان باشید و زیاده‌روی نکنید. خواب کافی در شب نیز می‌تواند به شما در مدیریت موثرتر درد کمک کند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی دست و 7 تمرین اثر گذار برای درمان درد دست

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

استئوآرتریت یک بیماری مفصلی مزمن (مادام العمر) بدون درمان است. مدیریت شرایط و علائم شما می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از آسیب بیشتر به مفاصل کند. تغییر سبک زندگی و درمان‌های خانگی و طبیعی می‌تواند مکمل برنامه درمانی شما باشد. آن‌ها حتی احتمال دارد که تسکین بیشتری ایجاد کنند.

در حالی که چنین تغییراتی می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کنند، مهم است که بدانید چه زمانی باید به پزشک خود مراجعه کنید. در صورت تشدید علائم یا اگر برنامه درمانی فعلی شما کمکی نمی‌کند، لازم است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک باید درد و سفتی مفاصل شما را برای آسیب احتمالی بررسی کند.

بیشتر بخوانید: درمان در رفتگی مفصل آرنج؛ از کمپرس سرد و جاانداختن تا مسکن و جراحی

تشخیص آرتروز

درمان خانگی آرتروز شانه بعد از تشخیص پزشک|سیوطب

آرتروز بیماری است که اغلب به کندی ایجاد می‌شود. تا زمانی که شروع به ایجاد علائم دردناک یا ناتوان‌کننده نکند، احتمال دارد که تشخیص آن سخت باشد. استئوآرتریت زودرس اغلب پس از تصادف یا حوادث دیگری که باعث شکستگی می‌شود، ایجاد خواهد شد.

بیشتر بخوانید: انگشت چکشی یا انگشت دراپ را جدی بگیرید و درمان کنید

این عارضه نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس دارد تا به درستی تشخیص داده شود. علاوه بر اشعه ایکس، پزشک احتمال دارد از MRI ​​برای تشخیص آرتروز استفاده کند.

این تست تصویربرداری از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویری از استخوان و بافت نرم استفاده می‌کند. سایر آزمایش‌های تشخیصی شامل آزمایش خون برای رد سایر بیماری‌هایی که باعث درد مفاصل می‌شوند، مانند آرتریت روماتوئید یا روماتیسم (RA) است.

تجزیه و تحلیل مفاصل می‌تواند به تعیین اینکه نقرس یا عفونت، علت اصلی التهاب است یا خیر، کمک کند.

بیشتر بخوانید: علت درد بازو؛ از شکستگی و دررفتگی تا فشردگی عصب‌ها و روماتیسم مفصلی

یادداشت پایانی در ارتباط با درمان خانگی آرتروز شانه

سایر درمان‌های خانگی برای آرتریت شانه، مانند تحریک الکتریکی (از جمله تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست یا TENS) به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند. تحقیقات مربوط به این درمان‌ها معمولا اثرات آن‌ها را بر علائم آرتریت زانو بررسی کرده و یافته‌ها در مورد درمان خانگی آرتروز شانه کم است.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا