اعصاب و روانبیماری عصبی

خطرات میگرن را بدانید و از آن‌ها پیشگیری کنید

میگرن فقط به سردرد محدود نمی شود. خطرات میگرن شامل عوارضی نظیر احتمال ایجاد سکته مغزی و مشکل قلبی است. فیبرومیالژیا، افسردگی، اضطراب و برخی بیماری‌های دیگر از جمله خطرات میگرن هستند که در ادامه بیشتر در مورد آنها صحبت می‌کنیم.

خطرات میگرن

 • سردرد
 • فلج بل
 • سکته مغزی
 • افسردگی
 • بیماری پارکینسون
 • اختلال در روده ها
 • اختلال بینایی

آیا خطرات میگرن نگران کننده است؟

این عارضه کشنده نبوده و مهار شدنی است؛ اما برای کنترل آن نیاز است که عوامل محرک شروع حملات را شناسایی کنید. پزشک مغز و اعصاب می‌تواند در شناخت بهتر این محرک‌ها شما را یاری کند.

بیشتر بخوانید: عوارض میگرن، تهدیدی برای سلامتی

خطرات میگرن برای زنان

خطرات میگرن در خانم‌ها بیشتر شامل سکته مغزی است. بهترین راه جلوگیری از خطرات میگرن، غیرفعال ماندن ژن مربوط به این بیماری است. این امر از طریق تغییر در رژیم غذایی و مصرف مواد غذایی متشکل از فولات و اجتناب از عناصری مانند سیگار که ریسک سکته مغزی را می‌افزایند، امکان پذیر است.

عوامل موثر در میزان خطرات میگرن

 • جنسیت؛ حملات در زنان سه برابر بیشتر از مردان است
 • سن؛ 10 تا 40 سالگی
 • سابقه خانواد‌گی؛ از هر ۵ نفر مبتلا، چهار نفر دارای یک خویشاوند درجه مبتلا هستند
 • شرایط بالینی نظیر افسردگی، صرع، اختلال دوقطبی، اختلالات خواب و اضطراب

بیشتر بخوانید : انواع میگرن را با این راهنمای عالی بشناسید

19 خطر میگرن

این اختلال با افزایش اندک خطر سکته مغزی ایسکمیک و افزایش ناچیز مشکلات سلامت روانی به همراه عارضه‌های گوناگون دیگر همراه است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سکته

سکته مغزی ایسکمیک زمانی رخ می‌دهد که خون رسانی به مغز توسط لخته خون یا چربی در عروق متوقف شود. مطالعات نشان داده است افرادی که میگرن را تجربه می‌کنند (به ویژه با هاله) در مقایسه با افرادی که این بیماری را ندارند، بیشتر در معرض خطر سکته مغزی ایسکمیک هستند. اما این ریسک اندک است. مشخص نیست که چرا سکته مغزی ایسکمیک با میگرن ارتباط دارد.

در حقیقت، انفارکتوس میگرنی یک عارضه نادر است که بیشتر در زنان جوان اتفاق می‌افتد. رگ‌های خونی مغز می‌توانند تنگ شده و اکسیژن رسانی را قطع کنند. سکته مغزی می‌تواند ناگهان رخ دهد و یک موقعیت اورژانسی است. همانطور که گفتیم، این اتفاق همیشه با هاله‌ای رخ می‌دهد و مجموعه‌ای از احساسات غیرمعمول مانند چشمک زدن نور، نقاط کور و سوزن سوزن شدن دست یا صورت را به همراه دارد.

خطر قرص‌های پیشگیری از بارداری

خطر سکته مغزی ایسکمیک با استفاده از قرص ضد بارداری ترکیبی افزایش می‌یابد. متخصصان پزشکی به طور کلی به زنانی که میگرن با هاله را تجربه می‌کنند، توصیه می‌کنند از قرص‌های ضد بارداری ترکیبی استفاده نکنند. زنانی که میگرن بدون هاله دارند معمولاً می‌توانند قرص‌های ضد بارداری ترکیبی را با خیال راحت مصرف کنند مگر اینکه سایر عوامل خطر سکته مغزی مانند فشار خون بالا یا سابقه خانوادگی بیماری قلبی عروقی داشته باشند.

اگر قرص ضد بارداری ترکیبی مصرف می‌کنید و علائم هاله را تجربه می‌کنید، در مورد انواع جایگزین پیشگیری از بارداری با پزشک عمومی مشورت کنید.

بیشتر بخوانید :دوره درمان میگرن، چیزی که وجود ندارد!

 بیماری قلبی

مردان و زنان مبتلا به میگرن (با هاله خاص) علاوه بر اینکه بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی به ویژه حملات قلبی هستند. یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به میگرن بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی مانند فشار خون بالا و دیابت هستند. برای حفظ سلامت خود تا حد ممکن، وزن، کلسترول و فشار خون خود را کنترل کنید.

آسم

اگرچه آسم یک اختلال تنفسی و میگرن یک بیماری عصبی است اما این دو می‌توانند با هم پیش بروند. وجه مشترک ممکن است التهاب باشد. در آسم، التهاب و تنگ شدن بیش از حد مجاری تنفسی وجود دارد. در میگرن، التهاب بیش از حد رگ‌های خونی در خارج از مغز وجود دارد. در واقع، این التهاب رگ‌های خونی خارج از مغز است که ممکن است باعث درد شدید و ضربان دار شود که ویژگی بارز سردرد میگرنی است.

داروی مونته لوکاست که برای آسم است، می‌تواند به جلوگیری از این سردردها نیز کمک کند.

چاقی

اگر میگرن دارید، وزن اضافه می‌تواند آن را بدتر کند. اگر هرگز میگرن نداشته‌اید، چاقی در واقع می‌تواند آن را تحریک کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که با گذشت زمان اضافه وزن پیدا می‌کنند، بیشتر در معرض میگرن هستند. مانند آسم، وجه مشترک بین چاقی و میگرن ممکن است التهاب ناشی از اضافه وزن باشد. کاهش وزن ممکن است در این مورد کمک کند.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن بدون دارو | 17 روش خاص و تجربه شده

 درد نواحی مختلف بدن

بسیاری از اختلالات درد از جمله فیبرومیالژیا و درد مزمن گردن، کمر و شانه‌ها همراه با میگرن و سایر انواع سردردها ممکن است رخ دهد. دقیقاً مشخص نیست که چگونه میگرن و درد سایر قسمت‌های بدن با هم ارتباط پیدا می‌کنند. برخی از افراد ممکن است زمینه ژنتیکی داشته باشند یا ممکن است مشکل مربوط به خود داروهای ضد درد باشد.

بیمارانی که از داروهای کمردرد یا انواع دیگر درد استفاده می‌کنند ممکن است به داروهای ضد درد حساس شوند و از سردردهای بیشتری رنج ببرند. درمان بستگی به این دارد که درد از کجا ناشی می‌شود اما درمان رفتار شناختی و همچنین درمان‌های جایگزین مانند طب سوزنی می‌تواند کمک کننده باشد.

همین الان با خبر شو  : دلکوویو چگونه ما را از شر میگرن راحت کرده و کیفیت خوابمان را بهتر می‌کند؟

بیماری‌های گوارشی

کارشناسان معتقدند بین روده و مغز رابطه پیچیده‌ای وجود دارد که آن را محور روده و مغز می‌نامند. نه تنها دستگاه گوارش شما بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد بلکه روده و مغز حتی دارای بافت‌ها و پیام رسان‌های شیمیایی مشابه هستند. برخی عارضه‌های مرتبط با دستگاه گوارش شیوع بیشتری بین افراد میگرنی دارند؛ از جمله سندرم روده تحریک پذیر، بیماری التهابی روده و بیماری سلیاک. تحقیقات حتی نشان داده است که نوزادان مادرانی که میگرن می‌گیرند، در مقایسه با سایر نوزادان، بیشتر دچار کولیک می‌شوند.

سندرم پاهای بی قرار

سندرم پای بی قرار (RLS) اختلالی است که باعث می‌شود پاهای شما چنان تکان بخورد که در زندگی روزمره و همچنین خواب اختلال ایجاد کند. هیچ کس دقیقاً نمی‌داند چرا RLS و میگرن به هم مرتبط هستند اما این ارتباط ممکن است به دوپامین، یک انتقال دهنده عصبی در مغز که در حرکت و میگرن دخیل است، مربوط شود.

 پارکینسون

ممکن است ارتباطی بین میگرن و بیماری پارکینسون وجود داشته باشد. این ارتباط زمانی ایجاد می‌شود که مغز دیگر دوپامین کافی تولید نمی‌کند. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد افرادی که میگرن میانسالی دارند بعداً بیشتر به پارکینسون مبتلا می‌شوند اما اغلب محققان می‌گویند برای اثبات رابطه میگرن با پارکینسون، تحقیقات بیشتری لازم است.

بیشتر بخوانید: بیماری پارکینسون؛ معرفی 4 عامل موثر در ابتلا به این عارضه

فلج بل

صورت فرد مبتلا به فلج بل|خطرات میگرن سیوطب

فلج بل، فلج موقت اعصاب صورت است. علائم ممکن است شامل لرزش، ضعف و افتادگی پلک باشد. گاهی اوقات علائم فقط در یک طرف صورت ظاهر می‌شود. در حالی که علائم فلج بل ممکن است شبیه علائم سکته مغزی باشد، این دو حالت در واقع ارتباطی با هم ندارند. با این حال یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که افراد مبتلا به میگرن تقریباً دو برابر بقیه خطر ابتلا به فلج بل را دارند. محققان نمی‌توانند بگویند چرا ممکن است ارتباطی وجود داشته باشد اما حدس می‌زنند که این موضوع می‌تواند با تغییرات در رگ‌های خونی، التهاب یا عفونت ارتباط داشته باشد زیرا برخی از ویروس‌ها با فلج بل ارتباط دارند.

بیشتر بخوانید: با تشخیص میگرن بازیلار، آن را زودتر کنترل کنید

 افسردگی

افرادی که میگرن‌های اپیزودیک دارند (سردردهای میگرنی که هر چند وقت یک بار اتفاق می‌افتند)، دو برابر بیشتر از افرادی که هیچ گونه میگرنی ندارند، دچار افسردگی می‌شوند. اگر فرد میگرن مزمن داشته باشد (15 روز یا بیشتر در ماه)، ریسک او دوباره دو برابر می‌شود. عصب شناسان کالج پزشکی آلبرت اینشتین می‌گویند ممکن است افراد مبتلا به میگرن به دلیل درد، دچار افسردگی شوند.

اعتقاد رایج این است که برخی زمینه‌های مشترک برای هر دو اختلال وجود دارد و هر یک می‌تواند اول باشد. برخی از داروهای ضد افسردگی به ویژه آمی تریپتیلین می‌توانند میگرن را درمان کنند. آمی تریپتیلین بر سطح سروتونین شیمیایی مغز تأثیر می گذارد که این احتمال را افزایش می‌دهد که سروتونین نیز در میگرن نقش دارد. در این مورد در ادامه همین مطلب بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 اضطراب

افراد مبتلا به میگرن مزمن دچار اختلال اضطراب می‌شوند. حتی بیشتر از افسردگی. طبق گفته بنیاد میگرن آمریکا، نیمی از افراد مبتلا به میگرن دچار اضطراب هستند. بیمارانی که در زندگی خود اضطراب دارند، بیشتر در معرض ابتلا به میگرن هستند و برعکس. گاهی اوقات یک درمان (اغلب یک داروی ضد افسردگی) برای هر دو بیماری مفید است. در موارد دیگر، افراد نیاز به درمان‌های جداگانه دارند.

ابتلا به سایر مشکلات بهداشت روانی نظیر اختلال هراس و اختلال دوقطبی نیز می‌تواند جزء خطرات میگرن باشد.

بیشتر بخوانید: سردرد تنشی را اینگونه به زباله‌دان تاریخ بفرستید

تشنج ناشی از میگرن

این مورد نادر می‌تواند شبیه تشنج صرعی باشد. این پدیده در طول یا بلافاصله بعد از میگرن با هاله اتفاق می‌افتد. صرع و میگرن گاهی با هم همراه می‌شوند. اما محققان دلیل آن را به طور کامل درک نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: سردرد خوشه‌ای (کلاستر)، سردردی با شیوع باورنکردنی

سرگیجه

میگرن ممکن است باعث شود احساس سرگیجه کرده یا فکر کنید در حال چرخش هستید و تعادل شما از بین رفته است. سرگیجه هنگام میگرن بیشتر در افرادی که مستعد بیماری حرکتی هستند رخ می‌دهد.

بی خوابی

درد و ناراحتی میگرن می‌تواند شما را از استراحت یا خوابیدن باز دارد. همچنین ممکن است زود بیدار شوید یا احساس سرزندگی نکنید. بی خوابی در افرادی که میگرن شدید دارند در بیشتر اوقات بدتر است.

بیشتر بخوانید: میگرن با اورا، تجربه‌ای عجیب و سخت

مشکلات معده

برای میگرن می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کنید. اما آن‌ها و سایر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می‌توانند در صورت مصرف بیش از حد یا طولانی مدت باعث ایجاد زخم، درد معده یا خونریزی شوند.

تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ، از علائم شایع میگرن هستند. دلایل این عوارض ممکن است مربوط به سروتونین شیمیایی مغز باشد. افرادی که دچار میگرن می‌شوند، ممکن است سطح سروتونین پایینی داشته باشند که محققان معتقدند با بیماری حرکتی و علائمی مانند حالت تهوع ارتباط دارد.

 وضعیت میگرینوسوس

این میگرن نادر و شدید با هاله بیش از 72 ساعت طول می‌کشد. برخی از افراد مبتلا به این نوع میگرن به دلیل درد شدید در بیمارستان بستری شده‌اند.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن چشمی، عارضه‌ای که با مشکل در دید ما را غافلگیر می‌کند

سندرم سروتونین

داروهایی به نام تریپتان می‌توانند حملات را درمان کنند اما شما نباید آنها را هر روز مصرف کنید. آنها می‌توانند با داروهای دیگر مانند داروهای ضدافسردگی متداول که سطح سروتونین شما را بالا می‌برند تداخل داشته باشند. این اتفاق می‌تواند عوارض جدی مانند آشفتگی، گیجی، اسهال ، عضلات منقبض و تپش قلب ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: درمان ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس با داروهای بهبودبخش

سردردهای فزاینده

این عارضه یکی دیگر از عوارض مربوط به دارو است. برخی از داروها به ویژه داروهای دارای کافئین می‌توانند سردرد شما را بدتر کنند. استامینوفن و مسکن‌های ترکیبی مانند اکسدرین و قرص‌های خواب آور در صورت مصرف زیاد می‌توانند همینطور باشند. در ادامه بیشتر در مورد خطرات داروها می‌گوییم.

بیشتر بخوانید:  درمان سردرد با روش های معالجه سریع دارویی و خانگی

4 خطر غیرمستقیم میگرن؛ عوارض داروها

داروهایی که برای کمک به جلوگیری از میگرن در دسترس هستند ممکن است خود خطرات و عوارضی را به همراه داشته باشند. اگر شما سعی کرده‌اید از عوامل محرک احتمالی اجتناب کنید اما هنوز در حال تجربه سردرد هستید، اگر حملات بسیار شدید را تجربه می‌کنید یا حملات شما به طور مکرر اتفاق می‌افتند، ممکن است این داروها برای شما تجویز شود.

توپیرامات

توپیرامات یک نوع دارو است که در ابتدا برای جلوگیری از تشنج در افراد مبتلا به صرع توسعه یافته بود اما در حال حاضر بیشتر در میگرن استفاده می‌شود. نشان داده شده که این دارو از این معضل جلوگیری می‌کند و معمولاً هر روز به شکل قرص مصرف می‌شود. توپیرامات در افرادی که مشکلات کلیوی یا کبدی دارند باید با احتیاط مصرف شود.

این دارو همچنین در صورت مصرف در دوران بارداری می تواند به جنین آسیب برساند و همچنین اثربخشی داروهای ضدبارداری هورمونی را کاهش دهد. پزشکان عمومی باید در مورد روش‌های جایگزین پیشگیری از بارداری برای زنانی که توپیرامات تجویز کرده‌اند، پیشنهاداتی ارائه دهند. عوارض جانبی توپیرامات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش اشتها
 • یبوست یا اسهال
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • مشکلات خواب

بیشتر بخوانید: گز گز دست و بررسی 9 علل و علائم مور مور شدن دست

پروپرانولول

پروپرانولول دارویی است که به طور سنتی برای درمان آنژین و فشار خون بالا استفاده می‌شود اما نشان داده شده که به طور موثری از میگرن جلوگیری می‌کند. این دارو معمولاً هر روز به شکل قرص مصرف می‌شود. پروپرانولول برای افراد مبتلا به آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و برخی مشکلات قلبی مناسب نیست و در افراد مبتلا به دیابت باید با احتیاط مصرف شود. عوارض جانبی پروپرانولول می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دست و پای سرد
 • سوزن و سوزن شدن
 • مشکلات خواب
 • خستگی

بیشتر بخوانید: شناخت سردرد گردنی (سرویکوژنیک)

آمی تریپتیلین

آمیتریپتیلین دارویی است که در ابتدا برای درمان افسردگی طراحی شده بود، اما در جلوگیری از میگرن نیز مفید بوده است. این دارو معمولاً هر روز به شکل قرص مصرف می‌شود. آمیتریپتیلین می‌تواند باعث خواب آلودگی شما شود، بنابراین بهتر است آن را عصرها یا قبل از خواب مصرف کنید. سایر عوارض جانبی عبارتند از:

 • یبوست
 • سرگیجه
 • خشکی دهان
 • مشکل در دفع ادرار
 • سردرد

ممکن است تا 6 هفته طول بکشد تا احساس کنید که مزایای کامل دارو را احساس می‌کنید.

بیشتر بخوانید: 7 درمان بی حسی دست و بررسی 6 علت ایجاد این عارضه

فرمانزوماب

دارویی به نام fremanezumab ممکن است برای بزرگسالانی توصیه شود که:

 • حداقل 15 روز در ماه بیش از 3 ماه سردرد داشته‌اند که حداقل 8 مورد از آنها میگرن بوده است
 • حداقل 3 داروی دیگر را امتحان کرده‌اند اما جواب نگرفته اند

فرمانزوماب به صورت تزریقی، یک بار در ماه یا هر 3 ماه یکبار تجویز می‌شود. شما ظرف 3 ماه از شروع درمان باید ارزیابی کنید که آیا درمان برایتان مفید بوده یا خیر. اگر دارو مشکل شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، درمان ادامه می‌یابد.

بیشتر بخوانید: درد دست چپ و رابطه آن با بروز سکته و بیماری قلبیبیشتر ب

درمان‌های جایگزین برای کاهش خطرات میگرن

داروهای ضددرد تنها راه درمان میگرن نیستند. برخی از کارهای ساده دیگر که می‌توانید برای تسکین سردرد انجام دهید عبارت‌اند از:

 • در یک اتاق تاریک و آرام دراز بکشید
 • یک پارچه سرد روی پیشانی یا پشت گردن خود قرار دهید
 • پوست سر یا شقیقه‌های خود را ماساژ دهید

سایر خطرات میگرن

میگرن همچنین می‌تواند سندرم‌های دوره‌ای از جمله بیماری‌های حرکتی، راه رفتن در خواب، صحبت کردن در خواب، کابوس شبانه و دندان قروچه را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: درمان لرزش در تمام اعضای بدن و دلایل رعشه در جوانی و کهنسالی

شناسایی و اجتناب از عوامل محرک

یک جام شراب با یک ضربدر بزرگ قرمز روی آن سیوطب

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها خطر ابتلا به میگرن را کاهش دهید. یکی از بهترین راه‌های پیشگیری، شناخت مواردی که باعث ایجاد حمله می‌شوند و تلاش برای اجتناب از آن‌ها است. ممکن است بعد از خوردن غذاهای خاص یا زمانی که دچار استرس هستید پتانسیل دچار شدن به میگرن داشته باشید. با اجتناب از این محرک‌ها می‌توانید از این مشکلات جلوگیری کنید.

درباره محرک‌های احتمالی میگرن بیشتر بدانید

داشتن یک دفتر خاطرات میگرنی می‌تواند به شما در شناسایی محرک‌های احتمالی کمک کند باعث شود که میزان عملکرد داروهای مصرفی خود را کنترل کنید. سعی کنید در دفتر خاطرات خود موارد زیر را ثبت کنید:

 • تاریخ حمله
 • روزی که حمله شروع شد
 • هرگونه علائم هشدار دهنده
 • علائم شما (از جمله وجود یا عدم وجود هاله)
 • چه دارویی مصرف کردید
 • وقتی حمله تمام شد
 • داروها و مکمل‌ها

بیشتر بخوانید: علت سردرد مداوم و چندین راه برای بهبود و درمان آن

خلاصه خطرات میگرن

اگرچه خطرات میگرن و درمان‌های مختلف آن وجود دارد اما لازم نیست زندگی شما را خراب کند. این درد قابل کنترل و پیشگیری است. به یاد داشته باشید که طبق دستورالعمل و در حد اعتدال از دارو استفاده کنید. همچنین استفاده از درمان‌های جایگزین برای درمان را در نظر بگیرید. برای تشخیص صحیح، با پزشک خود در مورد درد شدید یا مکرر صحبت کنید و هر گونه سوال یا نگرانی را با او در میان بگذارید.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا