بیماریبیماری های مفصلی

درمان خانگی پا درد و روش های ساده تسکین درد پا

درمان خانگی پا درد برای جراحات جزئی که می‌توانند خود به خود یا با کمک درمان‌های خانگی بهبود یابند، مناسب است. در صورتی که آسیب‌های شدید نیاز به آزمایش‌های مناسب و درمان توسط یک متخصص پزشکی دارد ولی برخی از نارحتی‌های پا را می‌توان با سیستم درمان خانگی پا درد کنترل و درمان کرد.

درد پا چیست؟

درد پا در اثر شرایط، بیماری‌های مفصلی، بدشکلی‌ها یا آسیب‌های مختلف ایجاد می‌شود. داروها یک رویکرد رایج برای تسکین هستند، اما گزینه‌های زیادی وجود دارد از جمله درمان خانگی پا درد که شامل قرص یا مصرف دارو نمی‌شود. هنگامی‌که ایستاده‌اید و زمانی که به جایی باید رفت، پاها وزن را تحمل می‌کنند. به همین دلیل، پا درد شایع است. درد پا به هر درد یا ناراحتی در یک یا چند قسمت از پا، مانند موارد زیر اشاره دارد:

 • انگشتان پا
 • پاشنه
 • قوس‌ها
 • کف پا

بیشتر بخوانید: پا درد کودکان، چگونگی تشخیص و روش های درمانی درد پا

علل اصلی درد پا

پا درد می‌تواند به دلیل انتخاب‌های خاص سبک زندگی یا یک وضعیت پزشکی رخ دهد. علل شایع پا درد عبارتند از:

انتخاب‌های سبک زندگی

پاهایی که به دلیل پوشیدن کفش‌‎های نامناسب دچار بد شکلی شده و نیاز به درمان خانگی پا درد دارد|سیوطب

یکی از دلایل اصلی درد پا، پوشیدن کفش‌هایی نامناسب است. برای مثال کفش‌های پاشنه بلند اغلب باعث درد پا می‌شود زیرا فشار زیادی بر انگشتان پا وارد می‌کند. همچنین در صورت آسیب دیدن در حین ورزش یا فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن یا ایروبیک شدید، ممکن است پا درد را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: 10 ورزش برای کجی انگشت شست پا؛ تمریناتی برای کمک به درمان هالوکس والگوس

دردهای پا ناشی از مسائل پزشکی

مسائل پزشکی مختلف ارتباط نزدیکی با درد پا دارند.

پاها به ویژه در برابر درد ناشی از آرتریت مستعد هستند. 33 مفصل در پا وجود دارد و آرتروز می‌تواند هر یک از آن‌ها را درگیر کند و موجب درد شود.

دیابت باعث عوارض و چندین اختلال در پا خواهد شد که نمی‌توان با درمان خانگی پا درد آن را کنترل کرد. افراد مبتلا به بیماری دیابت بیشتر از بقیه افراد مستعد داشتن اختلال در پا هستند که راهکار پزشکی درمان اثرگذارتری است تا درمان خانگی پا درد. بخشی از اختلالات پا که ناشی از دیابت هستن عبارتند از:

 • آسیب عصبی در پا
 • گرفتگی یا سفت شدن عروق در پاها
 • زخم

همچنین بیشتر در معرض خطر ابتلا به پا درد هستید اگر:

 • اضافه وزن دارند یا چاقی دارند
 • باردار بودن که با درمان خانگی پا درد قابل کنترل است
 • آسیب‌های مانند رگ به رگ شدن، شکستگی یا تاندونیت داشتن

بیشتر بخوانید: درمان در رفتگی مچ پا به روش‌های مختلف به همراه شیوه تشخیص

سایر علل بالقوه درد پا عبارتند از:

 • پینه پا
 • زگیل
 • ناخن‌های فرو رفته
 • داروهایی که باعث تورم پا می‌شوند
 • نوروم مورتون، که یک ضخیم شدن در اطراف بافت عصبی بین انگشتان پا نزدیک به توپ پا است.
 • انگشتان چکشی
 • پای ورزشکار
 • بدشکلی ‌هاگلند، که بزرگ شدن پشت استخوان پاشنه است
 • بیماری شریان محیطی (PAD)
 • قوس‌های افتاده
 • فاشئیت(کشیدگی) کف پا
 • نقرس، به ویژه بر انگشت شست پا در نزدیکی توپ پا

بیشتر بخوانید: خار پاشنه پا و 9 راه درمانی بدون جراحی و درمان آن با 7 حرکت ورزشی

خط اول درمان خانگی پا درد

پا درد ناشی از آسیب، ‌تروما یا شعله ور شدن آرتریت در ابتدا باید با تکنیک RICE که مخفف استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع است، درمان شود. هر مرحله از این درمان خانگی پا درد جنبه‌های مختلف مدیریت درد را برای تسکین فوری و جلوگیری از آسیب بیشتر مورد توجه قرار می‌دهد. درمان‌های اولیه پا درد در خانه که در مجله سلامت سیوطب به آن پرداخته شده عبارتند از:

1. استراحت کردن

وقتی پا از قبل درد می‌کند، اولین کار برای جلوگیری از آسیب بیشتر استراحت دادن به پا است. تا دو روز از هرگونه فعالیتی که به پا فشار می‌آورد یا درد را تشدید می‌کند خودداری کنید.

برای کمک به کاهش تورم، باید پاها را در حالت نشسته یا دراز کشیده بالا آورد. اگر به فشار آوردن روی پای دردناک ادامه داد امکان تشدید آسیب زمینه‌ای زیاد خواهد شد. فشار آوردن به پا منجر به ناراحتی شدیدتر شده و در این صورت درمان خانگی پا درد امکان‌پذیر نیست.

بیشتر بخوانید: علت پا درد از زانو به پایین و بهترین روش‌های درمان خانگی و پزشکی

2. قرار دادن یخ روی پا

استفاده از کیسه یخ به طور موقت پایانه‌های عصبی پا را بی حس کرده و درد کمتری را احساس خواهد شد. یک حوله را روی قسمت آسیب دیده پا قرار داده و حدود 20 دقیقه روی آن یخ قرار دهید تا تورم و درد کاهش یابد.

علاوه بر این، می‌توان روزانه حدود 10 دقیقه با فشار متوسط، برای ماساژ کف پا یک قوطی یخ زده زیر پا غلتاند (مثلا در مورد فاشیای کف پا).

بیشتر بخوانید: 14 درمان درد لگن در زنان؛ از جراحی لاپاروسکوپی و هیسترکتومی تا توانبخشی و درمان خانگی

3. فشرده سازی

اعمال فشار بر روی پا درد با بستن یک باند به کاهش تجمع خون و سایر مایعات در محل آسیب دیده کمک خواهد کرد. مطمئن شوید که بانداژ محکم اما خیلی سفت نباشد که جریان خون را مختل کند.

بیشتر بخوانید: درد پاشنه پا؛ معرفی 12 درمان برای این عارضه

4. ارتفاع یا قرار دادن پا بالاتر از سطح قلب

شخصی که دراز کشیده و با تکیه دادن پاهای خود به دیوار در حال درمان خانگی پا درد است|سیوطب

بالا بردن پا بالاتر از سطح قلب جریان خون و سایر مایعات را به اندام تحتانی کاهش می‌دهد و آن‌ها را از محل آسیب دور کرده که به کاهش تورم کمک می‌کند. بالا بردن پا از جمله راه‌های درمان خانگی پا درد است که بدون نیاز به مسائل دیگری قابلیت انجام دارد.

بیشتر بخوانید: تشخیص صافی کف پا؛ معرفی 6 روش اصلی برای بررسی قوس کف پا

راه‌های ثانویه درمان خانگی پا درد

بسته به دردی که تجربه می‌کنید و علت آن، گزینه‌های درمان خانگی پا درد متفاوت خواهد بود. با این حال، رعایت این نکات موجب کاهش ناراحتی پاها خواهد شد:

بیشتر بخوانید: صافی کف پا، روش تشخصی و عوارضی که برای بدن ایجاد می‌کند

1. حمام پا با نمک اپسوم

حمام گرم پا یکی از چندین راه درمان خانگی پا درد است. افزودن نمک اپسوم به حمام پا درد عضلات را تسکین و حتی تورم پاها را کاهش خواهد داد. ممکن است وسوسه شوید محصولات دیگری مانند جوش شیرین را در حمام پا امتحان کنید، اما این ماده بیشتر از درد یا تورم، بیماری‌های مرتبط با پوست را هدف قرار می‌دهد.

نمک اپسوم به عنوان یک شل کننده و مسکن طبیعی ماهیچه ای رایج شده است که برای استفاده خارجی بی خطر است. به طور گسترده‌ای به عنوان نمک حمام و در خیساندن پا استفاده می‌شود که در آن به اجزای اصلی خود یعنی منیزیم و سولفات تجزیه می‌شود. این مواد معدنی پس از غوطه ور شدن طولانی مدت از طریق پوست به بدن نفوذ کرده و بر منبع اصلی درد و التهاب اثر خواهند گذاشت.

بیشتر بخوانید: دست درد؛ از سندرم تونل کارپال تا شکستگی و آرتروز تا انگشت ماشه‌ای

 با اضافه کردن یک فنجان نمک اپسوم به یک وان آب گرم، حمام پای اپسوم درست کنید که از راه‌های اثر گذار درمان خانگی پا درد است. برای تسکین، حدود بیست دقیقه پاها را باید در این مخلوط قرار داد. برای موثرتر کردن حمام پا، حتما از آب گرم استفاده کنید که می‌تواند به باز کردن منافذ پوست، شل شدن عضلات سفت و بهبود گردش خون کمک کند.

بیشتر بخوانید: درمان صافی کف پا؛ ارائه بهترین روش‌ها برای بازگرداندن قوس طبیعی پا

2. انجام حرکات کششی

انجام برخی از تمرینات کششی برای کمک به پاهای دردناک از جمله روش‌های درمان خانگی پا درد است که انجام آن ساده و بی نیاز از وسایل دیگر خواهد بود. یک ناحیه از پای خود را مانند انگشتان یا پاشنه هدف قرار دهید. این تمرینات می‌توانند از گرفتگی عضلات جلوگیری کرده و انعطاف پذیری پا را افزایش دهند:

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی تعویض مفصل لگن و 4 مرحله اثر گذار توانبخشی لگن و ران

 • خم کردن انگشتان پا

ورزش خم کردن انگشتان پا یک درمان خانگی پا درد|سیوطب

پاها را در حالت نشسته دراز کرده و سپس کف دست را زیر انگشت‌های پا قرار داده و آن‌ها را به سمت بدن خود بکشید. این تمرین پنجه پا را ده بار تکرار کنید.

 • چرخاندن مچ پا

مچ پاها را به صورت دایره ای در جهت عقربه‌های ساعت و خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت دهید.

 • بالا آوردن انگشت و پاشنه پا

وزن خود را از پاشنه پا به انگشتان منتقل کنید و به نوبت جلو و پشت پاهای خود را در حالت ایستاده از روی زمین بلند کنید.

بیشتر بخوانید: درمان پا درد؛ از داروهای ضدالتهابی،کیسه‌های یخ و کفش طبی

3. انجام تمرینات تقویتی

برداشتن توپ کوچک با انگشت پا یک درمان خانگی پا درد|سیوطب

در میان روش‌های درمان خانگی پا درد، منعطف و قوی نگه داشتن پاها کلید جلوگیری از هر گونه درد است. پیاده روی منظم برای ورزش در واقع بهترین راه برای داشتن پاهای صاف و سالم خواهد بود. از درگیر شدن در یک سبک زندگی که بیش از حد کم تحرک است خودداری کنید. گام شمار راهی مناسب برای اطمینان از فعال نگه داشتن پاها به اندازه کافی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ورزش پای پرانتزی؛ تمرینات موثر برای بهبودی ظاهر پاها

تمرینات مقاومتی برای تقویت پا و جلوگیری از درد در آینده نیز مفید خواهد بود. می‌توان از نوارهای مقاومتی یا وزنه برای ایجاد قدرت در پاها استفاده کرد. حتی وزن بدن می‌تواند در تمرینات مقاومتی کمک کننده باشد.

در اینجا چند تمرین تقویتی برای پاهای شما آورده شده است:

 • کشش آشیل را با کمک دیوار امتحان کنید.
 • تیله‌ها را با انگشتان پا بردارید.
 • در حالی که نشسته اید، حوله ای را از روی زمین به سمت خود بکشید تا قوس‌های خود را کشیده و تقویت کنید.

بیشتر بخوانید: 8 ورزش برای کف پای صاف و حرکات اصلاحی قوس افتاده پا

4. ماساژ پا انجام دهید

ماساژ یک درمان خانگی پا درد که برای کمک به درد و بهبود گردش خون در پاها است. روی یک صندلی راحت بنشینید و کف پاها را مالش و ورز دهید. انگشتان پا را از هم جدا کرده و خم کنید و آن‌ها را نیز ماساژ دهید. استفاده از لوسیون یا روغن موجب روان شدن پوست و ماساژ پا را آسان‌تر می‌کند.

محصولاتی مانند غلطک‌های پا (که سیلندرهای بافتی هستند) نیز به ماساژ پا کمک می‌کنند اگر آن را روی زمین با پاهای خود بغلتانید.

بیشتر بخوانید: 3 درمان در رفتگی لگن؛ نجات مفصلی که وزن بدن ما را تحمل می‌کند

5. ارتزهای قوس‌دار

استفاده از تکیه گاه‌های قوس‌دار یا ارتز پاها را در هنگام ایستادن یا راه رفتن ثابت نگه داشته و درد را از بین می‌برند.

بیشتر بخوانید: علت درد ساق پا در شب، خستگی تا بیماری + بهترین درمان های خانگی

6. تعویض کفش‌ها

کفش‌های نامناسب می‌توانند مقصر اصلی درد پا باشند. پوشیدن کفش بیشتر از طول عمر، مدل کفش نامناسب یا سایز نادرست کفش بر سلامت پاها تاثیر می‌گذارد. تعویض کفش نامناسب که به عنوان یک راه درمان خانگی پا درد مد نظر قرار گرفته می‌شود به راحتی و سلامت پاها کمک زیادی خواهد کرد. برای کمک به درمان درد پاهایتان، کفش‌های جدید و مناسب استفاده کنید. کفش‌هایی که قوس‌های مناسبی دارند به پاها جان تازه ای می‌بخشند. همچنین، کفش‌هایی بپوشید که برای هر فعالیتی که انجام می‌دهید مناسب باشد. برای مثال، هنگام ورزش کفش‌های کتانی بپوشید.

بیشتر بخوانید: لگن درد مردان بیانگر مشکل در اندام‌های تناسلی + 15 علت

7. مصرف مسکن

چندین داروی بدون نسخه وجود دارد که می‌توان از آن برای کنترل درد و التهاب استفاده کرد. داروهایی مانند استامینوفن فقط درد را هدف قرار می‌دهند، در حالی که ضد التهاب‌های غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم علاوه بر درد، التهاب را نیز کنترل خواهند کرد.

احتمالا این نوع داروها را برای چند هفته باید مصرف کرد تا به طور کامل التهاب پا را از بین برد. با توصیه پزشک یکی از این داروها را مصرف کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: درد استخوان دنبالچه؛ نگاهی به 11 نشانه کوکسیدینیا +7 علت

8. استفاده از یک داروی ضد درد موضعی

استفاده از یک دارو به صورت موضعی گاهی به تسکین درد پا کمک می‌کند. برخی از محصولات بدون نسخه به عنوان یک روش درمان خانگی پا درد موجود هستند که احساس خنکی و تسکین درد را ارائه می‌دهند. برخی از این داروها شامل موادی مانند منتول، اکالیپتوس و سقز برخی دیگر حاوی سالیسیلات برای کاهش درد هستند.

بیشتر بخوانید: درمان درد ساق پا با کمک روش‌های خانگی، سنتی و جراحی

9. استفاده از آتل شب

شخصی که هنگام خواب آتل‌های شب به پای خود بسته و از آن به عنوان درمان خانگی پا درد بهره می‌برد|سیوطب

از جمله درمان خانگی پا درد هنگام خواب استفاده از آتل‌های شبانه است. آتل‌های شبانه پاها را در طول شب در حالت قفل نگه می‌دارند تا پاها به حالتی قرار نگیرند که منجر به درد شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد که آتل‌های شبانه راهی مقرون ‌به ‌صرفه و مفید برای درمان التهاب کف پا است. بیماری شایعی که سالانه یک میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ورم ساق پا یا ادم؛ تجمع مایعات و التهاب در بدن

10. روغن‌های درمانی

با افزودن روغن‌های ضروری درمانی زیر به آب حمام پاهای خود ، یک حمام آرامش‌بخش برای خود تثبیت کنید:

 • روغن اسطوخودوس اثرات ضد التهابی از خود نشان داده است، اما مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.
 • روغن اکالیپتوس نتایج مثبتی در کاهش درد، تورم و التهاب پا نشان داده است.
 • روغن رزماری می‌تواند به کاهش شدت و دفعات درد پا کمک می‌کند.

روش استفاده: این روغن‌ها را می‌توان در آب برای خیساندن، رایحه درمانی و همچنین برای ماساژ استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: لگن درد؛ معرفی 10 نشانه مربوط به درد لگن و 10 راه تشخیص

چه زمانی برای پا درد باید به پزشک مراجعه کرد؟

بسیاری از افرادی که به طور مرتب درد پا را تجربه می‌کنند، از عوامل ایجاد کننده آن آگاه هستند و بهترین راه برای مدیریت آن را درمان خانگی پا درد می‌دانند. با این حال، در موارد زیر که نشانه‌ای از بیماری‌های مفصلی است باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرد:

 • درد به طور ناگهانی ظاهر و شدید باشد
 • درد پا به دلیل یک آسیب جدید باشد
 • انتقال وزن روی پا باعث درد شدید شود
 • بیماری پزشکی که در جریان خون اختلال ایجاد می‌کند و درمان خانگی پا درد وجود ندارد
 • ناحیه‌ای که باعث درد ‌شود یک زخم باز داشته باشد
 • ناحیه‌ای که باعث درد ‌شود تغییر رنگ داده یا علائم التهاب دیگری داشته باشد
 • علاوه بر پا درد، تب هم نمایان شود

بیشتر بخوانید: پا درد، شناخت 16 دلیل و بررسی 10 روش درمان خانگی درد پا

چگونه از پا درد مزمن پیشگیری کنیم

برای کمک به جلوگیری از درد مداوم پا، نکات زیر را دنبال کنید:

 • پوشیدن کفش‌های راحت، جادار و با بالشتک مناسب
 • پرهیز از پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه بلند و پنجه باریک
 • جلوگیری از بالا رفتن وزن
 • نرمش پا قبل از انجام تمرینات شدید
 • رعایت بهداشت پا
 • پوشیدن کفش در فضای باز

اگرچه پا درد شایع، اما بخشی معمولی از زندگی نیست. در صورتی که پس از یک یا دو هفته درمان خانگی پا درد جوابگو نبود، باید به دنبال کمک پزشکی بود.

بیشتر بخوانید: 8 علت درد کف پا از خار پاشنه تا متاتارسالژی،نوروپاتی محیطی و نوروما

سخن پایانی درباره درمان خانگی پا درد

اکثر موارد پا درد به راحتی پس از انجام برخی اقدامات مراقبتی کاهش می‌یابد. در حالی که جراحات جزئی خود به خود یا با کمک درمان‌های خانگی بهبود می‌یابند، آسیب شدید نیاز به آزمایش‌های مناسب و درمان توسط یک متخصص پزشکی دارد.

روش‌های زیادی به عنوان درمان خانگی پا درد وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای تسکین درد پا کمک گرفت. چند مورد را از گزینه‌های درمان خانگی پا درد به صورت ترکیبی امتحان کنید تا نتیجه بهتری به دست آید. به خاطر داشته باشید که درمان خانگی پا درد نیاز به زمان داشته و مدتی طول می‌کشد تا درد بهبود یابد.

در صورت داشتن درد شدید در پا و یا اگر مشکوک به بیماری جدی‌تری مثل دیابت در پا هستید نباید به درمان خانگی پا درد اکتفا کرد و فورا باید مشکل را با پزشک متخصص در میان گذاشت.

منبع
healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا